Na Ratunek Mleczarniom – apel do ministra rolnictwa o szybką pomoc
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Na Ratunek Mleczarniom – apel do ministra rolnictwa o szybką pomoc

02.04.2020

W związku z pogarszającą się sytuacja na rynku mleka spowodowaną epidemią koronawirusa, o pomoc do ministra rolnictwa w imieniu branży mleczarskiej zwrócił się Waldemar Broś - prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich. Poniżej publikujemy treść listu wysłaną do Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich
Związek Rewizyjny

Pan
Jan Krzysztof Ardanowski
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Szanowny Panie Ministrze,

Uprzejmie proszę Pana Ministra o podjęcie działań na rzecz stabilizacji rynku mleka. Obecnie sytuacja z dnia na dzień dla naszej branży staje się trudniejsza. W wyniku ograniczenia zakupów przez konsumentów oraz zmniejszenia eksportu drastycznie spadają ceny zbytu naszych produktów, dotyczy to zwłaszcza mleka w proszku i masła, o czym sygnalizowaliśmy w piśmie z dnia 16.03. br.

r e k l a m a
Skup mleka wykazuje tendencję zwyżkową i spółdzielnie mleczarskie odbierają całość oferowanego im mleka, bo taka jest ich rola. Natomiast otrzymujemy sygnały, że podmioty niespółdzielcze wypowiadają rolnikom umowy na dostawę mleka – dotyczy to np. dostaw z l gospodarstwa nawet powyżej 20–30 tys. litrów mleka dziennie.

Zdaniem naszym, należy podjęć decyzję o zakupie na tzw. rezerwy państwowe 10 tys. ton odtłuszczonego mleka w proszku i 5 tys. ton masła, jeszcze do końca kwietnia br. z możliwością zwiększenia tych zakupów do 50 tys. ton OMP i 20 tys. ton masła na przełomie II i III kwartału br. Istotne znaczenie będzie miała cena zakupu, którą proponujemy dla OMP – 9 zł/kg, masła – 13 zł/kg (loco zakład). Szacujemy, że w I półroczu br. produkcja mleka w proszku wyniesie około 90 tys. ton a masła ok. 120 tys. ton.

Uruchomienie zakupów, o których mowa powyżej, ustabilizuje rynek, co przełoży się na wzrost przychodów spółdzielni i zapewni bezpieczeństwo producentów mleka. Uważamy, że w okresie tak strasznej zarazy, jaką jest koronawirus, zwiększenie rezerw państwowych ma nie tylko uzasadnienie społeczne, ale również i ekonomiczne, bo przecież zgromadzoną w ten sposób żywność można będzie sprzedać na rynku krajowym, zagranicznym czy skierować na odpłatną pomoc humanitarną.

Poza tym, pragniemy zauważyć, że spółdzielnie mleczarskie mające „proszkownie” wykonują usługi proszkowania mleka dla innych podmiotów, w których nadwyżka surowca jest niewielka do potrzeb rynkowych. Szansą utrzymania odbioru całości wyprodukowanego przez rolnika mleka jest dla spółdzielni mleczarskich możliwość skorzystania z usługowego proszkowania mleka oferowanego przez inne spółdzielnie.

Informując o powyższym liczymy na pełne zrozumienie ze strony Pana Ministra i podjęcie działań, o których mowa powyżej.

Waldemar Broś

Warszawa, 24.03.2020 r.
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Prezes KRIR: kryzys na rynku mleka może pogłębić zapaść rynku wołowiny. Trzeba temu zapobiec

– Rolnictwo to mechanizm naczyń połączonych – spadek cen mleka może spowodować zakłócenia na rynku wołowiny, który i tak już boryka się z trudną sytuacją. Przy niskiej cenie skupu mleka, rolnicy zmniejszając pogłowie w stadzie uwolnią na rynek spore ilości mięsa, zwiększając przy tym podaż – zauważa prezes KRIR Wiktor Szmulewicz

czytaj więcej

Przez koronawirusa rolnicy w USA wylewają mleko na pola. Co czeka polskich producentów mleka?

Farmerzy z Florydy są zmuszeni wylewać swoje mleko na pola, ponieważ nie ma na nie zbytu. To efekt kryzysu wywołanego przez epidemię koronawirusa. Polscy producenci i przetwórcy mleka nie chcą podzielić takiego losu. Jaki mają pomysł na rozwiązaniu problemów na rynku mleka? 

czytaj więcej

Na ratunek mleczarniom - Agencja Rezerw Materiałowych powinna kupić masło i mleko w proszku od polskich mleczarń

– Sytuacja na rynku artykułów mleczarskich pogarsza się z dnia na dzień - mówi szef OSM Kosów Lacki. A prezes OSM Garwolin dziwi się, że rząd jeszcze nie podjął konkretnych działań w celu skupu interwencyjnego na rynku mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)