Skrócenie odpoczynku krowy o godzinę to o 1 kg mleka mniej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Skrócenie odpoczynku krowy o godzinę to o 1 kg mleka mniej

29.12.2020

Współczesna krowa mleczna produkuje duże ilości mleka, co przekłada się na wysokie zapotrzebowanie na energię, które pokrywa w odpowiednio zbilansowanej dawce pokarmowej. Jednak dawka to niejedyny warunek gwarantujący wysoką produkcję i zdrowie Niezbędny jest także odpoczynek mierzony czasem leżenia. Istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na czas leżenia, w tym rywalizacja o stanowiska, czas spędzony poza nim, rozmiar boksu oraz rodzaj i jakość ściółki.

Zadbaj o długi odpoczynek swoich krów

Czas odpoczynku lub leżenia jest niezbędny do normalnego funkcjonowania wszystkich zwierząt, w tym ludzi.

r e k l a m a
Krowy mleczne są takie same. Gdy czas leżenia jest ograniczony, zaczynają produkować mniej mleka oraz pogarsza się stan zdrowia racic. Podczas konferencji poprzedzającej Cornell Nutrition Conference Rick Grant poinformował, że krowy mleczne wymagają około 12,5 godziny leżenia dziennie. Czas ten może być dłuższy, w zależności od poziomu produkcji krów. Ma to sens ponieważ krowy, które poświęcą więcej energii na produkcję mleka będą potrzebowały więcej czasu na regenerację. Rick Grant poinformował, że każda utracona godzina odpoczynku odpowiada utracie około 1 kg mleka.

Jak zapewnić krowom komfort podczas odpoczynku?

Ponieważ czas leżenia jest tak istotny dla zdrowia i produkcji, należy stworzyć krowom środowisko zapewniające maksymalny komfort i czas na odpoczynek. Po pierwsze, trzeba się upewnić czy boksy są wystarczająco duże dla naszych krów? Naukowcy z University of British Columbia podali, że krowy mleczne rasy holstein spędzały o 1,2 godziny więcej czasu leżąc w szerszych boksach (51,9 cala) w porównaniu z wąskimi boksami (44,1 cala).

Innym ważnym aspektem jest rywalizacja o boksy legowiskowe, ponieważ zbyt duże zagęszczenie krów w oborach stało się powszechną praktyką np. w USA. Wraz ze wzrostem konkurencji krowy będą spędzać więcej czasu stojąc zamiast leżeć lub jeść. Dorosłe krowy dominujące będą mogły uzyskać wymagany odpoczynek, ale już młodsze, uległe krowy będą bardziej dotknięte tym problemem. Niektóre firmy w USA oferują już hodowcom usługi pomiaru czasu leżenia w stadzie, a są to bardzo cenne dane pozwalające zrozumieć, jak wygodnie mają nasze krowy, jaki jest średni czas ich odpoczynku. Stwarzając krowom warunki do spędzania więcej czasu na odpoczynku, zapewniając odpowiednią dawkę, która może być szybko zjedzona i niesortowana, osiągamy wyłącznie same korzyści. Aby zapewnić krowom odpowiednie możliwości leżenia należy upewnić się również czy stanowiska są czyste.


Czas leżenia bydła mlecznego jest dobrym wskaźnikiem odpoczynku i powinien wynosić około 12,5 godziny dziennie w pozycji leżącej
  • Czas leżenia bydła mlecznego jest dobrym wskaźnikiem odpoczynku i powinien wynosić około 12,5 godziny dziennie w pozycji leżącej
Beata Dąbrowska
Źródło: Thedairysite.com
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy ze Strzałek mają każdą krowę „pod lupą”

13 lat minęło odkąd Joanna i Łukasz Białczakowie użytkują uwięziową oborę. Okazuje się, że ten przestronny, funkcjonalny i zapewniający zwierzętom dobrostan budynek, nawet po kilkunastu latach użytkowania spełnia oczekiwania hodowców preferujących indywidualne podejście do krów.

czytaj więcej

Wszędołaz w akcji ratowania stada 8 cieląt z bagien

Ponad tydzień trwała akcja poszukiwawcza stad cieląt, które błądziło po biebrzańskich bagnach oraz Biebrzańskiego Parku Narodowego. Zwierzęta wróciły do właściciela.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)