Inwestycje w gospodarstwie bez bankowych kredytów, za to z pomocą spółdzielni
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Inwestycje w gospodarstwie bez bankowych kredytów, za to z pomocą spółdzielni

30.01.2021

To już nie pierwszy raz kiedy Honorata i Tomasz Mikinowie skorzystali z pożyczki z Funduszu Wzajemnej Pomocy, jaki funkcjonuje w OSM Głuchów. Tym razem środki wykorzystali na wykończenie garaży łącznie z kupnem dość drogich drzwi otwieranych automatycznie.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie inwestycje mogli przeprowadzić rolnicy dzięki Funduszowi Wzajemnej Pomocy?
  • Jak pomoc doradcy żywieniowego zmieniła oblicze produkcji?
  • Na jakie krzyżówki postawili hodowcy i dlaczego?

Inwestycje w gospodarstwie wspomaga spółdzielnia

Z kolei trzy lata temu również korzystając z Funduszu Wzajemnej Pomocy doposażyli oborę, montując dojarkę przewodową z czterema aparatami udojowymi oraz hydrauliczny zgarniacz obornika, a także wymieniając schładzalnik na większy o pojemności 840 l. Dziś i ten jest już zbyt mały, bo produkcja mleka rośnie tu każdego roku.

r e k l a m a
Schładzalnik, bardzo dobry bo wannowy, szybko chłodzi i mało zużywa energii, do tego polskiej produkcji od firmy A-Lima-Bis – przyznała Honorata Mikina, z kolei jej mąż dodał, że dzięki pożyczkom z mleczarni udzielanym na bardzo dogodnych warunkach i spłacanych mlekiem, nie tylko rozwijają gospodarstwo, ale nie mają na obecną chwilę żadnych kredytów bankowych.

Zarówno schładzalnik A-Lima-Bis, jak i dojarka Sac to sprzęt używany, ale sprawują się równie dobrze co nowy zgarniacz obornika Rolstal. Dojarka posiada aparaty udojowe z wyższej półki z automatycznymi ściągaczami, na czym szczególnie zależało hodowczyni, bo to ona jest specjalistką od doju.

Zmiana żywienia dała efekty

Krowy korzystają z obory uwięziowej, z kolei dla jałówek hodowcy wybudowali wiatę. Co ciekawe, w ostatnim roku sprzedaż mleka do mleczarni wzrosła aż o 46%, co jak przyznaje Honorata Mikina, jest efektem nawiązania współpracy z doradcą żywieniowym i zmiany żywienia. Te zabiegi przełożyły się na znaczny wzrost średniej wydajności mlecznej ze stada.

Żywieniowiec z Agroloku przede wszystkim zbilansował dawkę pod względem udziału białka i energii. Dodatkowo premiujemy najwydajniejsze krowy z ręki specjalną paszą białkową na bazie poekstrakcyjnej śruty sojowej. W sumie przeciętna krowa dostaje dziennie 6 kg pasz treściwych w 3 odpasach. Oczywiście podstawę dawki stanowi kiszonka z kukurydzy oraz sianokiszonka z lucerny – wyjaśnił Tomasz Mikina.


  • Zbyt wąski stół paszowy blokuje wprowadzenie dawki TMR zadawanej z wozu paszowego
  • Dój hodowcy wykonują za pomocą dojarki przewodowej, a zgarniacz hydrauliczny odpowiada za usuwanie obornika

Najwydajniejsza po nrf-ie

W stadzie Tomasza i Honoraty trudno szukać czystorasowych hf-ów, gdyż przekrzyżowali swoje krowy z takimi rasami jak: norweska czerwona (nrf), szwedzka czerwona (srb) oraz montbeliarde. Celem krzyżowania było uzyskanie krów zdrowszych i odporniejszych od typowych hf-ów. Czy to się udało?

