Hałas w oborze zmniejsza produktywność mleczną krów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Hałas w oborze zmniejsza produktywność mleczną krów

10.03.2021

Krowy są bardziej niż ludzie wrażliwe na hałas, co jest związane z budową ucha. Szczególnie stresujące są dla nich przerywane i obce dźwięki. Hałas zaliczany jest do czynników stresogennych i w zależności od czasu ekspozycji, natężenia oraz wrażliwości osobniczej, powoduje niekorzystne reakcje zdrowotne i produkcyjne.

Negatywne skutki hałasu w oborze

Czynniki akustyczne o wartościach powyżej 90 dB powodują reakcje psychiczne oraz trwałe ubytki słuchu u zwierząt, wzrost ciśnienia krwi, zmniejszenie poziomu witaminy C w mózgu, wątrobie i mięśniach. Ponadto obserwowano zaburzenia w przemianie tłuszczów i węglowodanów. U krów mlecznych hałas o nasileniu 65 dB może być przyczyną poronień oraz spadku wydajności mlecznej o 5%, jak również zmniejszenia aktywności żwacza o ponad 18%. Hałas powyżej 90 dB powoduje także przyspieszenie tętna i oddechu, nawet o ponad 32%, nieznacznie wzrasta też temperatura ciała.

r e k l a m a
Wykazano także, że wraz ze wzrostem natężenia hałasu oraz wibracji akustycznych zwiększa się liczba komórek somatycznych.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Do jakich schorzeń prowadzi niedobór cynku u krów?

Cynk jest niezbędny w procesach wzrostu, a przede wszystkim stabilizacji błon komórkowych. Uczestniczy w przemianach białek, tłuszczów i kwasów nukleinowych, a ponadto w produkcji oraz sekrecji takich hormonów jak: testosteron, prostaglandyna, insulina i tyroksyna. Cynk jest niezbędny do rozwoju i funkcji gonad, budowy szkieletu i rozwoju płodu. Warunkuje funkcjonowanie systemu odpornościowego.

czytaj więcej

Słoma czy maty legowiskowe - co jest lepsze dla krów?

Zbigniew Bagiński prowadzi gospodarstwo mleczne, w którym krowy utrzymywane są w oborach uwięziowych. Hodowca zastosował w nich dwa różne systemy utrzymania, dzięki czemu może je porównać, zarówno pod względem czystości i komfortu zwierząt, jak i wygody oraz ponoszonych kosztów.

czytaj więcej

Z Danii znikną obory uwięziowe. Rząd zakazał trzymania krów na uwięzi

Duńskie gospodarstwa ekologiczne będą mogły utrzymywać bydło na uwięzi tylko do 2024 r. To kolejny krok w kierunku poprawy dobrostanu zwierząt.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)