Dlaczego zatuczona krowa to same problemy dla hodowcy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dlaczego zatuczona krowa to same problemy dla hodowcy?

16.02.2021

Tylko w odpowiedniej kondycji krowy mają szansę na dobry apetyt po porodzie. Sztuki otłuszczone zazwyczaj mają problem z dobrym pobraniem paszy po wycieleniu.

Krowy tyją w drugiej laktacji

Nadmierne otłuszczenie krów mlecznych nadal stanowi duży problem w stadach. Najczęstszą przyczyną nadmiernej kondycji jest zwykle druga laktacja, podczas której krowy żywione są zbyt obfitą dawką pokarmową w stosunku do ilości produkowanego mleka. Charakterystyczną cechą krów mlecznych jest możliwość mobilizowania tłuszczu (energii) w tkankach ciała, który może być wykorzystany w okresie niedoborów laktacyjnych. Krowy rasy hf uwalniają w wydzielanym mleku i siarze bardzo dużą ilość energii w postaci tłuszczu i laktozy. Podczas laktacji krowy tracą masę ciała na skutek uruchamiania rezerw energetycznych z odłożonego tłuszczu. Bardzo ważne jest, aby utrata masy ciała mieściła się w fizjologicznych granicach.

r e k l a m a

Jakie są konsekwencje nadmiernej kondycji krów?

Zbyt duże otłuszczenie krów wiąże się z utratą apetytu w ostatnich dniach przed porodem, czego nie stwierdza się u zwierząt o prawidłowej kondycji ciała. Jeżeli krowa nie chce pobierać paszy w dniu poprzedzającym poród, to pewne jest, że nie będzie jeść do 21. dnia po porodzie. Udowodniono, że zwierzęta, które przed porodem są mocno otłuszczone, mają zazwyczaj wydłużoną o kilkanaście dni ciążę. To zaś prowadzi do zwiększenia masy płodu i ciężkich porodów, podczas których może dojść do różnorakich stanów zapalnych o przebiegu ostrym lub chronicznym, które są trudne do leczenia ponieważ odporność organizmu ulega osłabieniu.


  • Nadmiernie otłuszczone krowy są bardziej podatne na choroby metaboliczne oraz istnieje ryzyko wystąpienia u nich trudnych porodów
Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ile powinien trwać poród u krowy?

Poród u krowy rozpoczyna się w momencie pojawienia się skurczów, parcia i widocznego pęcherza płodowego. Od tego momentu poród u wieloródki może trwać tylko 0,5, a nawet i 3 godziny. Jeżeli ułożenie płodu jest prawidłowe i poród przebiega normalnie (jest widoczny postęp porodu), nie należy krowie nadmiernie pomagać. Wszak ciągnięcie płodu w pośpiechu i z całej siły może mieć opłakane skutki.

czytaj więcej

Wraz ze spadkiem kondycji krów, wzrasta ryzyko chorób metabolicznych

Punktowa ocena kondycji krów (BCS) jest bardzo dobrym sposobem oceny żywienia krów. Na początku laktacji niemal zawsze dochodzi do utraty kondycji ciała. Jeżeli spadek kondycji jest mocno zauważalny wtedy częściej dochodzi do martwych urodzeń.

czytaj więcej

Stres w okresie przejściowym zwiększa ryzyko rozwoju chorób metabolicznych u krów

Stres u krów w okresie przejściowym może prowadzić do zaburzeń metabolicznych i częstszych problemów z zapaleniem macicy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)