Co daje krzyżowanie krów rasy HF z siementalem?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Co daje krzyżowanie krów rasy HF z siementalem?

07.03.2020

Od 4 miesięcy mleko dostarczają do SM Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem i są z tego powodu bardzo szczęśliwi, bo udało im się uciec przed dramatem, jaki spotkał ich w Bielmleku, niestety nie do końca Jolanta i Krzysztof Telatyccy wyszli z tej sytuacji „suchą nogą”.

Z artykułu dowiesz się

  • Dlaczego rolnicy zdecydowali się na krzyżowanie HF-ów z simentalami
  • Jak zmieniły się parametry mleka wraz z krzyżowaniem
  • Jakie są różnice w żywieniu czystorasowego HF-a, a bydła mieszańcowego

Uciekli z Bielmleku do Mlekovity

Mlekovita to silna mleczarnia, pieniądze mamy na czas a cena za surowiec jest stabilna, nie to co w Bielmleku, w którym nie dostaliśmy dwóch ostatnich miesięcznych wypłat za mleko. To ogromne pieniądze dla naszego gospodarstwa. Na szczęście nie mamy dużych kredytów, większość już pospłacaliśmy. Zawsze staramy się, aby miesięczna rata spłaty kredytu była stosunkowo mała do kwoty, jaką otrzymujemy za mleko – powiedział Krzysztof Telatycki, dodając, że spłacił już kredyty zaciągnięte na ciągnik Zetor oraz oborę, została jeszcze spłata ładowarki teleskopowej.

r e k l a m a

Hf wymaga więcej opieki

Krzysztof Telatycki zdecydował się na krzyżowanie swoich krów z rasą simentalską w typie mlecznym ze względu  na zdrowotność stada i mniejsze wymagania żywieniowe tej rasy. Jak się okazało, sztuki mieszańcowe faktycznie są zdrowsze i odporniejsze niż czystorasowe hf-y z tej obory. Jednak w praktyce ujawniła się jeszcze jedna bardzo ważna zaleta krzyżówek z simentalem.

Krowy po buhajach simentalskich mają lepsze parametry mleka, odzwierciedla się to zarówno w poziomie tłuszczu, jak i białka, a to finalnie przekłada się na lepszą cenę surowca. Szczerze wolę sprzedać mniej mleka a o lepszych parametrach i wypłatę dostanę taką samą lub nawet lepszą, zaś mleczarnia dostanie surowiec o wysokiej jakości do przerobu  – wyjaśnił Krzysztof Telatycki, dodając, że wydaje znacznie mniej na opiekę weterynaryjną krzyżówek z simentalem, a także łatwiej się zacielają te krowy niż hf-y, a to pozwala obniżyć koszty produkcji mleka. Jak przyznał rolnik, przy hf-ie trzeba się więcej nachodzić i bardziej dbać, a simentalki to takie krowy niewidoczne, bo niestwarzające problemów.


Jolanta i Krzysztof Telatyccy gospodarują z synem Mateuszem (studentem rolnictwa na SGGW w Warszawie) we wsi Korzeniówka Mała (gm. Siemiatycze). Uprawiają 40 ha własnych i 40 ha dzierżawy. W zasiewach przeważa kukurydza uzupełniana zbożami, pozostałe użytki to łąki. Utrzymują ponad 120 sztuk bydła, w tym 50–55 krów. Roczna sprzedaż mleka sięga 300 tys. l. Od 3 miesięcy biały surowiec trafia do Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem.
  • Jolanta i Krzysztof Telatyccy gospodarują z synem Mateuszem (studentem rolnictwa na SGGW w Warszawie) we wsi Korzeniówka Mała (gm. Siemiatycze). Uprawiają 40 ha własnych i 40 ha dzierżawy. W zasiewach przeważa kukurydza uzupełniana zbożami, pozostałe użytki to łąki. Utrzymują ponad 120 sztuk bydła, w tym 50–55 krów. Roczna sprzedaż mleka sięga 300 tys. l. Od 3 miesięcy biały surowiec trafia do Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem.
     

Paszy nie mieszamy

Zdaniem Krzysztofa Telatyckiego przy simentalach czy też ich krzyżówkach można poradzić sobie bez wozu paszowego, co przy wysokowydajnych hf-ach już nie jest takie proste.

