Rolnicy z Lubelszczyzny postawili na krowy rasy simental mleczny. Jakie są efekty?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy z Lubelszczyzny postawili na krowy rasy simental mleczny. Jakie są efekty?

27.03.2023autor: Józef Nuckowski

Aneta i Adam Pękałowie jeszcze kilka lat temu utrzymywali wyłącznie bydło rasy hf. Zupełnie przez przypadek sytuacja ta zmieniła się i w stadzie jest już spora grupa krów rasy simental mleczny. Hodowcy szybko się do niej przekonali i docelowo planują całkowicie z hf-ów zrezygnować.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie są główne zalety bydła simentalskiego i w czym simental mleczny przewyższa HF-y?
  • Jakie korzyści daje inseminacja na własną rękę? 
  • Na jakie cechy zwracają uwagę hodowcy przy wyborze buhajów?
  • Jakie zdaniem hodowców są najważniejsze zasady dobrego odchowu cieliczek?

Zakochali się w simentalach

Nasza przygoda z simentalami zaczęła się około 5 lat temu. Przedstawiciel firmy, w której czasem kupujemy bydło namówił nas na 4 sztuki rasy simental ze zlikwidowanego gospodarstwa w Czechach. Okazały się bardzo dobrymi krowami, a jedna z nich dała w laktacji 16 tys. kg mleka. Jej córka Czumcia w pierwszej laktacji dała 11 tys. kg mleka. Szybko więc przekonaliśmy się o jej zaletach i stopniowo zaczęliśmy zastępować hf-y simentalami – mówią hodowcy.

r e k l a m a

Jakie cechy w simentalach najbardziej cenią sobie hodowcy?

Państwo Pękałowie wymieniają kilka cech, które przekonały ich do simentali. Po pierwsze, imponują składem mleka, w tym zawartością kazeiny. Po drugie, są odporne na choroby, a ich wyjątkowa zdrowotność przekłada się na niską zawartość komórek somatycznych. Dodatkowo (w ich przypadku) simentale nie ustępują hf-om pod względem wydajności.

Każdego roku dostawiamy przynajmniej dwie krowy tej rasy, by w przyszłości stanowiły one całość stada – dodaje pani Aneta.

Wjazd wozem paszowym do uwięziowej obory jest utrudniony i dlatego miks rozwożony jest ładowaczem zamontowanym na ciągniku

  • Wjazd wozem paszowym do uwięziowej obory jest utrudniony i dlatego miks rozwożony jest ładowaczem zamontowanym na ciągniku

Przez pandemię hodowcy sami zaczęli inseminować swoje stado

W ubiegłym roku gospodarze startowali w konkursie „Gospodarstwo roku” i zajęli w nim 4. miejsce. W tym roku także zakwalifikowali się do pierwszej dwudziestki i zamierzają powalczyć o podium. Ich zdaniem, uczestnictwo w konkursie idzie w parze z ciągłym rozwojem gospodarstwa. Hodowcy m.in. ukończyli kurs inseminacyjny.

W czasie pandemii rozchorował się nasz inseminator i mieliśmy problemy ze znalezieniem kogoś, kto mógłby szybko dojechać do naszej obory. Postanowiliśmy więc wziąć sprawy w swoje ręce, dzięki czemu teraz sami inseminujemy zwierzęta. Z czasem zaczęliśmy używać nasienia seksowanego, aby uzyskać więcej cieliczek – mówi Aneta Pękała.

Hodowcy podkreślają, że inseminacja we własnym zakresie daje jeszcze jedną korzyść.

Teraz dzierżawimy kontener na mrożone nasienie i sami je zamawiamy, przeprowadzając wcześniej indywidualny dobór buhaja dla każdej sztuki. Zamawianie nasienia ma szczególne znaczenie w przypadku, gdy chcemy kryć simentalami. Każdy inseminator ma wybór nasienia rasy hf, ale simentali już niekoniecznie. Zdarzało się, że nie miał wcale, a jeśli już posiadał, to zazwyczaj odbiegało ono od naszych oczekiwań. Dobierając buhaje zwracamy głównie uwagę na zawartość kazeiny, która w SM Spomlek przekłada się na wyższą cenę za surowiec. Niedawno zgenomowaliśmy wszystkie sztuki w naszym stadzie, co dodatkowo pomaga nam w doborze buhajów. Nasza spółdzielnia dopłaca do tej usługi, ale nawet ponosząc pełne koszty warto z niej skorzystać. Kolejne urodzone cieliczki, czy też zakupione jałówki także będziemy genomowali – potwierdzają hodowcy.

Gospodarze planują w przyszłości budowę nowego jałownika

  • Gospodarze planują w przyszłości budowę nowego jałownika

Krowa Derka wiceczempionką Krajowej Wystawy Bydła Simentalskiego w Rudawce Rymanowskiej

Kolejnym parametrem, na który hodowcy zwracają uwagę przy doborze buhajów jest pokrój, co jest szczególnie ważne, gdyż swoje zwierzęta zaczęli już prezentować na wystawach.