Krzyżówki są zdrowsze, mają mocniejsze nogi i twardsze racice, w stosunku do hf-ów dłużej pozostają w stadzie. Może i są mniej wydajne, ale nie zawsze. Naszą najwydajniejszą krową w stadzie jest właśnie krzyżówka z rasą norweską czerwoną (nrf). Ta sztuka w 305 dni swojej trzeciej laktacji dała ponad 10 tys. kg mleka. Obecnie jest zasuszona i niedługo urodzi swoje czwarte cielę. To krowa genetycznie bezrożna, o twardej racicy, dobrej płodności i idealnej zawartości komórek somatycznych w mleku, nigdy nie miała problemów z mastitis – wyjaśnił Tomasz Mikina dodając, że bardzo dobrymi przyrostami charakteryzują się jałówki po buhajach rasy montbeliarde.

Zabiegi inseminacji wykonuje lekarz weterynarii Michał Gawroński z Rogowa. Przy krowach, które mają problemy z zajściem w ciążę hodowcy decydują się na nasienie od buhajów ras mięsnych, co często bywa skuteczną metodą na uratowanie sztuki przed wybrakowaniem.


Honorata i Tomasz Mikinowie, wspomagani przez synów Huberta i Marka, gospodarują we wsi Stefanów (gm. Koluszki, pow. łódzki wschodni) na 44 ha (20 ha własnych i 24 ha dzierżawy). Uprawiają 25 ha zbóż paszowych, 7 ha kukurydzy na kiszonkę, 6 ha lucerny, 4 ha rzepaku i 2 ha ziemniaków. Utrzymują 30 sztuk bydła, w tym 17 krów. Rocznie dostarczają ok. 120 tys. l mleka do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Głuchowie, w której Honorata Mikina pełni funkcję członka rady nadzorczej. Obora objęta jest oceną użytkowości mlecznej, a średnia wydajność laktacyjna to 7623 kg mleka.
  • Honorata i Tomasz Mikinowie, wspomagani przez synów Huberta i Marka, gospodarują we wsi Stefanów (gm. Koluszki, pow. łódzki wschodni) na 44 ha (20 ha własnych i 24 ha dzierżawy). Uprawiają 25 ha zbóż paszowych, 7 ha kukurydzy na kiszonkę, 6 ha lucerny, 4 ha rzepaku i 2 ha ziemniaków. Utrzymują 30 sztuk bydła, w tym 17 krów. Rocznie dostarczają ok. 120 tys. l mleka do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Głuchowie, w której Honorata Mikina pełni funkcję członka rady nadzorczej. Obora objęta jest oceną użytkowości mlecznej, a średnia wydajność laktacyjna to 7623 kg mleka.
Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rozwój mlecznego gospodarstwa możliwy dzięki wielopokoleniowej pracy

Dziś są jedynymi producentami mleka w swojej wsi. I bynajmniej nie odliczają wyłącznie czasu do zasłużonej emerytury tylko aktywnie rozwijają gospodarstwo i hodowlę bydła mlecznego. Motywacją i prawdziwym motorem napędowym wszystkich przedsięwzięć są synowie Renaty i Ireneusza Kaczorów – o których to piszemy – Michał i Sylwester, którzy ze swoimi rodzinami dołączyli do rodziców i w pokoleniowej zgodzie wspólnie inwestują w rozwój mlecznej produkcji.

czytaj więcej

W co inwestuje SDM Wieluń?

– Ostatnie dwa lata to praktycznie nieustanne prace w zakładzie. Naszym priorytetem jest również zwiększenie skupu mleka, co pozwoliłoby na zmniejszenie kosztów stałych ponoszonych na litr skupionego mleka. I powoli cele te udaje nam się osiągnąć – przyznaje Marek Kapica, prezes zarządu SDM Wieluń.

czytaj więcej

Nowy system znakowania żywności zaszkodzi owocom

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych sprzeciwia się propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej nowego systemu oznakowania wartości odżywczych na przodzie opakowań żywności. Zdaniem FBZPR taki system będzie niesprawiedliwy dla producentów i wprowadzający w błąd konsumentów. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)