Jakie są główne przyczyny niskiej skuteczności zacieleń u krów mlecznych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie są główne przyczyny niskiej skuteczności zacieleń u krów mlecznych?

24.02.2020

Niemal w każdym – odwiedzanym przez nas – gospodarstwie zajmującym się produkcją mleka hodowcy bydła pytani o największy problem hodowlany zgodnie odpowiadają, iż jest to niska skuteczność zacieleń.

Z artykułu dowiesz się

  • Czym różni się wczesne i późne zamieranie zarodków
  • Czym jest spowodowane zamieranie zarodków
  • Jak żywienie wpływa na rozród u krów

Różne przyczyny zamierania zarodków

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, a jedną z nich jest zamieranie zarodków, do którego najczęściej dochodzi pomiędzy 8., a 16. dniem po zabiegu inseminacji.

r e k l a m a
Zamieranie zarodków może być wczesne i późne. Wczesne zamieranie odbywa się zwykle do 16. dnia cyklu rujowego i nie ma ono wpływu na jego długość, co oznacza, że okres międzyrujowy pozostaje taki sam i wówczas hodowca nie wie, że doszło do zamarcia zarodka.

Z kolei późne zamieranie zarodków występuje pomiędzy 16., a 42. dniem po inseminacji i to zjawisko hodowca jest już w stanie zaobserwować. Zdarza się, że występuje wtedy wyciek z pochwy, a zazwyczaj jedynym, wyraźnym potwierdzeniem jest powrót rui po po 35.–50. dniach po inseminacji.

Co jest przyczyną zamierania zarodków?

Gdy obumarcie nastąpi przed upływem 13. dnia po inseminacji, to wówczas przyczyną są: zbyt małe komórki jajowe, opóźniona owulacja (często występuje ona w okresie letnim) oraz zbyt mała ilość progesteronu (hormon wydzielany przez jajniki). Gdy zamieranie zarodka następuje do 16.–19. dnia po zapłodnieniu, wówczas wynika ze słabego jego rozwoju oraz słabej synchronizacji pomiędzy matką a zarodkiem. Z kolei późna zamieralność zarodków – występująca do 42. dnia po inseminacji – związana jest najczęściej z infekcjami bezpośrednio wpływającymi na funkcje życiowe zarodka i łożyska (np. IBR, czy BVD, choroby z gorączką).

Skąd zatem tak duże problemy z utrzymaniem ciąży u krów?

W dużym uproszczeniu wynikają one z braku właściwej zależności pomiędzy poziomem estradiolu (hormonu odpowiadającego za występowanie rui) i progesteronu we krwi, w czasie 2. pierwszych tygodni po inseminacji. Nowa fala pęcherzyków rośnie w czasie fazy lutealnej, (czyli w okresie, gdy macica przygotowuje się do zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej) nawet wtedy, gdy doszło do zapłodnienia. Jeżeli produkcja estradiolu w tym czasie nie zaniknie wystarczająco wcześnie, ciałko żółte ulega zniszczeniu. Jedyne co możemy zrobić, aby stosunek progesteronu do estradiolu był wyższy, to podwyższyć jego poziom we krwi. Trzeba także wiedzieć, że u wysoko wydajnych krów mlecznych występuje zwiększony metabolizm progesteronu.


Szacuje się, że u krów śmierć zarodków może dotyczyć 10–40% samic, a w stadach problemowych nawet powyżej 65%
  • Szacuje się, że u krów śmierć zarodków może dotyczyć 10–40% samic, a w stadach problemowych nawet powyżej 65%

Głównymi przyczynami zwiększonej śmiertelności zarodków są:
  • późne wystąpienie owulacji po porodzie
  • zwiększona częstotliwość występowania stanów zapalnych
  • niedobory hormonalne
  • czynniki żywieniowe.

I to właśnie poprzez żywienie hodowca może bezpośrednio wpływać na ograniczenie start związanych z zamieraniem zarodków. Wśród czynników żywieniowych na głównym miejscu wymieniany jest ujemny bilans energii, który w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia wydzielania progesteronu i trudności w zagnieżdżeniu się zarodka. Negatywny wpływ na rozród ma także nadmierne pobranie białka.

Zbyt duże pobranie białka ogólnego, a szczególnie białka ulegającego rozkładowi w żwaczu, może powodować zaburzenia w rozrodzie, w tym zamieranie zarodków

  • Zbyt duże pobranie białka ogólnego, a szczególnie białka ulegającego rozkładowi w żwaczu, może powodować zaburzenia w rozrodzie, w tym zamieranie zarodków


Zbyt duże pobranie białka ogólnego, a szczególnie białka ulegającego rozkładowi w żwaczu może powodować zaburzenia w rozrodzie, w tym zamieranie zarodków. Zapobieganie zamieraniu zarodków – oprócz działań farmakologicznych – powinno uwzględniać przede wszystkim właściwe żywienie krów, unikanie ujemnego bilansu energii i innych chorób metabolicznych.

PrzeżywalnośćCzynniki obniżające
Do 13. dnia

przeżywalność zarodków 80%

słaby rozwój zarodka
niska jakość oocytów, opóźnione owulacje,
za mała produkcja progesteronu
Do 16.–19. dnia

przeżywalność zarodków 60–65%

 zarodek nie potrafi ochronić ciałka żółtego przed luteolizą

niska jakość zarodka i słaby potencjał rozwojowy

słaba synchronizacja pomiędzy matką, a zarodkiem
Do 42. dnia

przeżywalność zarodków 50–55%

późna zamieralność zarodków
  czynniki infekcyjne bezpośrednio wpływające
na funkcje zarodka i łożyska

Beata Dąbrowska
Na podst. wykładu
prof. Zygmunta M. Kowalskiego
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak hodowcy z wielkopolski rozwiązali problem niskiej skuteczności zacieleń w swoim stadzie?

Jak osiągnąć wysoką skuteczność zacieleń? To trudne i złożone zagadnienie. Rozwiązanie sprawdzone u jednego hodowcy niekoniecznie musi zdać egzamin u innego. Przemysław Wilgocki wypracował swoje, dzięki któremu osiąga skuteczność na poziomie 90 proc.

czytaj więcej
Bydło mleczne

Precyzja systemów zarządzania stadem – zdrowie i rozród

Kolczyki, naszyjniki i bransoletki – to nie biżuteria, ale czujniki dla krów, które pomagają hodowcom w codziennej pracy i monitoringu behawioru, parametrów zdrowia i rozrodu. Opisaliśmy trzy systemy zarządzania stadem. 

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)