Jubileusz 75-lecia OSM w Grodzisku Mazowieckim
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jubileusz 75-lecia OSM w Grodzisku Mazowieckim

25.06.2019

8 czerwca br. był dla zarządu, członków i pracowników Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Grodzisku Mazowieckim dniem wyjątkowym. Tego bowiem dnia miało miejsce niecodzienne wydarzenie, którym był jubileusz 75-lecia istnienia spółdzielni.

Wielki jubileusz małej spółdzielni

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym Przemienienia Pańskiego w Grodzisku, po której – w nowo wybudowanej filii grodziskiego Centrum Kultury „Mediateka” – odbyła się już część oficjalna.
Znakomite grono gości przybyło, by wraz z członkami i pracownikami spółdzielni uczcić to ważne wydarzenie. W gronie tym znaleźli się m.in.: Grzegorz Benedykciński – burmistrz Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki, Krzysztof Filipiak – zastępca starosty powiatu grodziskiego, prof. Zygmunt Zander z UWM w Olsztynie, prof. dr Sylwia Tarczyńska – prodziekan wydziału nauk o żywności UWM w Olsztynie, dr Fabian Dajnowiec z UWM w Olsztynie, Anna Kozłowska – powiatowy lekarz weterynarii w Pruszkowie, Paweł Smoliński – zastępca dyrektora OT KOWR, Krzysztof Banach – wiceprezydent PFHBiPM, Jan Bartczak – zastępca przewodniczącego Rady KZSM, Tadeusz Maliborski i Marcin Ciszewski – przedstawiciele KZSM Zw. Rew., Paweł Adamczyk – wótj gminy Rząśnik, Waldemar Brzywczy – wójt gminy Baranów, Stanisław Jastrzębski – wójt gminy Długosiodło, ks. Janusz Starosta – proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego, Grzegorz Przerwa – komendant powiatowy PSP , Hanna Wilamowska – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Maciej Mański – dyrektor Zakładów Wodociągów i Kanalizacji, Elżbieta i Zbigniew Grycanowie – właściciele firmy Grycan, Grażyna Gąska i Ewa Gąsior – PSS Społem w Grodzisku, Krzysztof Kozera – prezes spółdzielni mieszkaniowej, Jarosław Roszczypała – powiatowy inspektor nadzoru budowalnego, Andrzej Szczepański – przewodniczący związków zawodowych przemysłu mleczarskiego i dyrektor firmy Robico, Paweł Twardoch – dyrektor Centrum Kultury w Grodzisku oraz Gabriel Janowski – były minister rolnictwa.

r e k l a m a

W imieniu wszystkich zgromadzonych na uroczystości mleczarzy gratulacje i słowa uznania na ręce prezesa Tadeusza Proczka złożył Czesław Cieślak – prezes zarządu OSM Koło
  • W imieniu wszystkich zgromadzonych na uroczystości mleczarzy gratulacje i słowa uznania na ręce prezesa Tadeusza Proczka złożył Czesław Cieślak – prezes zarządu OSM Koło
Oczywiście – obok władz samorządowych, przedstawicieli jednostek terytorialnych i firm współpracujących – na uroczystość licznie przybyła mleczarska brać w osobach: Tadeusz Bruj – były prezes OSM Grodzisk Mazowiceki, Tadeusz Badach – prezes OSM Krasnystaw, Jerzy Borucki – prezes Polmlek, Edmund Brzeziński – prezes OSM Krośniewice, Czesław Cieślak – prezes i Tadeusz Malczyk – wiceprezes OSM Koło, Marek Czapski – prezes i Waldemar Szajko – wiceprezes z OSM Siedlce, Maria Czwojdrak – prezes Średzkiej Spółdzielni Mleczarskiej „Jana” w Środzie Wielkopolskiej, Grzegorz Grzeszkowiak, prezes SM Gostyń, Krzysztof Jankowski – prezes Łódzkiej Spółdzielni Mleczarskiej „Jogo”, Teresa Jędraszek – prezes OSM Głuchów, Irena Miedzińska – prezes OSM Wart-Milk w Sieradzu, Waldemar Paziewski – prezes OSM Garwolin, Ryszard Pizior – prezes OSM Włoszczowa, Szczepan Skomra – dyrektor oddziału produkcyjnego SM Mlekpol w Radomiu, Tadeusz Sporek – senior polskiego mleczarstwa, Kazimiera Proczek – prezes spółdzielni Wola, Piotr Komorowski – prezes Bakoma, Jan Dworniak– prezes Centrum Badań Audytorskich i Analiz. 

