Rolnicy z Podlasia stworzyli w oborze doskonałe warunki dla krów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy z Podlasia stworzyli w oborze doskonałe warunki dla krów

01.08.2022autor: Andrzej Rutkowski

Pisaliśmy już wcześniej, że po buhaju Artus ze SHiUZ-u Bydgoszcz przy nasieniu konwencjonalnym rodzi się 80% cieliczek, a tylko 20% buhajków. Jeszcze lepiej wygląda to w oborze Agnieszki i Mieczysława Sierockich, gdzie po Artusie na świat przyszło 7 cieliczek i 1 buhajek, co oznacza, że cieliczki stanowią aż 87,5% urodzonych cieląt po tym byku.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak hodowcy dobierają buhaje do inseminacji?
  •  Ile rolników kosztowało postawienie nowej obory?
  • Dlaczego lepiej bazować na jałówkach z własnego odchowu niż na zakupionych sztukach?

Buhaj Artus ze  SHiUZ-u Bydgoszcz  daje cieliczki jak po seksowanym

To bardzo dobry wynik, bo przy nasieniu konwencjonalnym, znacznie tańszym od seksowanego, uzyskujemy niewiele mniejszą skuteczność urodzeń cieliczek niż właśnie przy nasieniu seksowanym. Przeważnie stosując nasienie konwencjonalne stosunek liczby urodzonych jałówek do liczby buhajów zbliżony jest do 50:50 – powiedział Mieczysław Sierocki.

Zabiegi inseminacji wykonuje syn rolników, zapewne przyszły następca Kamil Sierocki, który ukończył kurs inseminatorski w oleckim oddziale SHiUZ-u Bydgoszcz, skąd też zamawia nasienie.

Tylko jedna z krytych sztuk nasieniem Artusa potrzebowała ponownego zabiegu, a pozostałe zacieliły się już po pierwszej inseminacji. Ogólnie buhaje dobieramy tak, aby podnieść zawieszenie wymienia, skrócić czas doju oraz wzmocnić racice i nogi pod kątem posadzki rusztowej – wyjaśnił Kamil Sierocki.

r e k l a m a

Dziś budują odważni

Gdyby dziś chcieli wybudować oborę na 120 DJP (dużych jednostek przeliczeniowych) to kosztowałoby ich to co najmniej 2 razy więcej niż 3 lata temu, dlatego Agnieszka i Mieczysław Sieroccy są przekonani, że wybrali najlepszy czas na inwestycję. Na pytanie, czy w obecnych warunkach cenowych powtórzyliby to przedsięwzięcie, nieśmiało odpowiadają, że raczej nie wystarczyłoby im odwagi.

Budowa obory wraz z całkowitym wyposażeniem kosztowała 2 mln zł i to już było dla nas duże wyzwanie. Jednak ten budynek był konieczny dla rozwoju produkcji mleka. Wszak alternatywą było zmniejszenie pogłowia bydła, gdyż na dłuższą metę w starej przepełnionej oborze nie dało się utrzymywać aż tak licznego stada. Była to tytaniczna praca ponad siły – przyznał Mieczysław Sierocki, dodając, że nie przeprowadziłby takiej inwestycji gdyby nie pomoc dzieci oraz solidny partner, jakim jest OSM Olecko.

Obora na 120 DJP

  • Obora na 120 DJP

Własnego chowu i bez tłoku

Dla krów dojnych przeznaczono 90 boksów legowiskowych, ułożonych w 3 rzędach. Zaś dój odbywa się na hali udojowej GEA typu rybia ość 2 x 6 stanowisk z automatycznymi ściągaczami. Po drugiej stronie stołu paszowego, szerokiego na 5 m, znajduje się jeden rząd legowisk, gdzie przebywają jałówki cielne oraz krowy zasuszone.

Stado powiększamy tylko sztukami własnego chowu, trwa to dłużej, ale tak jest taniej i wiemy czego możemy się spodziewać po naszych jałówkach. Z kupnymi sztukami bywa różnie, ponadto zakup materiału hodowlanego stwarza ryzyko zaciągnięcia chorób wirusowych, a tego bardzo byśmy nie chcieli. Obecnie mamy ponad 20 jałówek, które wycielą się w najbliższym czasie i w tym upatrujemy szansy na powiększenie stada krów mlecznych. Docelowo chcemy doić 90 krów, czyli tyle ile mamy dla nich legowisk, ponieważ zatłoczona obora to duży stres dla krów – powiedziała Agnieszka Sierocka.

Jak nie jedzą, to leżą

Rolnicy wybrali system bezściołowy z posadzką rusztową, zaś na legowiskach zastosowano materace, w których zewnętrzna gumowa warstwa pokrywa wypełnienie z pianki.

