Co zrobić żeby zwiększyć przychody z produkcji mleka?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Co zrobić żeby zwiększyć przychody z produkcji mleka?

11.02.2020

Kilka lat temu Dorota i Grzegorz Kossakowscy nie bali się zaryzykować i zainwestować w swoją przyszłość. W czasie dekady dynamicznie rozwijali swoje gospodarstwo, a teraz zbierają plony w postaci wysokiej wydajności i dobrej zdrowotności krów, a także praktycznej wiedzy, która jest bezcenna.

Z artykułu dowiesz się

  • Od jakich inwestycji rolnik zaczął modernizacje gospodarstwa
  • O ile zwiększyła się wydajność krów wraz ze zmianą żywienia?
  • Dlaczego hodowca wybiera jedynie własny materiał hodowlany

Premia dla młodego rolnika pomogła rozwinąć gospodarstwo

Po przejęciu gospodarstwa w 2010 roku, młody Grzegorz Kossakowski, myślał nad rozwojem i nowymi inwestycjami. Przełomowym momentem było złożenie wniosku na premię dla młodego rolnika. Dofinansowanie bardzo pomogło, a pieniądze przeznaczone zostały na zakup ziemi, tak by zabezpieczyć areał na produkcję pasz objętościowych. Kolejnym krokiem była budowa nowoczesnej obory, która kosztowała ok. 1 mln złotych netto. Nowoczesny obiekt pomieści 120 szt. DJP. Jest to tradycyjny, murowany budynek o wymiarach 45 x 24 m, którego powstanie umożliwiło wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań m.in.: paszowozu, stacji paszowej, hali udojowej autotandem, zapewniającej szybszy dój.

r e k l a m a

Co wchodzi w skład PMR-u dla krów?

Pasza w formie PMR-u sporządzana jest w wozie marki A-Lima-Bis, raz dziennie w ilości 4 ton. W skład mieszanki wchodzi: kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka, śruta sojowa i rzepakowa. Dawka zbilansowana jest na produkcję 26 litrów mleka od sztuki, a dodatkowo każda sztuka pobiera odpowiednią ilość paszy pełnoporcjowej (o zawartości 20% białka) ze stacji paszowej.

Na bieżąco jestem w stanie zmieniać ilość zadawanej mieszanki pełnoporcjowej w zależności od fazy laktacji danej sztuki. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo paszy oraz efektywniej ją wykorzystywać – mówi młody gospodarz. Warto dodać, że dobrze zbilansowane komponenty paszowe oraz lepsze warunki dobrostanu zwierząt wpłynęły w czasie zaledwie kilku lat na wzrost wydajności o bagatela 3000 litrów od krowy.

Młodzi ludzie nie chcą być rolnikami

Widocznym problemem w regionie – według gospodarza – jest brak rąk do pracy.

Młodzi ludzie wyjeżdżają do miast i nie chcą pracować na roli. Ceny środków produkcji stale rosną, co powoduje coraz większe nakłady, a dochody z mleka zostają na tym samym poziomie. Jedyną szansą na zwiększenie przychodów jest więc wzrost wydajności oraz rozwój gospodarstw, co wiąże się z zakupem ziemi i inwestycjami. Ceny gruntów nie są adekwatne do zarobków rolników. W naszej okolicy to ok. 100 tys. za hektar. Nie napawa to optymizmem i chęcią zakupu. Proces rozpatrywania wniosku na PROW trwa za długo, ogranicza to dostęp do środków unijnych. Rolnik planując inwestycje musi często myśleć 2 lata do przodu, aby móc skorzystać z dofinansowania – podsumował Grzegorz Kossakowski.


  • Paszowóz firmy A-Lima-Bis pracuje bezawaryjnie już 8 lat
Nowa obora posiada obszerny korytarz paszowy
  • Nowa obora posiada obszerny korytarz paszowy

Parę lat temu gospodarz zakupił kilka jałówek z Holandii. Niestety, sztuki były zarażone BVD i IBR, które to spowodowały poważne problemy w rozrodzie stada. Świeżo zacielone krowy po 2–3 miesiącach roniły, dlatego hodowca stawia obecnie wyłącznie na własny materiał hodowlany, sam inseminuje stado oraz stosuje nasienie seksowane pozwalające zapewnić wystarczającą ilość jałówek potrzebnych na remont stada.

Łukasz Łuniewski
Zdjęcia: Łukasz Łuniewski
 
 

 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak rolnicy z Mazowsza wykorzystali dotacje unijne na modernizację gospodarstwa mlecznego?

Blisko 3 lata temu Mariusz Steć rozbudował oborę. W nowej części mieszczą się zarówno krowy, jak i większość jałówek. Obecnie hodowca nie planuje inwestować w budynki inwentarskie, ale chce skorzystać z funduszy unijnych przeznaczonych na zakup maszyn. W pierwszej kolejności postanowił udoskonalić zbiór zielonki na sianokiszonkę.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)