Simental czy Limousine - którą rasę bydła warto wybrać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Simental czy Limousine - którą rasę bydła warto wybrać?

02.03.2020

Warmia i Mazury to idealne miejsce do produkcji bydła mięsnego, dużo łąk, pastwisk, okresowo zalewanych, liczne naturalne zbiorniki wodne, niewielkie wzniesienia przechodzące w dość wysokie góry, często zbyt trudne do uprawy, ale idealne do wypasu bydła. A widok  200, czy 300 sztuk bydła rasy limousine, czy simental w jednym miejscu zawsze robi wrażenie i kojarzy się z wiejską sielanką.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie są zalety bydła simentalskiego
  • Jakie są zalety bydła limousine
  • Jaka powinna być skuteczność zacieleń i procent odchowanych cieląt, aby mówić o dobrej hodowli

Sielski widok, ale i ciężka praca

W takich przyjaznych okolicznościach przyrody, od bardzo wczesnej wiosny praktycznie do końca listopada żyje sobie w sumie prawie 800 sztuk bydła, w tym 440 mamek. Zwierzęta przebywają w trzech gospodarstwach zlokalizowanych w dwóch powiatach; ostródzkim i olsztyńskim.  Odwiedziliśmy gospodarstwo w miejscowości Wenecja, w powiecie ostródzkim, w którym przebywa aktualnie ponad  370 sztuk bydła.

r e k l a m a
Na terenie każdego gospodarstwa są budynki, które przejęliśmy po byłych PGR-ach, wszystkie są zmodernizowane i przystosowane do potrzeb bydła. Tu w Wenecji mamy rasy limousine i simental, w drugim gospodarstwie w Brzydowie jest  rasa limousine, a w trzecim mamy tylko simental – wyjaśnia  Krzysztof Ogonowski, dyrektor gospodarstwa. 

Od 4 lat w gospodarstwie prowadzony jest opas bydła, oparty na paszach objętościowych. Trwa on przez okres od 18 do 22 miesięcy i do osiągnięcia wagi około 750 kg.

Jakie są zalety simentali mięsnych, a jakie bydła limousine?

Prowadzimy pełną kontrolę wagi, podczas ostatniego ważenia odnotowaliśmy przyrosty dobowe na poziomie 1,7 kg u limousine i 1,9 kg u simentala, które z reguły lepiej wykorzystują duże ilości pasz objętościowych  i nie są tak wybredne. Zaletą simentali jest to, że można je opasać do wysokich mas ciała, ale bez zbytniego otłuszczenia tuszy.
Rozmówca podkreślił, że simentale rodzą się z wyższą masą ciała i czasem zdarzają się ciężkie porody, dlatego w gospodarstwie praktykowane są  wycielenia w oborze pod kontrolą. Wyższa masa urodzeniowa przekłada się  później na wyższe masy ciała odsadzanych cieląt, poza tym simentalki mają wyższą mleczność, dzięki czemu cielęta osiągają masę nawet o 10 proc. większą, niż cielęta rasy limousine. Simentale osiągają odpowiednią do sprzedaży wagę nawet 2 miesiące wcześniej niż w tym samym czasie urodzone bydło rasy limousine – dodaje rozmówca. Przy rasie limousine nie ma żadnych problemów przy wycieleniach, ponieważ cielęta mają mniejszą masę urodzeniową. Jest to rasa o dużo większym temperamencie niż simental, więc często hodowcy wspominają o  agresywnym zachowaniu w okresie okołoporodowym, ale mamki limousine są bardzo opiekuńcze – podsumowuje dyrektor gospodarstwa w Wenecji.

Wypas od kwietnia do listopada

Zarządzający gospodarstwem dużą wagę przywiązują do sezonowości wycieleń, które odbywają się od stycznia do marca, tak, żeby wszystkie były pod kontrolą i odbywały się w oborze. Pod koniec kwietnia lub na początku maja, jak już trawy na tyle odrosną, że możliwy jest wypas, bydło wychodzi na zewnątrz i wraca do obory pod koniec listopada. W gospodarstwie prowadzone jest krycie haremowe, czyli tworzone są stada, w których jeden buhaj przebywa z 40 krowami. W tej chwili na potrzeby gospodarstwa wykorzystywanych jest 11 buhajów rozpłodowych. Piękne, potężne sztuki o wadze około 1200 kg, połowę stanowią buhaje rasy limousine, a druga połowa to simentale – opowiada rozmówca. W okresie żywienia letniego pastwisko zaspokaja zapotrzebowanie pokarmowe krowy – matki i jej cielęcia, dodatek pasz treściwych jest zbędny. Dodatek pasz treściwych podawany jest dla mamek sporadycznie np. w okresie laktacji, gdy karmią cielęta.

Skuteczność zacieleń utrzymuje się na poziomie 95 proc. i trzeba dbać, żeby wszystko było jak należy po porodzie. Musi być bowiem minimum 90 proc. odchowanych cieląt, żeby można było powiedzieć, że mamy udaną hodowlę.

Krzyżówka simental x limousine

Ostatnio próbujemy robić krzyżówkę, do której namówiły nas zakłady mięsne, a konkretnie jest to krzyżówka mamki simental i buhaja limousine i potwierdzam, że krzyżówka sprawdza się, jest oczekiwany i pożądany przyrost mięśni – mówi dyrektor gospodarstwa. 

Właściciele gospodarstwa mieli taki plan, żeby powiększyć stado do 1000 sztuk, czyli do około pięciuset matek, ale na razie wstrzymali się z działaniami, bo sytuacja na rynku wołowiny jest bardzo niestabilna, ceny niskie, nie zachęcają do powiększania stada i rozwijania się, ale w przyszłości, kto wie?

Dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz
Zdjęcia: Dr inż. Monika Kopaczel-Radziulewicz
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Co daje krzyżowanie krów rasy HF z siementalem?

Od 4 miesięcy mleko dostarczają do SM Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem i są z tego powodu bardzo szczęśliwi, bo udało im się uciec przed dramatem, jaki spotkał ich w Bielmleku, niestety nie do końca Jolanta i Krzysztof Telatyccy wyszli z tej sytuacji „suchą nogą”.

czytaj więcej

Śruta rzepakowa może dawać dobre efekty w żywieniu świń. Ale jest jeden warunek

Jednym ze składników decydujących o jakości paszy jest białko, które, obok energii, jest najkosztowniejsze. Produkty rzepakowe to dobre źródło białka w żywieniu świń, ale należy mieć na uwadze ograniczenia wynikające z ich składu chemicznego i zawartości substancji antyżywieniowych. Badania pokazują, że mogą być jednak bardzo cennym surowcem, zwłaszcza po poddaniu ich specjalnej obróbce czy fermentacji.

czytaj więcej

ARiMR nie przyznała dotacji na bioasekurację. Sąd stanął po stronie rolnika

  Rolnik z Wielkopolski już po raz drugi wygrał sprawę o przyznanie dofinansowania na bioasekurację ze środków PROW 2014–2020, o które stara się od listopada 2018 roku. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dwukrotnie odmówiła mu przyznania pomocy na inwestycje zapobiegające ASF. Chodziło o dotację na budowę ogrodzenia chlewni oraz osobnego ogrodzenia magazynu na słomę wykorzystywaną jako ściółka w budynkach inwentarskich.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)