7 zasad żywienia cieląt według amerykańskich farmerów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

7 zasad żywienia cieląt według amerykańskich farmerów

18.10.2019autor:

Na kilka tygodni przed wycieleniem nigdy nie uda się osiągnąć oczekiwanych wyników w przygotowaniu jałówki do laktacji. Proces ten powinien rozpocząć się już w momencie urodzenia się cieliczki, gdyż zdecydowana większość kłopotów zdrowotnych związana jest z odpowiednim zarządzaniem w odchowie.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie zasady stosują amerykańscy hodowcy w kwestii remontu stada?
  • Jak wyglądają zalecenia dotyczące żywienia cieląt mlekiem?
  • Co jest istotne w zarządzaniu porodem u krów?
W Stanach Zjednoczonych istnieje 10 najważniejszych zasad skutecznych programów remontu stada. Obejmują one: zarządzanie kojcem porodowym, pobranie i podanie siary, żywienie przed odsadzeniem, zarządzanie odsadzeniem, utrzymanie przed odsadzeniem, żywienie po odsadzeniu, utrzymanie po odsadzeniu, przeniesienie do kojca do krycia, zarządzanie kryciem i przeniesienie do kojca przedporodowego.

Kluczowe kwestie związane z porodem

W zarządzaniu porodem kluczowe znaczenie mają warunki utrzymania zapewniające czyste, suche i komfortowe miejsce, w którym krowy nie są narażone na żaden stres. Zdarza się, że hodowcy przenoszą krowy do kojca porodowego w ostatnich kilku dniach przed planowanym terminem porodu. To duży błąd. Sytuacja taka prowadzi bowiem do jeszcze większego ograniczenia pobrania paszy przed wycieleniem. W podawaniu i postępowaniu z siarą najważniejsze jest jej pobranie przez cielę tak szybo jak to możliwe po porodzie, przy zachowaniu odpowiedniej czystości. Do początkowego karmienia należy używać dobrej jakości siary (> 50g/L IgG).

Jak powinna wyglądać dieta cieląt przed odsadzeniem?

Słabszą siarę możemy stosować w dalszych dniach. W USA, w żywieniu cieląt przed odsadzeniem stosuje się 2 opcje diety mlecznej. Pierwszą z nich jest skarmianie mleka pełnego, które w opinii wielu hodowców jest najlepsze, z uwagi na bogactwo składników pokarmowych, przede wszystkim białka, tłuszczów o właściwym profilu kwasów tłuszczowych. Drugą jest stosowanie preparatów mlekozastępczych, które mają różną zawartość składników pokarmowych, ale powinny opierać się na białkach mleka. Idealnie, gdy posiadają większą zawartość białka niż tłuszczu. Podawane obecnie w USA preparaty mlekozastępcze zawierają 28% białka i 18% tłuszczu. Litr pójła zawiera więc 39 g białek i 25 g tłuszczu.

W USA najważniejszymi obecnie zaleceniami dotyczącymi żywienia cieląt mlekiem są:

  • zwiększenie ilości składników stałych w mleku do 14–15%,
  • zapewnienie stałego dostępu do czystej wody,
  • podawanie ilości mleka stanowiącego 12–15% masy ciała w pierwszym tygodniu życia, czyli 2,5–3 litrów dwa razy dziennie (5–6 litrów/dzień dla 40 kg cieląt),
  • wzrost do 20% masy ciała w 8. dniu życia, czyli 2,5–3 litry trzy razy dziennie (8–9 l/dzień) lub 4 litry dwa razy dziennie,
  • utrzymanie 8–9 l dziennie do 50. dnia życia, po czym zmniejszenie mleka do 2 litrów, dwa razy dziennie, przez 1 tydzień,
  • od 57. dnia podawanie 1 litra dwa razy dziennie lub 2 litry jeden raz dziennie,
  • 64.–70. dzień życia odsadzenie w oparciu o spożycie paszy typu starter.

r e k l a m a
Beata Dąbrowska
Zdjęcie: Beata Dąbrowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak poprawić zdrowotność cieląt?

Nie ma jednej, sprawdzonej recepty na poprawę odporności nowo urodzonych cieląt, ale jest kilka punktów krytycznych, które mogą wpłynąć na poprawę zdrowotności cieląt, a tym samym wykorzystanie ich potencjału.

czytaj więcej

Jak mleko pełne w żywieniu cieląt wpływa na ich rozwój?

W trosce o jak najlepsze efekty odchowu cieląt, coraz większa grupa hodowców decyduje się na skarmianie mleka pełnego przez pierwsze dwa, trzy tygodnie życia cielęcia. Okazuje się, że działanie to ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój organizmu i może zwiększać ich wartość użytkową w przyszłości.

czytaj więcej

Zapalenie płuc u cielaków – jak leczyć i jak chronić?

Gdy w cielętniku zauważymy, że któreś z cieląt kaszle, ma duszności oraz przyspieszony i płytki oddech, często śluzowy lub ropny wyciek z nosa, nie pobiera paszy, a temperatura jego ciała wynosi ponad 40° C, to praktycznie nie ma wątpliwości co do tego, że zwierzę zachorowało na zapalenie płuc.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)