W ubiegłym roku pierwszy raz zawiozłem naszą krowę na XVII Krajową Wystawę Bydła Simentalskiego w Rudawce Rymanowskiej. Nie liczyłem na sukces, a okazało się, że nasza Derka została drugą wicemczempionką wśród krów w pierwszej laktacji – mówi Adam Pękała.

Gospodarze planują w przyszłości budowę nowego jałownika

  • Gospodarze planują w przyszłości budowę nowego jałownika

Żeby mieć dobre krowy, trzeba zadbać o odchów cieliczek

Hodowcy wiedzą, że aby uzyskać dobrą krowę już od samego początku trzeba dbać o cieliczki. W gospodarstwie funkcjonuje więc bank siary oraz prowadzona jest szeroko pojęta profilaktyka.

W laboratorium w Gietrzwałdzie zrobiliśmy badania każdej krowy i znamy ich status zdrowotny. Wszystkie cielęta szczepimy od biegunki. Pilnujemy też terminów odrobaczania zwierząt – mówi gospodarz.

Jak dobra jest zdrowotność stada najlepiej świadczy średnia liczba komórek somatycznych, która w mleku zbiorczym kształtuje się na poziomie około 70 tys. /1 ml – uzupełnia Przemysław Gruchoła, doradca rolny z SM Spomlek.

Wypas od wiosny do późnej jesieni

Krowy w gospodarstwie państwa Pękałów od wiosny do późnej jesieni są wypasane. Ich zdaniem, jest to tani, dobry i korzystny dla zwierząt system żywienia.

Przed wypuszczeniem na łąkę karmimy zwierzęta. Po powrocie również otrzymują sianokiszonkę i mieszankę treściwą – mówi Adam Pękała, dodając, że mieszankę dla bydła oraz wiele innych środków do produkcji kupowane jest za pośrednictwem SM Spomlek.

Chciałam podkreślić, że współpraca z naszą mleczarnią układa się bardzo dobrze. Korzystamy też z usług doradcy żywieniowego z SM Spomlek, który układa dawkę żywieniową dla każdej krowy – dodaje Aneta Pękała.

Po zakończeniu sezonu pastwiskowego hodowcy korzystają z wozu paszowego Trioliet o pojemności 10 m3, w którym mieszane są: kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka, wysłodki buraczane, śruta sojowa, zbożowa i melasa. Po wymieszaniu miks wysypywany jest za oborą i za pomocą ciągnika z ładowaczem rozwożony krowom.

Aneta i Adam Pękałowie wspólnie z córką Kingą i przy dużym wsparciu syna Bartosza prowadzą w Polskowoli (w powiecie radzyńskim) gospodarstwo o powierzchni około 40 ha. Na 8 ha uprawiana jest kukurydza, 18 ha stanowią użytki zielone, a na pozostałej powierzchni wysiewane są zboża takie jak pszenżyto ozime i jara mieszanka zbożowa. Stado składa się z 26 krów mlecznych oraz 26 jałówek. Jest ono objęte oceną użytkowości mlecznej, a średnia wydajność wynosi 9,3 tys. kg mleka. Surowiec, w ilości około 200 tys. litrów, dostarczany jest do Spółdzielczej Mleczarni Spomlek w Radzyniu Podlaskim.  Na zdjęciu z gospodarzami Przemysław Gruchoła – doradca rolny z SM Spomlek (pierwszy od prawej)

  • Aneta i Adam Pękałowie wspólnie z córką Kingą i przy dużym wsparciu syna Bartosza prowadzą w Polskowoli (w powiecie radzyńskim) gospodarstwo o powierzchni około 40 ha. Na 8 ha uprawiana jest kukurydza, 18 ha stanowią użytki zielone, a na pozostałej powierzchni wysiewane są zboża takie jak pszenżyto ozime i jara mieszanka zbożowa. Stado składa się z 26 krów mlecznych oraz 26 jałówek. Jest ono objęte oceną użytkowości mlecznej, a średnia wydajność wynosi 9,3 tys. kg mleka. Surowiec, w ilości około 200 tys. litrów, dostarczany jest do Spółdzielczej Mleczarni Spomlek w Radzyniu Podlaskim.

Na zdjęciu z gospodarzami Przemysław Gruchoła – doradca rolny z SM Spomlek (pierwszy od prawej)

Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski

autor Józef Nuckowski

Józef Nuckowski

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnik niemal nic nie może zmienić w swoim gospodarstwie, bo sąsiaduje z zabytkiem

Nic mi nie wolno. Nie było zgody na skup mleka, nie mogę uruchomić farmy fotowoltaicznej ani ściąć drzewa, które sam posadziłem – skarży się Franciszek Flis, emerytowany rolnik z Gałęzowa koło Lublina. Czy jest jakiś sposób, aby zmienić tę sytuację?

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)