Rolnik spod Piły ma sposób na skuteczne zacielenie krów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnik spod Piły ma sposób na skuteczne zacielenie krów

22.09.2022autor: Andrzej Rutkowski

Od 5 lat Zbigniew Piosik sam wykonuje zabiegi inseminacji, a fachu inseminatora nauczył się uczestnicząc w odpowiednim kursie. Nasienie buhajów zamawia z różnych firm, m.in. z SHiUZ Bydgoszcz.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie zdanie mają hodowcy na temat odchowu cieląt w budkach typu igloo?
  • Co okazało się krokiem milowym w rozwoju produkcji mleka w gospodarstwie rolników?
  • Jakie zalety ma skarmianie krów mlecznych wywarem kukurydzianym?

Inseminacja wsparta buhajem

Uniezależnienie się od usługi inseminatora było bardzo dobrą decyzją. Na nikogo nie czekamy, tylko kiedy jest najodpowiedniejszy moment to wykonuję unasiennianie. To nie tylko oszczędność, ale i poprawa skuteczności krycia, wszak bardzo ważny jest czas pokrycia w stosunku do zaobserwowania pierwszych objawów rujowych – podkreślił Zbigniew Piosik, a żona Anna dodała, że inseminację uzupełniają również kryciem naturalnym.

Każda krowa, która nie zacieli się po trzech inseminacjach trafia do buhaja. To licencjonowany rozpłodnik zakupiony w Niemczech za pośrednictwem firmy Intergen. Odpowiada on za krycie problemowych krów od wiosny tego roku. Z kolei jałówki inseminowane są nasieniem seksowanym.

r e k l a m a

Cielęta od razu trafiają do budek

Nowo urodzone cielęta od razu trafiają do indywidualnych budek typu igloo, gdzie pozostają przez dwa pierwsze miesiące życia. Potem odchów odbywa się w budkach zbiorowych, a następnie w wiacie.

Odchów w budkach był podyktowany ciasnotą w oborze. Z czasem okazało się, że ma też bardzo dobry wpływ na zdrowotność cieląt. Odkąd weszliśmy w budki, mamy znacznie mniej upadków cieląt, zmniejszyła się też częstotliwość występowania biegunek i chorób układu oddechowego – przyznał Zbigniew Piosik.

  • Cielęta po odchowie w budce grupowej (na zdjęciu z lewej) przechodzą do wiaty

Buhaj rozpłodowy zakupiony w Niemczech

  • Buhaj rozpłodowy zakupiony w Niemczech

Obora wolnostanowiskowa z 2014 roku jest wysoka w kalenicy na 8 m i może pomieścić 140 sztuk bydła. Hodowcy utrzymują w niej krowy dojne, krowy zasuszone oraz jałówki cielne.

Boksy legowiskowe ścielimy słomą, a obornik usuwamy w najprostszy sposób, czyli przy użyciu ładowarki. Zgarniacze są może i wygodne, ale wliczając koszt zakupu, montażu i ewentualne awarie, wszak są to trudne warunki oborowe uznaliśmy, że nie jest to gra warta świeczki. Ponadto, są to urządzenia jednozadaniowe, a ładowarkę można wykorzystać na mnóstwo sposobów w takim gospodarstwie jak nasze – stwierdził Zbigniew Piosik.

Obora jest funkcjonalna, dobrze doświetlona i wentylowana, a jedynym jej mankamentem jest wąski stół paszowy, szeroki tylko na 3 m. Wynika to z wąskiej działki. Bliska zabudowa sąsiedzka spowodowała, że hodowcy nie mieli możliwości wybudowania szerszego obiektu.

Tuż przed naszą wizytą na świat przyszła kolejna cieliczka po nasieniu seksowanym

  • Tuż przed naszą wizytą na świat przyszła kolejna cieliczka po nasieniu seksowanym

Dój odbywa się na hali udojowej DeLaval typu rybia ość 2 x 7 stanowisk, a mleko trafia do schładzalnika o pojemności 6,5 tys. litrów.

Ta obora była krokiem milowym w rozwoju produkcji mleka w naszym gospodarstwie. Był to też dobry czas na inwestowanie. Dziś budowa takiego obiektu wymaga przeogromnych nakładów finansowych, dlatego tak mało otwiera się nowych obór w ostatnim czasie – powiedział Zbigniew Piosik.

Paliwo magazynowane jest w zbiorniku Swimer o pojemności 1,5 tys. litrów

  • Paliwo magazynowane jest w zbiorniku Swimer o pojemności 1,5 tys. litrów

Smakowite lepiszcze

Krowy otrzymują dawkę TMR przygotowaną w pionowym wozie paszowym Strautmann Verti-Mix 1801 Double o pojemności 18 m3. To dwuślimakowa maszyna, która pracuje tu od dwóch lat. Zastąpiła znacznie mniejszy jednoślimakowy paszowóz, a współpracuje z ciągnikiem Lamborgini o mocy 90 KM.

Hodowcy nie stosują podziału na grupy wśród krów produkcyjnych, zatem wszystkie krowy dojne otrzymują jeden TMR, a żywienie jest różnicowane na dwóch stacjach paszowych. Tam krowy otrzymują paszę treściwą o zawartości 20% białka, jest ona dawkowana indywidualnie w zależności od aktualnej wydajności konkretnej sztuki.

Dwuślimakowy paszowóz o pojemności 18 kubików

  • Dwuślimakowy paszowóz o pojemności 18 kubików
Oborę wyposażyła firma DeLaval, w takie urządzenia jak: hala udojowa, 2 stacje paszowe, czochradło aktywne i wentylatory
  • Oborę wyposażyła firma DeLaval, w takie urządzenia jak: hala udojowa, 2 stacje paszowe, czochradło aktywne i wentylatory

W skład dawki TMR wchodzą takie pasze jak: kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka z traw, kiszonka z lucerny, wysłodki buraczane, odwirowany kiszony wywar zbożowy, poekstrakcyjna śruta rzepakowa, śruty zbożowe oraz dodatki mineralno-witaminowe.

Wywar kukurydziany, jaki zakupujemy z firmy Bioagra, ma strukturę nieco podobną do młóta browarnianego przy czym zawiera mniej wody. Bardzo dobrze się kisi i jest wartościową paszą zawierającą stosunkowo dużo białka, jak i energii. Ponadto jest to pasza bardzo smakowita, wpływająca na smak całego TMR-u. Pełni też, podobnie jak wysłodki buraczane, funkcję lepiszcza dla pasz treściwych, dzięki czemu krowy nie mogą ich separować z dawki – podkreślił Zbigniew Piosik.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 38/2022 na str. 52. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Andrzej Rutkowski

Andrzej Rutkowski

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Sianokiszonki na pryzmie, a nie w balotach? Rolnicy spod Lublina zaskoczeni efektami

Renata I Krzysztof Mazurkowie po raz pierwszy w tym roku wykonali sianokiszonki z traw na pryzmie i po niedługim okresie skarmiania tak przygotowanej paszy, z tej metody są ogromnie zadowoleni. Jak wyjaśniają, jest bardziej ekonomiczna oraz mniej pracochłonna i – co bardzo ważne – wpłynęła na wzrost wydajności krów.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)