Jak zwiększyć ilość sianokiszonki z tego samego areału? Jaki patent mają rolnicy z Łódzkiego?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak zwiększyć ilość sianokiszonki z tego samego areału? Jaki patent mają rolnicy z Łódzkiego?

16.01.2023autor: Andrzej Rutkowski

Katarzyna i Tomasz Guzkowie posiadają mało łąk, zatem szukali sposobu na zwiększenie zapasów sianokiszonki. Najlepszym z nich okazała się uprawa mieszanki gorzowskiej jako międzyplonu w monokulturowej uprawie kukurydzy.

Z artykułu dowiesz się

  • Co stanowi bazę paszową dla krów i dlaczego hodowca aż trzy razy musiał wysiewać kukurydzę?
  • Co się zmieniło gdy hodowca przestał zakiszać sianokiszonkę w balotach, a zaczął w pryzmie?
  • Co zdaniem rolników jest bardzo dobrym uzupełnieniem produkcji mleka?

Jakie rośliny wysiewają rolnicy na paszę dla krów?

Mieszankę gorzowską siejemy zaraz po zbiorze kukurydzy na kiszonkę, czyli przed końcem września, a zbieramy po 20 maja. Jest to wartościowa pasza o wysokim poziomie białka, gdyż w swoim składzie ma duży udział wyki ozimej oraz koniczyny inkarnatki. W takim systemie – ze względu na opóźniony wysiew kukurydzy, który w naszym przypadku ma miejsce na koniec maja – trzeba uprawiać odmiany kukurydzy o niższym FAO, czyli od 230 do 250. Ale jest też jedna odmiana o FAO 260, która również dobrze sprawdza się w opóźnionym siewie w warunkach naszego gospodarstwa. To odmiana Stromboli CS z hodowli Caussade, którą kupujemy z Agroloku. Kwalifikowane nasiona kukurydzy kupujemy także za pośrednictwem naszej mleczarni OSM Głuchów i są to głównie polskie odmiany z HR Smolice. Jeszcze gdy uprawialiśmy kukurydzę w głównym siewie, to bardzo dobrze sprawdzała się odmiana Podlasiak – powiedział Tomasz Guzek.

r e k l a m a

W zeszłym sezonie hodowca wysiewał kukurydzę aż trzy razy. Dlaczego?

W poprzednim sezonie Tomasz Guzek siał kukurydzę niestety aż 3 razy, co znacznie podniosło koszty jej uprawy. Za każdym razem stosował kwalifikowany materiał siewny najwyższej jakości, a przyczyną aż trzykrotnego siewu były dziki.

Zaraz pierwszej nocy po zasianiu dziki doszczętnie wybrały ziarno, za drugim razem było to samo, dopiero za trzecim razem, gdy ogrodziliśmy pole, był spokój – wyjaśnił Tomasz Guzek.

Krowy utrzymywane są w oborze uwięziowej, za dój odpowiada dojarka przewodowa z 6 aparatami udojowymi, a mleko trafia do schładzalnika o pojemności 2 tys. l

  • Krowy utrzymywane są w oborze uwięziowej, za dój odpowiada dojarka przewodowa z 6 aparatami udojowymi, a mleko trafia do schładzalnika o pojemności 2 tys. l
Wiata z jałówkami utrzymywanymi luzem
  • Wiata z jałówkami utrzymywanymi luzem

Jednolita pasza z pryzmy

W poprzednich latach rolnik zbierał mieszankę gorzowską na sianokiszonkę w postaci balotów przy użyciu własnej prasy zwijającej. Jednak ostatnim razem zdecydował się na zbiór usługowy przy użyciu przyczepy zbierającej, z którego jest bardzo zadowolony.

W jednej pryzmie zakisiliśmy mieszankę gorzowską, trawy oraz lucernę z pierwszego pokosu. Dzięki temu uzyskaliśmy jednolitą paszę na prawie cały rok, co eliminuje zmiany żywieniowe, które bardzo źle wpływają na wysokowydajne sztuki. Krowy lepiej wyjadają taką paszę, a poziom produkcji mleka jest bardziej stabilny. Przy balotach było to wręcz niemożliwe do uzyskania. Wystarczyło, że trafił się balot ze słabszej łąki czy też z samej trawy. Ponadto, przy pryzmie znacznie mniejszy jest koszt folii niż w przypadku balotów, nie trzeba kupować siatki, nie zużywamy własnego paliwa, co w zupełności, a właściwie z nawiązką, rekompensuje koszty zbioru usługowego – wyjaśnił Tomasz Guzek, dodając, że zawsze zakisza zielonkę po podsuszeniu, tak aby nie miała zbyt kwaśnego pH oraz aby było jak najmniej wycieków soków kiszonkarskich, co ogranicza straty składników pokarmowych.

Dzięki dwustopniowej przekładni, w jaką wyposażony jest paszowóz o pojemności 10 m3, można wykorzystać do jego napędzania mniejszy ciągnik. W tym przypadku jest to Ursus 3512 o mocy 48 KM

  • Dzięki dwustopniowej przekładni, w jaką wyposażony jest paszowóz o pojemności 10 m3, można wykorzystać do jego napędzania mniejszy ciągnik. W tym przypadku jest to Ursus 3512 o mocy 48 KM

PMR plus pasze treściwe zadawane z ręki

Dawki żywieniowe układa doradca z firmy Sano, z którą rolnicy współpracują pod kątem zarówno doradztwa, jak i zakupu pasz treściwych oraz dodatków żywieniowych. W skład dawki zadawanej z wozu paszowego Alimamix Evolution 10M wchodzą tylko pasze objętościowe:

  • sianokiszonka,
  • kiszonka z kukurydza,
  • słoma.