Goście z uwagą słuchali jak powstawała i jak rozwijała się grodziska spółdzielnia
  • Goście z uwagą słuchali jak powstawała i jak rozwijała się grodziska spółdzielnia

Grodziska spółdzielnia od 75 lat w tym samym miejscu

Po powitaniu gości prezes zarządu Tadeusz Proczek przedstawił historię spółdzielni, podkreślając, że grodziska spółdzielnia jest bodaj jedyną, która od 75 lat zlokalizowana jest w tym samym miejscu – praktycznie w centrum miasta.

W naszej długiej historii niewielu było prezesów, co najlepiej dowodzi, że współpracujemy tutaj bardzo dobrze. Z obecną radą nadzorczą ta współpraca trwa już ponad 20 lat i m.in. dlatego odnosimy sukcesy. Nie byłoby ich bez naszych dostawców, którzy niejednokrotnie z pokorą przyjmowali niższe ceny mleka, by mleczarnia mogła wypracować zyski będące warunkiem pozyskania unijnych środków na inwestycje. I za to wszystko bardzo serdecznie Wam dziękuję – zwrócił się do dostawców prezes Proczek.

Historia OSM w Grodzisku Mazowieckim zaczęła się 1 maja 1944 roku, kiedy to prywatną dotychczas mleczarnię zakupiło kilkunastu rolników z okolicznych wsi i założono spółdzielnię mleczarską. Zatrudnionych zostało w niej wraz z zarządem 21 osób. W 1948 r. spółdzielnia liczyła już 117 członków, a dzienny skup wynosił około 2000 litrów mleka. Szybko przybywało członków, a wraz z nimi wzrastał skup mleka.

Gratulacje i podziękowania za ponad 25-letnią pracę prezesowi Tadeuszowi Proczkowi złożyli przedstawiciele rady nadzorczej (od lewej): Wojciech Walczak i Wioletta Zylbert oraz Iwona Grochowska – dyrektor ds. produkcji
  • Gratulacje i podziękowania za ponad 25-letnią pracę prezesowi Tadeuszowi Proczkowi złożyli przedstawiciele rady nadzorczej (od lewej): Wojciech Walczak i Wioletta Zylbert oraz Iwona Grochowska – dyrektor ds. produkcji
W latach 60. zbudowano większość punktów skupu mleka. W połowie lat 90. podjęto decyzję o całkowitej reorganizacji skupu mleka w spółdzielni. Zamknięto wszystkie stałe punkty skupu, zakupiono dwie autocysterny do bezpośredniego odbioru mleka od dostawców. A w następnych latach flota samochodowa do bezpośredniego odbioru mleka się powiększała. Począwszy od połowy lat 90. rozpoczęły się w spółdzielni modernizacje. Przeprowadzono wymianę wszystkich linii produkcyjnych, przebudowano aparatownię, uruchomiono centralną stację mycia, wybudowano nową kotłownię gazową, wprowadzono produkcję napojów fermentowanych, zmodernizowano i rozbudowano budynek produkcyjny, do którego przeniesiono produkcję sera mozzarella.
W 2005 r. oddano do użytku nowo wybudowany budynek odbioru surowca. Poprzez przeprowadzone modernizacje dostosowano zakład do wymogów Unii Europejskiej. Lata 2014–2015 to kolejne innowacyjne rozwiązania w OSM w Grodzisku Mazowieckim. Uruchomiono i zamontowano nową linię produkcji i konfekcjonowania napojów fermentowanych – kefirów, maślanek, śmietan i zsiadłego mleka. Modernizacji uległy obiekty produkcyjno-magazynowe oraz uruchomiona została automatyczna linia do produkcji, wychładzania i pakowania serów mozzarella.


Członkowie i pracownicy OSM Grodzisk Mazowiecki oraz Jan Bartczak – wiceprzewodniczący Rady KZSM
  • Członkowie i pracownicy OSM Grodzisk Mazowiecki oraz Jan Bartczak – wiceprzewodniczący Rady KZSM
Oficjalną część uroczystości uprzyjemnił gościom fortepianowy minirecital, po którym przyszedł czas na gratulacje i wystąpienia zaproszonych gości, po czym gospodarze zaprosili wszystkich na uroczysty obiad i oczywiście jubileuszowy tort.

Beata Dąbrowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

OSM Kosów Lacki inwestuje w produkcję serów

Tegoroczne Zebranie Przedstawicieli Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kosowie Lackim odbyło się 19 czerwca. Przewodniczącym prezydium został Tadeusz Wojtyra, przewodniczący rady nadzorczej, sekretarzem Edmund Oleszczuk a mężami zaufania Michał Gęsina i Jan Pogorzelski.

czytaj więcej

OSP Piaski zanotowały wzrost sprzedaży o 2 mln złotych

Ubiegły rok był w OSM Piaski kolejnym stojącym pod znakiem wzrostu sprzedaży i wprowadzania na rynek nowych produktów. Trwa rozbudowa produkcyjnej części zakładu, a średnia cena skupu surowca za cały rok była w 2018 r. wyższa od krajowej i lubelskiej.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)