Stres w okresie przejściowym zwiększa ryzyko rozwoju chorób metabolicznych u krów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Stres w okresie przejściowym zwiększa ryzyko rozwoju chorób metabolicznych u krów

11.12.2020

Stres u krów w okresie przejściowym może prowadzić do zaburzeń metabolicznych i częstszych problemów z zapaleniem macicy.

Zdrowie krów w fazie przejściowej zależne od czynników stresowych

Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu British Columbia w Kanadzie, po przeprowadzeniu doświadczenia oceniającego, w jaki sposób środowisko o silnej konkurencji, czyli 2 krowy na jedno miejsce przy stole paszowym oraz codziennie opóźniająca się pora żywienia, wpływają na zdrowie krów w fazie przejściowej.
W tym celu przebadano 64 krowy. W przeciwieństwie do grupy doświadczalnej, krowy z grupy kontrolnej miały do dyspozycji jedno miejsce na krowę przy stole paszowym, a ponadto ich przebieg dnia odbywał się według regularnych procedur. Okazało się, że wszystkie krowy bez względu na to, w jakim środowisku przebywały, spożywały taką samą ilość paszy, jednak sztuki w środowisku narażającym ich na stres musiały jeść zdecydowanie szybciej. Krowy wieloródki poddane działaniu stresu wykazywały też wyższe wartości NEFA (gorszy stan metaboliczny) i częściej zapadały na zapalenie błony śluzowej macicy (endometritis). Efekt ten został zaobserwowany u pierwiastek.

r e k l a m a
Przeprowadzone badanie jednoznacznie wykazuje, jak bardzo potrzebne jest bezstresowe środowisko i regularność wykonywanych czynności w oborze, szczególnie w okresie przejściowym.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dlaczego zatuczona krowa to same problemy dla hodowcy?

Tylko w odpowiedniej kondycji krowy mają szansę na dobry apetyt po porodzie. Sztuki otłuszczone zazwyczaj mają problem z dobrym pobraniem paszy po wycieleniu.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)