Krowy jersey pozwalają podnieść cenę mleka w skupie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Krowy jersey pozwalają podnieść cenę mleka w skupie

02.02.2022autor: Andrzej Rutkowski

Niewiele jest w naszym kraju czystorasowych stad bydła jersey, ale coraz liczniejsze grono rolników stara się, aby choć część stada, jakieś 10–15%, stanowiły właśnie krowy tej rasy lub mieszańce o dużym jej udziale. Na taki ruch zdecydował się Adrian Szałański w celu zwiększenia w mleku zbiorczym zawartości tłuszczu i białka.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie są główne cechy krów jersey?
  • Czy jeresye mogą być bardziej ekonomiczne niż hf-y?
  • Dlaczego krowa jeresy jest w stanie urodzić cielęta po buhajach bbb?

Krowy rasy jersey - małe, ale ekonomiczne

Część krów krzyżujemy z rasą jersey ze względu na wysoką zawartość tłuszczu i białka w mleku tej rasy, co przekłada się na finalną cenę surowca. Chcemy dojść do czystorasowych jerseyek, a więc interesuje nas krzyżowanie wypierające. Oczywiście większość stada nadal będą stanowiły hf-y – oznajmił Adrian Szałański dodając, że miał już wcześniej krzyżówki z simentalem i montbeliardem, ale te niestety zbytnio się zapasały jedząc ten sam TMR co krowy rasy hf.

r e k l a m a
Rasa jersey jest bardziej popularna chociażby w Danii. Jej hodowlą zajmuje się rodzina Mogensa Krarupa Smitha, który uważa, że jerseye są bardziej ekonomiczne niż hf-y, ponadto na tym samym areale można utrzymać o 1/3 więcej jerseyek niż hf-ek, ze względu na mniejszy kaliber i znacznie mniejsze zużycie paszy.

Są to krowy małe, ale ekonomiczne. Mają niezwykle zdrowe nogi oraz racice. Łatwo się cielą, gdyż na świat przychodzą małe i smukłe cielęta, które od samego początku są bardzo żywotne. Wynik ekonomiczny jerseya zależy głównie od zawartości białka oraz tłuszczu w mleku, u nas jest to ponad 4% białka i 6% tłuszczu. Takie parametry, nieosiągalne u hf-a, przekładają się na bardzo dobrą cenę mleka w skupie – powiedział Mogens Krarup Smith dodając, że inną zaletą jerseyek jest niska zawartość w mleku komórek somatycznych, która wynosi ok. 130 tys. w 1 ml, ponadto krowy mają dobrze zawieszone wymiona oraz stosunkowo szybko się doją.

Krowy Mogensa Krarupa Smitha
  • Krowy Mogensa Krarupa Smitha


Nieprzydatne buhajki

Oczywiście jersey jak każda rasa ma też swoje wady. Główna dotyczy buhajków. Jak zaznaczył Mogens Krarup Smith, nie dość że są bardzo małe, o znikomym wręcz umięśnieniu, to jeszcze bardzo wolno przyrastają. Z tych względów nikt nie chce ich kupić, a nawet odebrać za darmo do dalszego chowu. Dlatego zarówno w tym gospodarstwie, jak i innych w Danii utrzymujących rasę jersey praktykowany jest ubój i utylizacja buhajków traktowanych jako odpad.

Tu akurat nie wszystkie buhajki są likwidowane, gdyż na części stada rolnik prowadzi krzyżowanie z wybitnie mięsną rasą belgijską błękitno-białą (bbb). Cielęta krzyżówkowe mają już znacznie lepszą wartość rzeźną oraz opasową i nie ma problemów z ich sprzedażą.

Jersey stworzony do rodzenia

Wiele osób pyta czy taka mała krowa da radę urodzić cielę po rasie bbb, u której występuje przecież największy odsetek porodów odebranych przez cesarskie cięcie. Otóż drobna jerseyka bez żadnych problemów rodzi cielęta po bbb. Jest to spowodowane budową miednicy tych krów, która jest szeroka oraz wysoka, a dzięki temu drogi rodne nie są ciasne. Ponadto krowy rasy jersey mają większy kąt nachylenia zadu niż hf-ki, co również jest korzystne pod kątem wycielenia – wyjaśnił Mogens Krarup Smith.

Hodowca chce zwiększyć stado, dlatego stosuje nasienie seksowane na wszystkich jałówkach oraz na 50 procentach najlepszych krów. Taka strategia pozwala nie tylko uzyskać liczne grono żeńskiego materiału hodowlanego, ale również zdecydowanie ogranicza urodzenia buhajków, które i tak nie przedstawiają żadnej wartości finansowej.


Mogens Krarup Smith wraz z żoną gospodaruje na 150 ha w Vildbjerg koło Herning w Jutlandii Środkowej. Utrzymuje 300 sztuk bydła rasy jersey, w tym 150 krów. Średnia wydajność od krowy to 8 tys. kg mleka w laktacji
  • Mogens Krarup Smith wraz z żoną gospodaruje na 150 ha w Vildbjerg koło Herning w Jutlandii Środkowej. Utrzymuje 300 sztuk bydła rasy jersey, w tym 150 krów. Średnia wydajność od krowy to 8 tys. kg mleka w laktacji
Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 05/2022 na str. 43. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.
autor Andrzej Rutkowski

Andrzej Rutkowski

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnik z Podlasia ma krowy krzyżówki hf-a z rasą brown swiss. Jakie mają cechy?

Ponad 2 lata temu Bogusław Dąbrowski, przy wsparciu z PROW, zmodernizował swoją 20-letnią oborę wolnostanowiskową, a ponadto dobudował zupełnie nową część. Pomiędzy budynkami powstał łącznik, w którym zamontowano halę udojową GEA typu rybia ość 2x7 stanowisk.

czytaj więcej

Jakie zalety u krów rasy polskiej czerwonej cenią rolnicy z Mazowsza?

Choć bydło polskie czerwone należy do małego kalibru, to poród zdrowej cieliczki ważącej zaledwie 10 kg jest dużą rzadkością, nawet w tej rasie. Właśnie taka drobinka przyszła na świat w gospodarstwie Anety i Jana Jastrzębskich, a ich synowie jeden przez drugiego noszą cieliczkę na rękach i żartują, że to czysta przyjemność.

czytaj więcej

Krowy wolą zimne pory roku

Dzięki grubej skórze, gęstej okrywie włosowej oraz procesom zachodzącym w żwaczu, krowy są bardzo dobrze przystosowane do znoszenia niskich temperatur. O czym warto pamiętać, trzymając bydło na świeżym powietrzu podczas zimowych miesięcy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)