Z artykułu dowiesz się
- Dlaczego hodowcy zdecydowali się na poziomy paszowóz zamiast pionowego?
- Jak wyposażony jest paszowóz polskiej produkcji Czyżew HM-11 o pojemności 11 m3?
- Z jakiego nasienia do inseminacji krów korzystają rolnicy?
Z artykułu dowiesz się
– Jeśli sianokiszonka jest zbyt mokra, to do paszowozu dodajemy też siano lub słomę, oczywiście źródłem energii jest kiszonka z kukurydzy. Do wozu paszowego dodajemy również część pasz treściwych: śruty zbożowe, poekstrakcyjne śruty sojową i rzepakową oraz dodatek mineralno-witaminowy, a resztę z ręki wedle wydajności, w postaci koncentratu o zawartości 42% białka – wyjaśnił Sławomir Pytlak.
W gospodarstwie od 2 lat pracuje poziomy wóz paszowy polskiej produkcji Czyżew HM-11 o pojemności 11 m3, który jak sama nazwa wskazuje został wyprodukowany w Czyżewie, czyli w połowie drogi pomiędzy Mlekovitą a gospodarstwem Sławomira Pytlaka – dostawcy mleka do tej właśnie mleczarni.
– Poprzedni paszowóz, jaki użytkowaliśmy też był na poziomych wałkach, to starszy model firmy Kuhn. Sprawował się bardzo dobrze, ale ten wcale mu nie ustępuje. To dowodzi, że maszyny polskiej produkcji dorównują zachodnim. Już drugi raz wybraliśmy paszowóz poziomy, głównie ze względu na niską oborę, ale nie tylko. Mieliśmy na testach również maszyny pionowe, nam lepiej podobała się jednak praca paszowozów poziomych. Przede wszystkim chodzi o szybkość i dokładność mieszania – powiedział Sławomir Pytlak, dodając, że paszowóz Czyżew najbardziej zaskoczył go solidnością wykonania, co idzie w parze z przystępną ceną.
Paszowóz Sławomira Pytlaka wyposażony jest m.in. w wytrzymałą przekładnię planetarną, dwa masywne wały o średnicy 520 mm, wagę na wzmocnionych sensorach z alarmem, dwa duże wysypy po obu stronach, wskaźniki otwarcia wysypów, regulowany dyszel, otwieraną tylną klapę oraz noże samoostrzące.
– Od momentu załadowania naszego paszowozu całkowite cięcie i mieszanie trwa ok. 15 minut, a maszyny pionowe, które mieliśmy na testach potrzebowały na to pół godziny. Khun był równie szybki, ale po wielu latach eksploatacji potrzebował wymiany przekładni. Uznaliśmy, że lepiej kupić nowy paszowóz niż remontować stary. Obecnie nasz paszowóz współpracuje z ciągnikiem Renault o mocy 80 KM, ale podpinaliśmy go również do 60-konnego Zetora i też dawał sobie radę – stwierdził hodowca.
W stadzie jeszcze nie ma stuprocentowych hf-ów, ale do większości zabiegów inseminacji wykorzystywane jest nasienie od buhajów rasy hf. Kiedyś rolnicy bardzo chętnie swoje krowy krzyżowali z buhajami rasy montbeliarde.
– Zabiegi inseminacji wykonuje syn Sylwester, który dwa lata temu ukończył odpowiedni kurs inseminatorski. Raczej nie stosujemy nasienia seksowanego, gdyż pod dostatkiem mamy własnych jałówek, których wystarcza na remont stada, a póki co nie zwiększamy pogłowia. Korzystamy z nasienia z oferty WCHiRZ Poznań z siedzibą w Tulcach – powiedział rolnik.
Krowy utrzymywane są w oborze uwięziowej. Starsza część stropowa pochodzi z roku 1974, a nowszą bezstropową część rolnicy dobudowali w roku 2006, zamontowali wtedy też zgarniacze obornika. Ponadto 10 lat temu doposażyli obiekt w dojarkę przewodową Westfalia, wyposażoną w 6 aparatów udojowych, z której mleko trafia do schładzalnika o pojemności 2,5 tys. l. Od roku rolnicy są użytkownikami instalacji fotowoltaicznej o mocy 20,5 kW.
Rodzina Pytlaków to stali Czytelnicy „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, który dostarczany jest do gospodarstwa za pośrednictwem SM Mlekovita.
– TPR to ciekawa i potrzebna gazeta rolnicza, a współpraca z Mlekovitą układa się bardzo dobrze. Pomimo że jest dużą mleczarnią, to liczą się z każdym rolnikiem
– zakończył Sławomir Pytlak.
Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 47/2022 na str. 40. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.
Andrzej Rutkowski
redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka
redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka
Najważniejsze tematy