Kojarzenie spokrewnionych ze sobą zwierząt odbije się na mleczności
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kojarzenie spokrewnionych ze sobą zwierząt odbije się na mleczności

28.08.2022autor: Beata Dąbrowska

Kojarzenie zwierząt w pokrewieństwie może prowadzić do spadku wydajności mlecznej przez cały okres użytkowania krowy. Dodatkowo, wzrasta prawdopodobieństwo ujawnienia się niepożądanych cech.

Jak wysoki inbred wpływa na wydajność mleczną krów?

Naukowcy z holenderskiego Uniwersytetu w Wageningen sprawdzili, jak różny stopień spokrewnienia wpływa na wydajność mleczną w następnym pokoleniu. W tym celu przeanalizowali dane genetyczne blisko 40 tysięcy krów rasy hf, po pierwszej laktacji. Na podstawie danych rodowodowych obliczyli współczynniki inbredu i następnie analizowali czy liczba i długość segmentów dziedziczonych ze strony matki i ojca mają negatywny wpływ i wywołują depresję inbredową. Na końcu badacze podzielili wartość inbredu na: identyczny materiał genetyczny, pierwszy raz łączący się w potomstwie oraz identyczny materiał genetyczny, który wystąpił już przynajmniej u jednego przodka. I cóż się okazało? Otóż, wydajność mleczna krów zinbredowanych spada, im więcej identycznych fragmentów DNA dziedziczy krowa po swoich rodzicach. Naukowcy udowodnili, że krowa, która ma więcej niż 1% identycznych fragmentów DNA produkuje 36,5 kg mleka mniej w 305-dniowej laktacji. Ponadto wykazano, że spadek wydajności jest podwójnie silny, jeżeli identyczna pula genetyczna spotkała się pierwszy raz od strony ojca i matki.

r e k l a m a

Największe problemy z inbredem w USA

Największe bodaj problemy ze spokrewnieniem mają jednak amerykańscy hodowcy, dla których również oszacowano straty, jakie niesie za sobą zwiększenie inbredu w stadzie o 1%. Należą do nich:

  • skrócenie życiowej produkcji krów o 13 dni,
  • spadek życiowej produkcji mleka o 360 kg,
  • spadek życiowej produkcji białka o 11 kg,
  • spadek życiowej produkcji tłuszczu o 13 kg,
  • podwyższenie wieku pierwszego wycielenia
  • wydłużenie okresu międzywycieleniowego.

Tak więc, podczas doboru buhaja rozpłodowego, szczególnie w przypadku rasy hf, u której występuje dość wąska pula genowa, należy zwracać uwagę na inbred. Dobierając pary do rozrodu należy zawsze kontrolować poziom spokrewnienia (w czym skutecznie pomagają programy komputerowe), dzięki temu unikniemy depresji inbredowej i jej negatywnych skutków: zmniejszonej wydajności, płodności i odporności na choroby.

  • Wydajność mleczna krów zinbredowanych spada, im więcej identycznych fragmentów DNA dziedziczy krowa od swoich rodziców

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 34/2022 na str. 45. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W tej oborze pierwiastki dają po 55 litrów mleka dziennie

Nim się obejrzymy, zaczną się żniwa kukurydziane. Wielu rolników zastanawia się, na jakiej wysokości ciąć rośliny zbierane na kiszonkę. Iwona i Przemysław Kawula – zanim podejmą decyzję – wezmą pod uwagę ilość zapasu kiszonki z roku poprzedniego oraz stan plantacji w bieżącym sezonie.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)