Przez nawałnicę, rolnicy z Lubelskiego stracili paszę dla bydła. Ucierpiały też budynki inwentarskie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Przez nawałnicę, rolnicy z Lubelskiego stracili paszę dla bydła. Ucierpiały też budynki inwentarskie

01.09.2021autor: Józef Nuckowski

Na naszej stronie internetowej informowaliśmy o zniszczeniach, jakie wyrządziła nawałnica, która 15 sierpnia br. przeszła przez miejscowość Gózd, w gminie Kłoczew. Oprócz budynków mieszkalnych i gospodarczych, drzew, linii energetycznych i ogrodzeń, zniszczeniu uległy plantacje kukurydzy przeznaczone na paszę dla bydła mlecznego.

5 hektarów kukurydzy całkowicie zniszczone przez nawałnicę

Jolanta i Piotr Pawłowscy wspólnie z synem Mateuszem prowadzą w miejscowości Jagodne (gm. Kłoczew) 80 ha gospodarstwo, w którym utrzymują 105 sztuk, z czego 60 to krowy mleczne.

r e k l a m a
W tym roku kukurydza była piękna, rośliny sięgały 4 m wysokości. Jeszcze na krótko przed nawałnicą rozmawialiśmy z mężem o plantacji ciesząc się, że zrobimy pokaźny zapas kiszonki. Niestety, z 30 ha zasianej kukurydzy, 5 ha zostało praktycznie całkowicie zmasakrowane. Wichura połamała i docisnęła rośliny do ziemi. Rozmawialiśmy z panem, który kosi kukurydzę na kiszonkę i stwierdził, że sieczkarnia tego nie podbierze. Pozostałe plantacje wyglądają lepiej, ale przy zbiorze okaże się, ile kiszonki uda się z nich sporządzić – mówi Jolanta Pawłowska.

Jolanta Pawłowska z żalem pokazuje zniszczone pola

  • Jolanta Pawłowska z żalem pokazuje zniszczone pole

W wyniku nawałnicy ucierpiały też budynki inwentarskie

Elżbieta i Marek Wesołowscy swoje 100 ha gospodarstwo prowadzą w miejscowości Gózd. Rolnicy utrzymują 120 sztuk bydła, w tym 60 krów mlecznych. W ich przypadku podczas nawałnicy ucierpiały budynki, plantacja kukurydzy oraz kiszonka w pryzmach.

Wichura przewróciła szczyt stodoły oraz zerwała z niej sporą część pokrycia dachowego. Uszkodzony mur udało nam się już postawić na nowo, jednak z pokryciem są problemy, bo dziś na blachę trzeba długo czekać. Wiatr zerwał także siatkę zabezpieczającą pryzmę z kiszonką, a grad uszkodził folię okrywającą. Ponadto z 30 ha kukurydzy ocalało zaledwie ok. 6 ha. Pozostałą część zniszczył wiatr i grad. Aby chociaż w jakiejś części uzupełnić utraconą paszę, zamówiłem już wysłodki buraczane, niemniej zabraknie nam i kiszonki, i ziarna – mówi Marek Wesołowski.

W gospodarstwie państwa Wesołowskich nawałnica oprócz kukurydzy uszkodziła także dach i szczyt stodoły

  • W gospodarstwie państwa Wesołowskich nawałnica oprócz kukurydzy uszkodziła także dach i szczyt stodoły

– Zabraknie nam i kiszonki, i ziarna – mówi Marek Wesołowski

  • – Zabraknie nam i kiszonki, i ziarna – mówi Marek Wesołowski

Znaczne straty odnotowali także Ewa i Jerzy Grzybowie również z miejscowości Gózd. Rolnicy uprawiają ok. 50 ha ziemi, a ich stado liczy 80 sztuk, w tym 40 stanowią krowy mleczne.


U nas wichura przewróciła murowany szczyt na oborze i uszkodziła dach, który przykryty jest obecnie plandeką. Chcemy jak najszybciej położyć jakieś prowizoryczne pokrycie, bo na solidną naprawę szkody musimy poczekać, gdyż jest duży problem z dostępnością blachy i ekip dekarskich. Nawałnica zniszczyła także część naszych upraw. Z 20 ha kukurydzy na kiszonkę, 6 ha po prostu leży – mówi Ewa Grzyb.

– U nas wichura przewróciła murowany szczyt na oborze i całkowicie zniszczyła około 6 ha kukurydzy – mówi Ewa Grzyb

  • – U nas wichura przewróciła murowany szczyt na oborze i całkowicie zniszczyła około 6 ha kukurydzy – mówi Ewa Grzyb
autor Józef Nuckowski

Józef Nuckowski

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Siedlec

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Sprytna 37-latka. Ukryła marihuanę na polu kukurydzy. Jaka kara jej grozi?

Policjanci z Nielisza zlikwidowali nielegalną plantację konopi indyjskich. Blisko 30 krzewów rosło na polu kukurydzy w gminie Stary Zamość w woj. lubelskim. 37-letnia właścicielka konopi miała również marihuanę. Jakie konsekwencje grożą kobiecie?

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)