Hf-y wymagają dokładnego wymieszania paszy treściwej z objętościową. U simentali jest inaczej. Po pierwsze, produkują mniej mleka od hf-ów, a więc otrzymują mniejsze dawki paszy treściwej i to już obniża ryzyko kwasicy żwacza, ponadto ogólnie simentalki są mniej podatne na choroby metaboliczne niż hf-y. Łatwiej odzyskują apetyt po wycieleniu i nie wchodzą w ketozę – oznajmił gospodarz.

Krowy żywione są kiszonką z kukurydzy i sianokiszonką, dowożonymi z pryzmy na stół paszowy za pomocą ładowarki teleskopowej JCB. To najdroższa maszyna w gospodarstwie, ale też najbardziej eksploatowana, bez niej praca byłaby znacznie cięższa. Dawka żywieniowa uzupełniana jest treściwą paszą pełnoporcjową.


  • Obora z roku 2011


Słoma pracochłonna, ale…

Obora wolnostanowiskowa z roku 2011 posiada stół paszowy szeroki na 5,2 m. Po jednej z jego stron większe skrzydło zajmują krowy dojne mające do dyspozycji boksy legowiskowe ścielone słomą. Tam też zamontowano halę udojową Euromilk 2x3 typu rybia ość, z której mleko trafia do schładzalnika o pojemności 3,2 tys. l. Z drugiej strony stołu paszowego chodzą jałówki pogrupowane wiekowo.

Budynek o wymiarach 35 x 24 m posiada świetlik kalenicowy. Dach ocieplono płytą warstwową, zaś ściany wyłożono płytkami ceramicznymi uzyskując powierzchnię łatwo zmywalną. Krowy chętnie korzystają z czochradła aktywnego.


 U jałówek pogrupowanych wiekowo nie boksy legowiskowe, a cały kojec pełni funkcję obszaru legowiskowego ścielonego słomą w systemie tzw. półgłębokiej ściółki, której częstotliwość usuwania zależy głównie od obsady
  • U jałówek pogrupowanych wiekowo nie boksy legowiskowe, a cały kojec pełni funkcję obszaru legowiskowego ścielonego słomą w systemie tzw. półgłębokiej ściółki, której częstotliwość usuwania zależy głównie od obsady
Ruszta betonowe zamontowaliśmy tylko w bezpośrednim sąsiedztwie hali udojowej, jest to miejsce pełniące funkcję poczekalni do doju. W korytarzach gnojowych postawiliśmy na pełną posadzkę oraz usuwanie obornika za pomocą ładowarki lub ciągnika – wyjaśnił Krzysztof Telatycki, dodając, że nie chciał obory bezściołowej na matach legowiskowych, gdyż te dają mniejszy komfort leżenia niż słoma. Nie pochłaniają też wilgoci i utrzymanie higieny na wysokim poziomie nie jest już takie łatwe. Jedyny minus ścielenia słomą, zdaniem rolnika, to pracochłonność.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski
 
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Simental czy Limousine - którą rasę bydła warto wybrać?

Warmia i Mazury to idealne miejsce do produkcji bydła mięsnego, dużo łąk, pastwisk, okresowo zalewanych, liczne naturalne zbiorniki wodne, niewielkie wzniesienia przechodzące w dość wysokie góry, często zbyt trudne do uprawy, ale idealne do wypasu bydła. A widok  200, czy 300 sztuk bydła rasy limousine, czy simental w jednym miejscu zawsze robi wrażenie i kojarzy się z wiejską sielanką.

czytaj więcej

Na pogórzu do żywienia krów rasy simentalskiej wykorzystuje pastwisko i PMR

Odkąd tylko Piotr Rabicki sięga pamięcią, to w jego rodzinnym gospodarstwie było bydło rasy simentalskiej, bardzo dobrze spisujące się w trudnych warunkach Pogórza Bukowskiego, leżącego na wysokości ponad 600 m n.p.m. Dziś jeśli ktoś utrzymuje tu krowy, a takich gospodarstw jest coraz mniej, to są to właśnie krowy rasy simentalskiej.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)