Jak nieodpowiednie żywienie może zaburzyć rozwój wymienia u jałówek?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak nieodpowiednie żywienie może zaburzyć rozwój wymienia u jałówek?

03.02.2021

Rozwój gruczołu mlekowego odbywa się w 5 etapach: w okresie płodowym, przed osiągnięciem dojrzałości płciowej, po jej osiągnięciu, w ciąży i w laktacji. Jednak od 4. miesiąca życia do osiągnięcia dojrzałości płciowej wymię rośnie kilka razy szybciej niż cały organizm jałówki.

Jak hodowca może wpłynąć na rozwój wymienia młodej jałówki?

W tym bowiem czasie komórki wymienia stają się coraz większe i coraz większa jest ich ilość. Czy hodowca może w jakikolwiek sposób wpływać na rozwój gruczołu mlekowego przed osiągnięciem dojrzałości płciowej? Owszem. Poprzez odpowiednie żywienie, które wpływa na gospodarkę hormonalną młodego organizmu. Hormonami, które w rozwoju gruczołu mlekowego odgrywają podstawowe znaczenie jest prolaktyna i somatotropina (hormon wzrostu).

Negatywne skutki przekarmiania

Badania potwierdziły, że energetyczne przekarmianie jałówek w okresie od 4. miesiąca życia do osiągnięcia przez nie dojrzałości płciowej (9–11 miesiąc) powoduje, że oprócz zwiększonych kosztów bogatszej dawki, można spodziewać się dodatkowych strat. Przekarmiane w tym czasie jałówki w przyszłości będą produkowały o 20–30% mleka mniej, w stosunku do swojego potencjału genetycznego. Naukowcy tłumaczą to faktem, iż w organizmie intensywnie żywionej jałówki, której krew szybko krąży przez wątrobę, metabolizowana jest znaczna ilość hormonu wzrostu, odpowiedzialnego za rozwój gruczołu mlekowego. A zatem, dawki energetyczne dla jałówek w tym okresie zmniejszają nawet o 45% poziom somatotropiny, prowadząc tym samym do mniejszego udziału tkanki parenchymatycznej w wymieniu, którą zastępuje tkanka tłuszczowa. Tak więc szybkie tempo wzrostu młodych jałówek może pogarszać rozwój gruczołu mlekowego. Z drugiej jednak strony, dbałość o dobre przyrosty jałówek jest niezwykle istotna i w zaleceniach żywienia jałówek, w okresie od 4. miesiąca do uzyskania dojrzałości płciowej, zaleca się zapewnienie wystarczającego poziomu dobrej jakości białka w dawce, aby umożliwić zwierzętom osiąganie dobrych przyrostów.


r e k l a m a
  • Dla osiągnięcia masy ciała pozwalającej na krycie w wieku 13–14 miesięcy konieczny jest szybki wzrost jałówek. Należy jednak zwrócić ogromną uwagę na rozwój gruczołu mlekowego, bo podczas odchowu możemy wymię „zepsuć” lub też stymulować jego rozwój, jeszcze przed osiągnięciem dojrzałości płciowej

Najważniejsze momenty w odchowie jałówek

W odchowie jałówek występują dwa krytyczne okresy:
  • Pierwszy, to okres od 4. miesiąca życia do osiągnięcia dojrzałości płciowej (czyli do około 9 miesiąca), kiedy to – w odniesieniu do przyszłej wydajności mleka – można wiele zyskać, ale jednocześnie wiele stracić.
  • Drugi okres trwa od 18. do 27. miesiąca życia. Niedożywienie lub przekarmienie jałówki w tym czasie stanowić może nie lada problem, bowiem zwiększa się wówczas ryzyko trudnych porodów.

Beata Dąbrowska

Zdjęcia: Beata Dąbrowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak żywić krowy makuchem rzepakowym?

W ostatnich miesiącach wzrost cen poekstrakcyjnej śruty sojowej przyprawił hodowców bydła mlecznego o zawrót głowy. Wielu analizując koszty produkcji mleka poszukuje nieco tańszej dla soi alternatywy. I taką może okazać się makuch rzepakowy.

czytaj więcej

Do jakich schorzeń prowadzi niedobór cynku u krów?

Cynk jest niezbędny w procesach wzrostu, a przede wszystkim stabilizacji błon komórkowych. Uczestniczy w przemianach białek, tłuszczów i kwasów nukleinowych, a ponadto w produkcji oraz sekrecji takich hormonów jak: testosteron, prostaglandyna, insulina i tyroksyna. Cynk jest niezbędny do rozwoju i funkcji gonad, budowy szkieletu i rozwoju płodu. Warunkuje funkcjonowanie systemu odpornościowego.

czytaj więcej

Uważaj na kiszonki z traw w żywieniu krów mlecznych!

Kiszonki z traw zawierające potas na poziomie 30 g/kg s.m. nie nadają się dla krów zasuszonych, ponieważ mogą negatywnie wpływać na zdrowie zwierząt.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)