Stado 24 krów pozwala utrzymać rodzinę rolników
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Stado 24 krów pozwala utrzymać rodzinę rolników

17.06.2022autor: Beata Dąbrowska

W gospodarstwie Ilony i Tomasza Pustelników bydło mleczne utrzymywane jest dosłownie w każdym pomieszczeniu. Nie jest liczne, ale – jak przyznają hodowcy – daje utrzymanie rodzinie, a i na inwestycje też znajdują się środki.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie inwestycje przeprowadzili ostatnio gospodarze?
  • Co jest najważniejsze w zarządzaniu rozrodem krów?
  • Co jest zaletą sporządzania własnych pasz treściwych?

Dalszy rozwój gospodarstwa uzależniony od następców

Nasze gospodarstwo, jak na obecne rynkowe realia jest małe – stwierdził na początku naszej rozmowy Tomasz Pustelnik. – Czy będzie dalej się rozwijać? Wydaje się, że raczej nie, bowiem nasi dwaj synowie, jak na razie nie wiążą swojej przyszłości z rolnictwem, a szczególnie już z produkcją zwierzęcą. Ale są jeszcze młodzi, więc wszystko może się zmienić – z nadzieją w głosie dodał hodowca.

Państwo Pustelnikowie utrzymują 24 krowy mleczne, które objęte są oceną użytkowości mlecznej.

Wydajności wysokich również nie mamy – zaznaczył Tomasz Pustelnik – bo tylko 7 tys. kg mleka od sztuki i jest to już zdecydowanie za mało. Mamy świadomość, że rezerwy większej produkcji tkwią w żywieniu, nad którym musimy mocno popracować.

r e k l a m a

Pasze treściwe sporządzane samodzielnie 

Uwięziowa obora, którą od dwóch dekad użytkują hodowcy, została rozbudowana i powstały w niej dwa rzędy stanowisk oddzielonych korytarzem paszowym. Wszystkie pasze zadawane są ręcznie, po wcześniejszym przywiezieniu ich do obory wycinakiem. Przez lata gospodarze zaopatrywali się w gotowe pełnoporcjowe mieszanki. Dziś stanowią już one niewielki udział w dawce pokarmowej i otrzymują je wyłącznie najwydajniejsze sztuki.

W ostatnim czasie zorganizowaliśmy w gospodarstwie mieszalnię wyposażoną m.in. w gniotownik i sami sporządzamy pasze treściwe. W naszej opinii takie rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze, gdyż wiemy co nasze krowy jedzą i jest to nieco tańsze rozwiązanie. Niestety, jego mankamentem jest konieczność zakupu koncentratów, które stale drożeją – tłumaczył gospodarz, który poinformował nas jednocześnie, iż największym problemem w oborze jest okres przejściowy, a przyczyn upatrywać należy właśnie w zbilansowanym żywieniu.

Uwięziowa obora nie mieści już wszystkich krów mlecznych. Kilka przebywa w innym pomieszczeniu, gdzie dojone są do konwi

  • Uwięziowa obora nie mieści już wszystkich krów mlecznych. Kilka przebywa w innym pomieszczeniu, gdzie dojone są do konwi

Pomimo stosunkowo nielicznego pogłowia, gospodarze dbają o dobrą wartość kiszonki z kukurydzy, wybierając sprawdzone odmiany firmy KWS. Pierwszy pokos traw zakiszany jest na pryzmie, kolejne w balotach, z części traw wykonywane jest dobrej jakości siano.

Bezproblemowy rozród 

Od dwóch lat pan Tomasz sam inseminuje zwierzęta i, jak przyznaje, z rozrodem praktycznie nie ma żadnych kłopotów.

Nawet jest bardzo dobrze – dodał – a największym problemem są tylko ciche ruje. Tak więc wnikliwa obserwacja zwierząt to fundament dobrego rozrodu – podkreśla hodowca, który na skuteczne zacielenie zużywa średnio 1,3 porcji nasienia, a to co doskonały wręcz wynik, szczególnie u krów hf.

