Jak prowadzić gospodarstwo mleczne na wąskiej działce?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak prowadzić gospodarstwo mleczne na wąskiej działce?

21.09.2019

Jak się okazuje, najmniejszy nie znaczy ostatni, a dowodzą tego Beata i Paweł Młynarzowie, którzy prowadzą najmniejsze gospodarstwo we wsi Baszków. Gdzie nie spojrzeć, tam panuje ład i porządek. Maszyny i sprzęt są zadbane. Pomimo że budynki inwentarskie nie są nowe to krowy i jałówki mają zapewniony wysoki standard dobrostanu na ile pozwalają warunki niedużego stada.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie są zalety małej skali produkcji
  • Co ogranicza rozwój małych gospodarstw
  • Jak hodowca zapobiega trudnym wycieleniom u jałówek
W gospodarstwie rodzinnym przy stosunkowo małej skali produkcji łatwiej jest wszystkiego dopilnować i można uzyskać dużą efektywność i zadowalający wynik ekonomiczny. Patrzę na moich znajomych, którzy prześcigają się w powiększaniu stad i tam brakuje już rąk do pracy. Oczywiście powiększanie gospodarstw w dłuższej perspektywie jest nieuniknione, bo zmuszają nas do tego uwarunkowania rynkowe. Koszty produkcji rosną i mniej zostaje z każdego wyprodukowanego litra mleka – oznajmił Paweł Młynarz, który sam również będzie zabiegał o powiększanie gospodarstwa, tym bardziej, że 19-letni syn Piotrek z zapałem pomaga rodzicom w codziennych pracach i chce być ich  następcą.

r e k l a m a

Wąska działka

Jednym z czynników ograniczających rozwój gospodarstwa jest wąska działka o szerokości zaledwie 18 m. Na szczęście jest długa. Do działki dopasowano budynki inwentarskie, które również są wąskie i długie. Krowy korzystają z obory uwięziowej z lat 70., która była modernizowana i rozbudowywana.

Żeby wybudować oborę wolnostanowiskową z prawdziwego zdarzenia, to potrzeba działki dwa razy szerszej niż nasza. Jednak mam nadzieję, że uda się nam nie tyle przejść na system wolnostanowiskowy, co wprowadzić maksymalne udogodnienia w wyniku pewnych przeróbek – przyznał Paweł Młynarz.

Przed dwoma laty rolnicy dobudowali do obory  budynek garażowo-magazynowy. Obecnie zastanawiają się nad wyburzeniem ściany dzielącej oba budynki, wtedy mogliby TMR zadawać bezpośrednio na stół paszowy. Póki co, wymieszany TMR z wozu paszowego trafia na taczki, którymi rolnicy dowożą go krowom pod pysk.

Jałownik połączony z cielętnikiem powstał w wyniku adaptacji starej chlewni
  • Jałownik połączony z cielętnikiem powstał w wyniku adaptacji starej chlewni
Paszowóz Sgariboldi z pionowym ślimakiem
  • Paszowóz Sgariboldi z pionowym ślimakiem
Dawka TMR powstaje w użytkowanym od 4 lat pionowym paszowozie Sgariboldi o pojemności 8 m3. W skład dawki TMR wchodzą: kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka, jeśli są, to wysłodki buraczane, śruty zbożowe, śruta rzepakowa i dodatek mineralno-witaminowy.

Dobór pod łatwe wycielenia

Dój odbywa się za pomocą dojarki przewodowej Westfalia z 4 aparatami udojowymi, trwa godzinę, a mleko trafia do schładzalnika o pojemności 1200 l. Obornik usuwany jest za pomocą dwóch zgarniaczy linowych, z których jeden pracuje w jałowniku, a drugi w oborze.   

Budynek magazynowo-garażowy, został w taki sposób dobudowany do obory, że możliwe jest wyburzenie starej ściany dzielącej oba pomieszczenia, a wtedy obora będzie przejazdowa i rozdanie TMR-u znacznie łatwiejsze niż jest to teraz
  • Budynek magazynowo-garażowy, został w taki sposób dobudowany do obory, że możliwe jest wyburzenie starej ściany dzielącej oba pomieszczenia, a wtedy obora będzie przejazdowa i rozdanie TMR-u znacznie łatwiejsze niż jest to teraz
  Beata i Paweł Młynarzowie na zdjęciu z 7-letnią córką Anią i 19-letnim synem Piotrem, mają jeszcze dwie córki 24-letnią Natalię i 17-letnią Patrycję. Rolnicy gospodarują na 17 ha, w tym 15 ha własnych i 2 ha dzierżawy we wsi Baszków (pow. krotoszyński, gm. Zduny).
  • Beata i Paweł Młynarzowie na zdjęciu z 7-letnią córką Anią i 19-letnim synem Piotrem, mają jeszcze dwie córki 24-letnią Natalię i 17-letnią Patrycję. Rolnicy gospodarują na 17 ha, w tym 15 ha własnych i 2 ha dzierżawy we wsi Baszków (pow. krotoszyński, gm. Zduny).
Główną paszą podawaną młodzieży hodowlanej jest sianokiszonka. Jałówki hodowca kryje w wieku 14–15 miesięcy.  Zwłaszcza po zacieleniu zwraca uwagę, aby dawka żywieniowa nie była zbyt bogata w energię. W ten sposób uzyskuje zwierzęta wyrośnięte, ale nie zapasione, które łatwiej się cielą. Inny sposób na zapobieganie trudnym porodom u jałówek, to dobór do krycia buhajów dających małe cielęta.

Przeważnie krowy, a także jałówki, cielą się same, to efekt doboru odpowiedniego nasienia, jak i właściwego żywienia. Nasienie dobieramy z oferty Wielkopolskiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu, tylko od buhajów rasy hf – wyjaśnił Paweł Młynarz.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Przy ilu krowach opłaca się wprowadzić TMR i wóz paszowy?

Przy ilu krowach opłaca się z punktu widzenia ekonomicznego wdrożenie dawki TMR w stadzie krów mlecznych? To częsty temat rozmów hodowców i fachowców z branży, poruszany na licznych szkoleniach i spotkaniach w terenie. Jedni mówią 30, inni 40 czy nawet 50, zaś Krzysztof Stolarek uważa, że już przy 15 krowach ma to sens, a jego gospodarstwo od wielu lat jest na to najlepszym dowodem.

czytaj więcej

Co się bardziej opłaca: śruta rzepakowa czy sojowa?

Mając na względzie zawartość białka ogólnego, poekstrakcyjna śruta rzepakowa może zastąpić śrutę sojową. Główną przyczyną, z powodu której śruta rzepakowa jest lepszą paszą białkową niż śruta sojowa jest większa podaż białka dla bakterii żwacza.

czytaj więcej

Bydło galloway i owce kameruńskie idealne na nieużytki

Antoni Kowol nauczył się w Niemczech od tamtejszych farmerów, że żaden kawałek ziemi nie może się zmarnować, a każda łąka i pastwisko to pasza, która musi być wykorzystana. Dlatego, gdy wrócił do Polski nie mógł przeboleć jak marnują się u nas trwałe użytki zielone, które postanowił wykorzystać w żywieniu bydła, a także owiec.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)