Które dodatki paszowe pomogą przy letnim spadku mleczności krów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Które dodatki paszowe pomogą przy letnim spadku mleczności krów?

07.09.2022autor: Beata Dąbrowska

Upały nie odpuszczają, a hodowcy dwoją się i troją, by złagodzić stres cieplny krów, który męczy zwierzęta nawet w dobrze wentylowanych oborach. Jednym ze sposobów na zmniejszone pobranie paszy w tym okresie jest stosowanie dodatków paszowych.

Dodatki paszowe zmniejszające negatywne skutki stresu cieplnego u krów mlecznych

Do najpopularniejszych należą: tłuszcz paszowy, elektrolity oraz dodatki zapobiegające subklinicznej kwasicy żwacza. Trzeba jednak zaznaczyć, że stosowanie tłuszczu paszowego rekompensuje część niedoboru energii, gdyż jego wartość energetyczna jest ponad dwukrotnie większa niż węglowodanów. W trakcie przemiany tłuszczu w organizmie krowy powstaje znacznie mniej ciepła niż podczas przemiany węglowodanów. Decydując się na dodatek tłuszczu trzeba jednak bezwzględnie pamiętać, iż powinien on być obojętny dla żwacza, czyli w formie chronionej oraz by nie stosować go w dowolnych ilościach.

r e k l a m a
Przedawkowanie tłuszczu może bowiem zaburzyć fermentację żwaczową. Jeżeli więc zdecydujemy się na stosowanie dodatków tłuszczowych, należy pamiętać, aby ilość tłuszczu nie przekraczała 4% SM dawki, a zawartość tłuszczu surowego w całej dawce nie przekraczała 6% SM.

Dobry zapach zachęci krowy do większego pobrania paszy

Bardzo ważne jest, aby pasza zachęcała zwierzęta do jej pobrania, dlatego w tym celu warto stosować dodatki paszowe takie jak: serwatkę w proszku, naturalne dodatki ziołowe, dodatki poprawiające smakowitość paszy, jak również więcej witamin i minerałów. Dzięki nim, organizm zwierząt zwalcza wolne rodniki, jako reaktywne formy tlenu, podobnie jak betainę, która ma wpływ na procesy przemieszczania się wody w jelitach. W okresie letnim – co systematycznie przypominamy – należy stosować zwiększoną ilość potasu, lucerny, melasy i wysłodków buraczanych, a ponadto magnezu.

Antyoksydanty i lizawki solne dobrym rozwiązaniem podczas upałów

Dobrym rozwiązaniem na okres upałów jest zastosowanie dodatków paszowych zawierających antyoksydanty, np. witaminę E lub selen. Krowy mleczne powinny mieć stały dostęp do lizawek solnych. W przypadku ograniczonego stosowania pasz włóknistych, a zwiększonej ilości pasz treściwych, należy stosować kwaśny węglan sodu i drożdże paszowe (zapobiegające subklinicznej kwasicy żwacza). Rynek oferuje też gotowe suplementy, które regulują gospodarkę przemian mineralnych, w wyniku czego krowa łatwiej oddaje nadmiar ciepła, a także zapobiegają spadkom produkcji mleka oraz apetytu.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 36/2022 na str. 51. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Stres cieplny hamuje wzrost płodu u ciężarnych krów

Amerykańscy naukowcy odkryli, że stres cieplny u ciężarnych krów mlecznych wpływa na zmniejszenie wzrostu płodu oraz na wydajność i rozwój odpornościowy potomstwa.

czytaj więcej

Jak zapobiegać stresowi cieplnemu u krów w oborze i na wypasie?

Letnie upały skutkują stresem cieplnym, który w oborze najbardziej zagraża wysokowydajnym krowom będącym w okresie okołowycieleniowym lub w szczycie laktacji.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)