Unijne wsparcie zachęca do inwestowania w gospodarstwo

W ubiegłym roku państwo Pustelnikowie zdecydowali się wykorzystać unijne programy, by unowocześnić i doposażyć gospodarstwo.

Z 50-procentowym dofinansowaniem wybudowaliśmy płytę gnojową i jesteśmy na etapie podpisywania umowy na zakup maszyn. Tak więc niebawem nasze gospodarstwo wzbogaci się w 12-tonowy rozrzutnik obornika, przyczepę oraz talerzowy agregat uprawowy. Nie jest to co prawda dobry czas na tego typu inwestycje, szczególnie dla tak niedużego gospodarstwa jak nasze, bo maszyny bardzo podrożały, niemniej unijne wsparcie kusi i zachęca do działania. Najważniejsze to mierzyć siły na zamiary. Mamy jeszcze chęć, mamy również miejsce, by wybudować nową oborę, jednak wszystko zależy od następcy. Jeśli się zdeklaruje, to na pewno nowy obiekt powstanie – potwierdził na koniec Tomasz Pustelnik.

Ilona i Tomasz Pustelnikowie swoje gospodarstwo prowadzą w miejscowości Bukowiec (gm. Brąszewice, pow. sieradzki), które wraz z gruntami dzierżawionymi liczy 30 ha (w tym 20 ha własnych). Na 8 ha uprawiana jest kukurydza, głównie odmian firmy KWS, użytki zielone zajmują 8,5 ha. Na 1,5 ha uprawiane są ziemniaki konsumpcyjne, a pozostały areał przeznaczony jest pod uprawę mieszanek zbożowych oraz żyta. Rolnicy są dostawcami Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Wart-Milk w Sieradzu, do której sprzedają około 12 tysięcy litrów mleka miesięcznie.  Na zdjęciu państwo Pustelnikowie (w środku) z Małgorzatą Jasek – kierownik Działu Skupu oraz Arkadiuszem Olszewskim – terenowym instruktorem służby surowcowej.

  • Ilona i Tomasz Pustelnikowie swoje gospodarstwo prowadzą w miejscowości Bukowiec (gm. Brąszewice, pow. sieradzki), które wraz z gruntami dzierżawionymi liczy 30 ha (w tym 20 ha własnych). Na 8 ha uprawiana jest kukurydza, głównie odmian firmy KWS, użytki zielone zajmują 8,5 ha. Na 1,5 ha uprawiane są ziemniaki konsumpcyjne, a pozostały areał przeznaczony jest pod uprawę mieszanek zbożowych oraz żyta. Rolnicy są dostawcami Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Wart-Milk w Sieradzu, do której sprzedają około 12 tysięcy litrów mleka miesięcznie.

Na zdjęciu państwo Pustelnikowie (w środku) z Małgorzatą Jasek – kierownik Działu Skupu oraz Arkadiuszem Olszewskim – terenowym instruktorem służby surowcowej.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 24/2022 na str. 46. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

ARiMR przyjmuje wnioski na dofinansowanie bioasekuracji

Od 20 czerwca do 22 lipca 2022 r. w biurach powiatowych hodowcy świń będą mogli składać wnioski o pomoc na refundację do 50% wydatków poniesionych na bioasekurację. Wsparcie udzielane jest w formule de minimis w rolnictwie. Formularz wniosku będzie dostępny na stronie internetowej ARiMR.

czytaj więcej

Agro-Tech 2022 i inne targi rolnicze w Minikowie 2022 – termin, atrakcje

Pierwszy weekend lipca warto spędzić w Minikowie na Kujawach i Pomorzu. Tam w tych dniach KPODR organizuje Międzynarodowe Targi Rolno-Przemysłowe AGRO-TECH. Czego możemy się spodziewać?

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)