Jak hodowcy z wielkopolski rozwiązali problem niskiej skuteczności zacieleń w swoim stadzie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak hodowcy z wielkopolski rozwiązali problem niskiej skuteczności zacieleń w swoim stadzie?

13.03.2020

Jak osiągnąć wysoką skuteczność zacieleń? To trudne i złożone zagadnienie. Rozwiązanie sprawdzone u jednego hodowcy niekoniecznie musi zdać egzamin u innego. Przemysław Wilgocki wypracował swoje, dzięki któremu osiąga skuteczność na poziomie 90 proc.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie bydło jest utrzymywane przez rolników
  • Jak hodowcy rozwiązali problem niskiej skuteczności zacieleń
  • Co wchodzi w skład TMR i jaka jest wydajność mleczna w gospodarstwie Wilgockich

Produkcja mleka bardziej opłacalna niż opasy

W 2005 r. gdy przejmowaliśmy gospodarstwo, zajmowało ono 40 ha i specjalizowało się w hodowli bydła mlecznego i produkcji mleka. Stopniowo zaczęliśmy powiększać stado, które dziś liczy blisko 190 sztuk, w tym 60 krów dojnych i 50 jałówek. Pozostałą część stanowią opasy – na wstępie informuje Przemysław Wilgocki.

r e k l a m a
Wszystkie sztuki, które urodzą się w gospodarstwie w nim pozostają – dodaje – cieliczki przeznaczamy na remont i powiększanie stada, a byczki trafiają do opasu. W tym miejscu dodam, że do niedawna dokupowaliśmy byczki. Niestety, obecne ceny opasów nie sprzyjają rozwojowi tego kierunku i poważnie zastanawiamy się nad jego kontynuacją. Dziś zdecydowanie większy dochód uzyskujemy z mlecznego kierunku produkcji i dlatego zamierzamy go rozwijać.

Sposób na niską skuteczność zacieleń

W stadzie Wilgockich dominują czystorasowe holsztyno-fryzy, choć znajduje się również kilka mieszańców z simentalem mlecznym i rasą montbeliarde. Ze zdrowotnością stada rolnicy nie mają szczególnych problemów. Największy dotyczył zacieleń, ale hodowca znalazł na niego sposób.

Krowy dojne przebywają w oborze wybudowanej na początku lat 80. z uwięziowym systemem utrzymania zwierząt. Podczas jednej z modernizacji, z przyległej do budynku wiaty, stworzono część wolnostanowiskową.

Krowa po wycieleniu trafia do części uwięziowej i przebywa tam aż do kolejnej inseminacji, następnie przechodzi do części wolnostanowiskowej. Tam utrzymujemy rozpłodnika i jeśli inseminacja okazała się nieskuteczna, następuje naturalne krycie. Dzięki tej metodzie skuteczność zacieleń wynosi ok. 90 proc. Sztuki, których nie da się zacielić, np. z powodów zdrowotnych, są brakowane – mówi hodowca.



  • Przemysław Wilgocki z żoną Moniką, synami Konradem i Bartłomiejem (najmłodszy Piotr jest jeszcze uczniem) we wsi Strzyżew, gmina Sieroszewice, prowadzi 130-hektarowe (w tym 30 ha dzierżaw) gospodarstwo rolne specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego. Na 45 ha uprawiane są zboża, głównie żyto i pszenżyto oraz mieszanka owsa z jęczmieniem. Na 35 ha uprawiana jest kukurydza (30 ha przeznaczanych jest na kiszonkę, 5 na ziarno), pozostałą część zajmują użytki zielone. Roczna produkcja mleka wynosząca 350 tys. l sprzedawana jest do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole, zakład produkcyjny w Ostrowie Wielkopolskim

Wydajność maksymalnie do 10 tys. litrów mleka

Dój odbywa się przy wykorzystaniu dojarki przewodowej, a mleko przechowywane jest w schładzalniku o poj. 2,2 tys.  l, który powoli staje się za mały. Rolnik już zastanawia się nad jego wymianą na dwukrotnie większy.

Żywienie zwierząt w gospodarstwie Wilgockich oparte jest na dawce TMR. Do wozu paszowego firmy Sano o pojemności 5 m3 trafia: sianokiszonka, kiszonka z kukurydzy, słoma, wysłodki buraczane, śruta zbożowa, DGGS, makuch słonecznikowy.

Średnia roczna wydajność naszego stada wynosi 7,5 tys. l mleka od sztuki, nie jest ona może zbyt wysoka, ale pracujemy nad jej zwiększeniem. Docelowo chcemy się zbliżyć do poziomu 9,5–10 tys. l. Nie chcielibyśmy go przekroczyć, by nie odbiło się to negatywnie na zdrowotności zwierząt oraz ilości laktacji – mówi pan Przemysław.
Przy wydajności na poziomie 6,9 tys. l mleka od sztuki notowaliśmy średnio 5,5 laktacji. Wraz ze wzrostem mleczności stada obserwujemy jej powolny spadek – dodaje. – Mówiąc o mleczności stada i liczbie laktacji warto pamiętać o wydajności życiowej krów. Te z niższą mlecznością, a większą ilością laktacji dają prawie tyle samo mleka co bardziej wydajne w trakcie mniejszej ilości laktacji. Każdy producent mleka musi sobie odpowiedzieć na pytanie, która opcja jest dla niego najlepsza.


W gospodarstwie Wilgockich żywienie oparte jest na dawce TMR
  • W gospodarstwie Wilgockich żywienie oparte jest na dawce TMR
W ciągu ostatnich 15 lat gospodarstwo powoli acz systematycznie się rozwija.

Jednym z elementów, który przyśpieszy rozwój naszego gospodarstwa jest wyższa cena mleka w skupie, jaką uzyskujemy od końca ub.r. Wzrost ten nastąpił po przyłączeniu mleczarni w Ostrowie Wielkopolskim przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Kole. Przy naszej skali produkcji, to spory zastrzyk gotówki. Dodatkowym źródłem dochodu jest wspomniana wcześniej hodowla opasów, ale jak długo jeszcze potrwa? Czas pokaże – na zakończenie mówi Przemysław Wilgocki.

Ireneusz Oleszczyński
Zdjęcia: Ireneusz Oleszczyński
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wstępy, czyli kolejna edycja Jarmarku końskiego w Skaryszewie i Pokaz Koni Hodowlanych

Tradycyjnie już, od wielu lat w pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu do Skaryszewa pod Radomiem zjeżdżają hodowcy z całej Polski, a także innych państw europejskich. W tym dniu odbywa się bowiem największy w Europie jarmark koński, zwany Wstępami.

czytaj więcej

Jakie są główne przyczyny niskiej skuteczności zacieleń u krów mlecznych?

Niemal w każdym – odwiedzanym przez nas – gospodarstwie zajmującym się produkcją mleka hodowcy bydła pytani o największy problem hodowlany zgodnie odpowiadają, iż jest to niska skuteczność zacieleń.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)