Pianka wypełniająca materace nie tylko izoluje, dzięki czemu legowisko jest cieplejsze, ale też stwarza wygodniejsze warunki podczas odpoczynku, o czym świadczy to, że w zasadzie nie leżą tylko te krowy, które pobierają paszę – stwierdził Kamil Sierocki, dodając, że ruszta betonowe są rozwiązaniem nie tylko najmniej pracochłonnym, ale też zakup dużej ilości słomy na potrzeby ściółki byłby dla nich poważnym problemem.

– Po przejściu z uwięziówki na halę udojową odczuwamy znaczną ulgę, nie bolą nas kolana i plecy, nie trzeba się schylać i nosić ciężkich aparatów udojowych – powiedziała Agnieszka Sierocka

  • – Po przejściu z uwięziówki na halę udojową odczuwamy znaczną ulgę, nie bolą nas kolana i plecy, nie trzeba się schylać i nosić ciężkich aparatów udojowych – powiedziała Agnieszka Sierocka

W oborze panują dość przyjemne warunki powietrzne, dzięki dużej kubaturze, świetlikowi kalenicowemu oraz bocznym kurtynom. Jednak w upalne dni, jak zauważyli hodowcy, warto i w nowej oborze zastosować wymuszony ruch powietrza.

Grawitacyjna wymiana powietrza funkcjonuje bardzo dobrze, jednak w ekstremalnie upalne dni przyjemnie jest tylko na stole paszowym, a tam, gdzie krowy leżą już jest duszno, dlatego przydałyby się wentylatory, które planujemy zamontować przed następnym sezonem letnim – wyjaśnił Kamil Sierocki.

Pomogli podczas awarii

W skład dawki TMR zadawanej krowom dojnym wchodzą takie pasze jak: kiszonka z kukurydzy, kiszonka z traw, poekstrakcyjne śruty sojowa i rzepakowa, premiks, kreda pastewna i drożdże paszowe. Za wymieszanie dawki odpowiada wóz paszowy Alimamix Evolution 12 Twin polskiego producenta A-Lima-Bis ze Środy Wielkopolskiej. Ma on pojemność 12 m3 i jest wyposażony w dwa pionowe ślimaki. Ma dwa wysypy grawitacyjne boczny i tylny, bo taki typ właśnie najlepiej sprawdził się podczas testów.

Wybierając paszowóz mieliśmy na uwadze też starsze budynki. Dlatego zdecydowaliśmy się na model z dwoma ślimakami, który jest dłuższy, ale za to niższy. Z tego też względu jest to maszyna stabilna i łatwa w załadunku. Ponadto dwa ślimaki mieszają szybciej i dokładniej niż jeden ślimak, dzięki czemu otrzymujemy paszę jednorodną o bardzo dobrej strukturze. Czas mieszania TMR-u dla prawie 70 krów dojnych wraz z załadunkiem zajmuje jedynie 25 minut – stwierdził Kamil Sierocki.

Nowy paszowóz w gospodarstwie Sierockich pracuje od roku. Zastąpił on wysłużonego poprzednika, który był już zbyt mały na potrzeby rozrastającego się stada. Wszak posiadał tylko 6 kubików, co wymagało dwukrotnego mieszania dawki dla krów, a to oznaczało większe zużycie paliwa i większe nakłady pracy.

Paszowóz Alimamix mieliśmy na testach, a dodatkowo przytrafiła się awaria starego wozu paszowego, do tego czekaliśmy dość długo na części. Wtedy pomocną dłoń wyciągnęła firma A-Lima-Bis użyczając nam paszowóz testowy dopóki nie zakupimy nowego. W mojej ocenie po roku użytkowania paszowozy Alimamix Evolution nie odbiegają jakością od maszyn zachodnich, a są na pewno tańsze. Do współpracy z paszowozem wykorzystujemy ciągnik o sporawym zapasie mocy. Jest to wysłużony Ursus 1212, prosty w naprawie i idealny na warunki oborowe – dodał Kamil Sierocki.

Dwuślimakowy paszowóz Alimamix Ewolution współpracuje z prawie 40-letnim Ursusem 1212

  • Dwuślimakowy paszowóz Alimamix Ewolution współpracuje z prawie 40-letnim Ursusem 1212

Wydajniejsze krowy dokarmiane są na dwustanowiskowej stacji paszowej GEA, gdzie zadawane są dwie pasze: pełnoporcjowy granulat oraz bonus energetyczny przeznaczony dla krów świeżo wycielonych oraz tych w szczycie laktacji.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 30/2022 na str. 66. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

autor Andrzej Rutkowski

Andrzej Rutkowski

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy z Podlasia zaczynali z 4 krowami. Teraz mają 60 sztuk, a krowy są jak część rodziny

Tutaj zwierzęta traktowane są niemal jak członkowie rodziny. Każda krowa ma swoje imię, każda jest dopieszczana, głaskana. Tu nie brakuje się krów tylko dlatego, że zbyt mało mleka dają. Kiedy opuszczają oborę są już naprawdę wiekowe, zwykle mają po kilkanaście lat.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)