Pasza, która ogranicza emisję metanu przez krowy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pasza, która ogranicza emisję metanu przez krowy

26.03.2022autor: Beata Dąbrowska

Coraz częściej w dyskusjach o nadmiernej emisji gazów cieplarnianych, które powodują zmiany klimatyczne, podnoszony jest temat produkcji metanu przez przeżuwacze. Bezdyskusyjny jest fakt, że metan w żwaczu krów powstaje, dlatego też, aby jego produkcję ograniczyć i jednocześnie wyjść naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, świat nauki podejmuje wiele działań.

Bovaer - nowatorski dodatek paszowy zmniejszający emisję metanu

Jak podaje portal Thedairysite.com. globalna firma naukowa otrzymała Royal DSM pozytywną opinię Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) za stosowanie w Unii Europejskiej swojego nowatorskiego dodatku paszowego redukującego metan dla przeżuwaczy pod nazwą Bovaer. Opinia urzędu EFSA potwierdza, że ​​dodatek paszowy zmniejsza emisję metanu jelitowego krów mlecznych i jest bezpieczny dla zwierząt i ludzi.
Bovaer jest wynikiem dziesięciu lat badań naukowych, w tym ponad 50 recenzowanych badań opublikowanych w niezależnych czasopismach naukowych oraz 45 badań w gospodarstwach w 13 krajach na 4 kontynentach. Zatwierdzenie przez Komisję Europejską pozwoliłoby DSM rozpocząć rozwój na rynku w Europie już w pierwszej połowie 2022 roku.
r e k l a m a

Niewielka ilość dodatku paszowego Bovaer  może zmniejszyć produkcję metanu o 30%

Bovaer to dodatek paszowy dla krów (i innych przeżuwaczy, takich jak owce czy kozy i jelenie), którego – jak informują źródła naukowe – podanie w ilości ćwierć łyżeczki na krowę dziennie skutecznie zmniejsza emisje metanu o około 30% w przypadku krów mlecznych. Po podaniu preparat zaczyna działać natychmiastowo, a po „stłumieniu” produkcji metanu w żwaczu krów rozkłada się na związki naturalnie obecne w żołądku krowy.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 12/2022 na str. 97. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.
autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Statek zasilany przez zwierzęta? Amerykański operator wykorzysta biometan

Amerykański operator Harvey Gulf International Marine (HGIM) wprowadza nowy rodzaj statków. Ich paliwem będzie RLNG, oparte na produktach ubocznych przemysłowej hodowli trzody i bydła. Statek będzie pod względem emisji dwutlenku węgla. Co wyróżnia ten innowacyjny pomysł?

czytaj więcej

Sondy w 100 oborach sprawdzą co wpływa na emisje metanu przez krowy

Na początku grudnia ub.r., na mlecznej farmie w Holandii zainstalowano pierwszą sondę, tzw. sniffer do pomiaru metanu. Farma ta jest jedną ze 100, na których w czasie najbliższych dwóch lat rejestrowane będą stężenia metanu i CO2.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)