Jak stres cieplny odbija się na zdrowiu krów zasuszonych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak stres cieplny odbija się na zdrowiu krów zasuszonych?

22.05.2022autor: Beata Dąbrowska

Wydaje się, że tegoroczna zimna wiosna odsuwa w czasie letni problem hodowców, jakim jest stres cieplny, niemniej nieprzewidywalna pogoda może spłatać figla i sprawić, że dosłownie z dnia na dzień słupek rtęci może wskazać ponad 20 st. C, co przy wilgotności 75% niesie już ryzyko stresu cieplnego

Schładzanie krów zasuszonych podczas upałów wpływa na ich późniejszą produkcyjność

Temat negatywnego wpływu stresu cieplnego poruszany jest najczęściej odnośnie krów laktacyjnych. I na tej grupie skupione są przede wszystkim działania hodowców. Niestety, bardzo często zapomina się o wspieraniu krów zasuszonych podczas stresu cieplnego, a to duży błąd, gdyż skutki stresu cieplnego w tej grupie zwierząt mogą być jeszcze większe i trwalsze.

Jak podaje portal Veeteelt.nl opierając się na analizie dziewięciu badań, okazuje się, że w sytuacjach ekstremalnych krowy schładzane w okresie zasuszenia, w kolejnej laktacji produkują aż o 8,5 litra mleka dziennie mniej w pierwszych 210 dniach po wycieleniu. Tak więc teraz jest najlepszy czas na przygotowanie się do lata.

r e k l a m a

Stres cieplny w okresie zasuszenia dotyka nie tylko krowę, ale także cielę

Na przykład, cielęta pochodzące od krów, które doświadczyły stresu cieplnego, wydają się wchłaniać o 43% mniej przeciwciał (IgG) z tej samej siary niż cielęta pochodzące od krów schłodzonych. Cielęta z powyższego badania były obserwowane do momentu wejścia w pierwszą laktacji włącznie. U tych zwierząt produkcja mleka była również o 16% niższa. Powyższy przykład pokazuje jak ogromne mogą być ukryte koszty stresu cieplnego.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak weekendowe picie może wpłynąć na zdrowie?

Wielu z nas wydaje się pewnie, że epizod picia do upadłego, czyli pięć, sześć drinków jeden za drugim, to po prostu niewinna zabawa. Ale najnowsze badania wskazują, że nawet u osób, które piją umiarkowanie, pozwolenie sobie na „picie na umór” raz na jakiś czas ma daleko idące negatywne konsekwencje.

czytaj więcej

Być hodowcą i nie oszaleć. Jak nie wypalić się zawodowo będąc rolnikiem?

Hodowca pracuje 365 dni w roku. Jak nie wypalić się w tym zawodzie i zachować optymizm oraz równowagę między pracą a odpoczynkiem? Sposoby są różne.  

czytaj więcej

Krowy przez stres cieplny pobierają nawet do 25% mniej suchej masy

Jedną z najważniejszych reakcji krowy na przegrzanie jest pogorszenie apetytu, dlatego troska o utrzymanie go na właściwym poziomie w okresie wysokich temperatur powinno być priorytetem, szczególnie u krów w okresie szczytu laktacji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)