Zatem jest to PMR, a nie typowy TMR. Pasze treściwe oraz premiksy i inne dodatki żywieniowe, jak np. bufory, hodowcy zadają z ręki w postaci mieszanki sporządzanej w gospodarstwie, w indywidualnych dawkach adekwatnych do fazy laktacji i aktualnej wydajności konkretnej krowy.

Paszowóz Alimamix Evolution 10M od firmy A-Lima-Bis, wyposażony jest w dwustopniową przekładnię, dzięki czemu nie ma dużego zapotrzebowania na moc i możemy do jego napędzania wykorzystać mniejszy ciągnik, jakim jest Ursus 3512 o mocy 48 KM. Już 5 lat użytkujemy ten paszowóz i sprawuje się on bez zarzutów – stwierdził hodowca.

Byki opasowe

  • Byki opasowe

Katarzyna i Tomasz Guzkowie nie tylko odchowują jałówki na remont stada, ale również opasają do wagi ciężkiej wszystkie buhajki. Sprzedaż żywca wołowego jest ich zdaniem bardzo dobrym uzupełnieniem produkcji mleka. A dwa źródła dochodu dają większą stabilność i spokój w tych niepewnych czasach.

Ceny mleka są stabilniejsze niż żywca wołowego i wypłata za surowiec jest każdego miesiąca, ale żywiec w ostatnim czasie bardzo dobrze płaci. Jeśli za ciężkiego byka można uzyskać 12 zł za kg żywej wagi, to nie ma co narzekać – powiedział Tomasz Guzek.

Test PAG, czyli badanie cielności krów z mleka

Od roku Tomasz Guzek sam wykonuje zabiegi inseminacji. Odpowiedni kurs inseminatorski odbył we własnym gospodarstwie, a przeprowadził go pracownik MCHiRZ Łowicz przy użyciu specjalistycznego symulatora do nauki unasienniania, mającego postać tylnej części krowy ze szczegółowo odwzorowanym układem rozrodczym.

Nasienie zamawiamy również z MCHiRZ Łowicz, a buhaje dobieramy pod kątem wydajności i zawartości suchej masy w mleku. Niestety, tak się ostatnio układa, że po najlepszych buhajach mlecznych przeważnie rodzą się byczki, a nie oczekiwane cieliczki. Jeśli chodzi o badanie cielności, to bardzo dobrze sprawdza nam się metoda przy zastosowaniu testu PAG. Jest to dodatkowa usługa świadczona przez PFHBiPM w ramach oceny użytkowości mlecznej, wykonywana z próbki mleka pobranego w czasie rutynowego próbnego doju. Badanie to opiera się na określeniu poziomu glikoprotein ciążowych i jest możliwe u krów, które są co najmniej 28 dni po pokryciu i 60 dni po ostatnim wycieleniu – wyjaśnił Tomasz Guzek.

Katarzyna i Tomasz Guzkowie (na zdjęciu z wnukami: Mikołajem, Dominikiem i Leonem) gospodarują z synem Piotrem i synową Dorotą, którzy dodatkowo pracują poza gospodarstwem. Rolnicy ze wsi Przecław (gm. Brzeziny) razem z dzierżawami uprawiają ok. 50 ha, w tym 24 ha własne. W strukturze upraw dominują zboża: pszenica i pszenżyto oraz kukurydza kiszonkowa. Całość dopełniają rzepak, trawy siane na gruntach ornych, lucerna, mieszanka gorzowska oraz trwałe użytki zielone. Rolnicy utrzymują ponad 80 sztuk bydła, w tym 34 krowy. Mleko dostarczają do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Głuchowie, w ilości 240 tys. l rocznie. Stado od 8 lat objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a średnia wydajność laktacyjna to 8700 kg mleka od sztuki.

  • Katarzyna i Tomasz Guzkowie (na zdjęciu z wnukami: Mikołajem, Dominikiem i Leonem) gospodarują z synem Piotrem i synową Dorotą, którzy dodatkowo pracują poza gospodarstwem. Rolnicy ze wsi Przecław (gm. Brzeziny) razem z dzierżawami uprawiają ok. 50 ha, w tym 24 ha własne. W strukturze upraw dominują zboża: pszenica i pszenżyto oraz kukurydza kiszonkowa. Całość dopełniają rzepak, trawy siane na gruntach ornych, lucerna, mieszanka gorzowska oraz trwałe użytki zielone. Rolnicy utrzymują ponad 80 sztuk bydła, w tym 34 krowy. Mleko dostarczają do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Głuchowie, w ilości 240 tys. l rocznie. Stado od 8 lat objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a średnia wydajność laktacyjna to 8700 kg mleka od sztuki.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 3/2023 na str. 38. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Andrzej Rutkowski

Andrzej Rutkowski

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Flinty czy denty? Która odmiana kukurydzy jest najlepsza na kiszonkę dla krów?

Każdego roku hodowcy bydła i producenci mleka muszą wybrać odmianę kukurydzy na kiszonkę, która stanowi bazę w żywieniu bydła mlecznego. Rynkowa oferta firm nasiennych jest bardzo duża i niewątpliwe pomocą w wyborze odmian okazać się mogą informacje, jakie zaprezentowała firma Corteva – partner programu Krowie na Zdrowie.

czytaj więcej

Duże gospodarstwo mleczne w Polsce wystawione na sprzedaż. Jaka jest cena?

Duże gospodarstwo mleczne w Polsce zostało wystawione na sprzedaż. Oferta obejmuje prawie 500 hektarów i 900 sztuk bydła. Za ile można je kupić?

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)