Jak produkowane jest mleko z filmowych Wilkowyjach?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak produkowane jest mleko z filmowych Wilkowyjach?

09.03.2020

Łukasz Jurkowski utrzymuje krowy mleczne w systemie uwięziowym. Kilka lat temu zmechanizował żywienie krów zakupując wóz paszowy. Część mieszanki treściwej zadawał jednak z ręki. Niedawno postanowił zmechanizować także i tę czynność.

Z artykułu dowiesz się

  • Dlaczego hodowcy zrezygnowali z krzyżówek i postawili na czystorasowe bydło HF?
  • Jak produkcja serialu Ranczo wpłynęła na produkcję mleka?
  • Jak w oborze sprawdza się automatyczny wózek do zadawania mieszanki treściwej z firmy DeLaval

Mleko z filmowych Wilkowyj

Stado bydła w gospodarstwie Jurkowskich utrzymywane jest w trzech budynkach. W najstarszej oborze przebywają najmłodsze jałówki. Starsze, w jałowniku powstałym na bazie garaży. Najnowsza obora powstała w 2009 roku i znajduje się w niej 76 stanowisk, wyłożonych materacami, które dodatkowo ścielone są słomą. Obornik usuwany jest za pomocą zgarniaczy hydraulicznych. Dój odbywa się za pomocą dojarki przewodowej na 8 aparatów udojowych typu MilkMaster z pomiarem mleka.

r e k l a m a
Od około 10 lat w gospodarstwie pracuje wóz paszowy z firmy Auto-Agro o pojemności 12 m3.

Co wchodzi w skład PMR-u?

Miks zbilansowany jest na produkcję około 24–25 litrów mleka. W jego skład wchodzi: 50 do 60 kg słomy, 1500 do 1600 kg sianokiszonki, około 1400 kg kiszonki z kukurydzy i około 250 kg mieszanki treściwej, która sporządzana jest w gospodarstwie.

Dodatkowo krowy o wyższej wydajności premiowane są paszą treściwą. Jeszcze do niedawna zadawaliśmy ją z ręki 6 razy na dobę. Od kilku miesięcy mamy automatyczny wózek do zadawania mieszanki treściwej z firmy DeLaval. Porusza się on na szynie i wyjeżdża na oborę co 3 godziny, z wyjątkiem późnej nocy. Dużą jego zaletą jest to, że może rozdawać 4 rodzaje paszy. Podstawą jest mieszanka treściwa sporządzana w gospodarstwie. Dla krów do 100. dnia od wycielenia podajemy dodatkowo mieszankę energetyczną. Ponadto wózek podaje także bufor. Na podstawie wyników z użytkowości mlecznej sam ustalam ilość paszy treściwej, którą robot podaje danej sztuce – mówi Łukasz Jurkowski.

Przed przejazdem wózka wskazane jest podgarnięcie miksu. Wówczas krowy pobierają więcej PMR-u – dodaje Andrzej Jurkowski, ojciec pana Łukasza.


  • Nie każdy wie, że w filmowych Wilkowyjach powstaje surowiec do produkcji pyszności oferowanych przez OSM Garwolin


HF najlepszą wśród ras mlecznych

W stadzie utrzymywane są głównie krowy rasy hf. Wcześniej hodowcy na niewielką skalę próbowali krzyżować hf z rasą simental, montbeliarde czy jersey.

Odstąpiliśmy od takich zabiegów. Hf jest może najbardziej delikatną i wymagającą rasą, ale produkuje najwięcej mleka – mówi Andrzej Jurkowski.

Łukasz i Andrzej Jurkowscy podkreślają, że dawniej dobroczynny wpływ na zdrowie krów miał wypas. Do rezygnacji z tego systemu przyczyniło się kilka czynników.

Przed laty krowy od wiosny do jesieni korzystały z pastwiska. Było ono usytuowane za wsią i pędziliśmy je przez środek miejscowości. Nasza wieś to filmowe Wilkowyje. Jak zaczęły się zdjęcia do filmu „Ranczo” przeganianie krów było utrudnione. W międzyczasie zwiększyliśmy stado co dodatkowo utrudniało wypędzanie, więc ostatecznie zaprzestaliśmy wypasu – mówi Andrzej Jurkowski.


Łukasz Jurkowski, wspólnie z żoną Anną prowadzi w miejscowości Jeruzal, w powiecie mińskim, gospodarstwo mleczne. Państwo Jurkowscy posiadają trójkę dzieci Lenę, Agatę i Oskara. W gospodarstwie pomagają rodzice pana Łukasza Teresa i Andrzej Jurkowscy. Powierzchnia gospodarstwa wynosi około 110 ha. Na 25 ha wysiewana jest kukurydza, na 45 ha zboża takie jak: żyto, pszenżyto i jara mieszanka zbożowa, a pozostałą część stanowią użytki zielone. Stado bydła liczy około 140 sztuk, z czego około 75 to krowy dojne. Stado objęte jest ocenę użytkowości mlecznej, a jego średnia wydajność mleczna wynosi około 8,5 tys. kg. Surowiec, w ilości blisko 600 tys. litrów rocznie, dostarczany jest do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Garwolinie.
  • Łukasz Jurkowski, wspólnie z żoną Anną prowadzi w miejscowości Jeruzal, w powiecie mińskim, gospodarstwo mleczne. Państwo Jurkowscy posiadają trójkę dzieci Lenę, Agatę i Oskara. W gospodarstwie pomagają rodzice pana Łukasza Teresa i Andrzej Jurkowscy. Powierzchnia gospodarstwa wynosi około 110 ha. Na 25 ha wysiewana jest kukurydza, na 45 ha zboża takie jak: żyto, pszenżyto i jara mieszanka zbożowa, a pozostałą część stanowią użytki zielone. Stado bydła liczy około 140 sztuk, z czego około 75 to krowy dojne. Stado objęte jest ocenę użytkowości mlecznej, a jego średnia wydajność mleczna wynosi około 8,5 tys. kg. Surowiec, w ilości blisko 600 tys. litrów rocznie, dostarczany jest do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Garwolinie.
    Na zdjęciu od lewej: Andrzej i Łukasz Jurkowscy
Hodowcy od pewnego czasu sami przeprowadzają korekcję racic.

Zabiegi wykonujemy zazwyczaj dwa razy do roku. Obecnie jeszcze pożyczamy poskrom, ale jesteśmy w trakcie budowy własnego urządzenia do unieruchomienia krów – mówią gospodarze.

Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski
 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zadawanie paszy 4 razy dziennie znacznie zwiększyło wydajność krów

Ten hodowca stara się urządzać gospodarstwo tak, aby zredukować koszty produkcji, ale także ułatwiać sobie pracę, aby mieć więcej czasu dla siebie i rodziny.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)