11 najlepszych hodowców krów mlecznych z powiatu mławskiego z nagrodami
r e k l a m a
Partnerzy portalu

11 najlepszych hodowców krów mlecznych z powiatu mławskiego z nagrodami

16.04.2022autor: Andrzej Rutkowski

22 marca br. podsumowano wyniki oceny użytkowości mlecznej za lata 2020 i 2021 na terenie powiatu mławskiego. Do Starej Otoczni przybyli hodowcy z rejonu, gdzie pod oceną jest 247 obór, w których w 2020 roku 4 krowy dołączyły do zaszczytnego grona stutysięczniczek, a w roku 2021 kolejne 3.

Najlepsze obory z powiatu mławskiego

Jedną z rekordzistek pod względem wydajności życiowej jest krowa Ora 20 z obory Jerzego Wawrzyńczaka ze Stupska, który w sumie wyhodował już 6 krów, które za życia dały ponad 100 tys. kg mleka. Ta ostatnia w 7 laktacjach dała 102 795 kg mleka. Co więcej, w roku 2021 stado Jerzego Wawrzyńczaka osiągnęło najlepszą wydajność laktacyjną od przeciętnej krowy rzędu 12 756 kg mleka. Inni rolnicy z powiatu mławskiego, którzy również wyhodowali krowy stutysięczniczki to: Agnieszka i Maciej Kowalewscy oraz Jan Rutkowski w roku 2021, a także Tomasz Bartkowski, Jan Pisarkiewicz, Dawid Kwiatkowski i Łukasz Cywiński w roku 2020.

Spotkanie poprowadził Kazimierz Karpiński – prezes mławskiego koła hodowców, a wyniki oceny zaprezentował dyrektor Michał Rodak z PFHBiPM, zaś wszystkich przybyłych gości powitał prezes Mazowieckiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka Waldemar Plantowski, będący również wiceprezesem mławskiego koła hodowców. Wśród gości byli m.in.: starosta powiatu mławskiego Jerzy Rakowski oraz wójtowie gmin z terenu powiatu mławskiego, a także liczni pracownicy PFHBiPM.

Najlepsza 10, a właściwie 11 hodowców (na 10 miejscu uplasowało się ex aequo dwóch rolników) z powiatu mławskiego w roku 2021 w towarzystwie starosty makowskiego Jerzego Rakowskiego, rolnicy ustawieni od 1 do 10 miejsca

  • Najlepsza 10, a właściwie 11 hodowców (na 10 miejscu uplasowało się ex aequo dwóch rolników) z powiatu mławskiego w roku 2021 w towarzystwie starosty makowskiego Jerzego Rakowskiego, rolnicy ustawieni od 1 do 10 miejsca

Najlepsze wydajności w swoich oborach w roku 2021 na terenie powiatu makowskiego osiągnęli:

  • 1) Jerzy Wawrzyńczak ze Stupska – 12 756 kg mleka, stado 75 krów,
  • 2) Jan Pisarkiewicz z Bogurzynka – 12 104 kg mleka, stado 82 krów,
  • 3) Leszek Kalinowski z Bolewa – 11 967 kg mleka, stado 65 krów,
  • 4) Waldemar Plantowski z Olszewa-Borzymy – 11 797 kg mleka, stado 77 krów,
  • 5) Agnieszka i Maciej Kowalewscy z Augustowa – 11 723 kg, stado 90 krów,
  • 6) Dawid Kołakowski z Pepłowa – 11 671 kg mleka, stado 26 krów,
  • 7) Dariusz Prejs ze wsi Windyki – 11 657 kg mleka, stado 97 krów,
  • 8) Piotr Ludwiczak z Mdzewa – 11 438 kg mleka, stado 36 krów,
  • 9) Zdzisław Gutowski ze wsi Budy Strzegowskie – 11 437 kg mleka, stado 76 krów,
  • 10) Kazimierz Karpiński z Bogurzynka – 11 388 kg mleka, stado 36 krów oraz ex aequo z tą samą wydajnością Jerzy Jankowski z Bogurzyna.

W 2020 roku wśród pierwszej dziesiątki pod względem wydajności w powiecie makowskim uplasowali się:

  • Agnieszka i Maciej Kowalewscy,
  • Jerzy Wawrzyńczak,
  • Dariusz Linke,
  • Waldemar Plantowski,
  • Zdzisław Gutowski,
  • Jan Pisarkiewicz,
  • Jerzy Jankowski,
  • Piotr Ludwiczak,
  • Jan Rutkowski,
  • Ryszard Balcerowski.

Rolnicy osiągający najlepsze wyniki zostali nagrodzeni nie tylko przez MZHBiPM oraz PFHBiPM, ale również starostę powiatu mławskiego oraz wójtów poszczególnych gmin.

r e k l a m a

Firmy współpracujące z Mazowieckim Związkiem Hodowców Bydła i Producentów Mleka

Prezes Waldemar Plantowski zaprezentował listę firm partnerskich, które współpracują z MZHBiPM na zasadach specjalnych rabatów udzielanych na zakupy członkom tego związku, a są to: MCHiRZ Łowicz, Can Agri, hurtownia paliw ŻAR z Siedlec, One Power, Małopolska Hodowla Roślin, EP Energia, Precon Polska oraz Nanobiosol.

Z kolei ubojnia Eco Beef z siedzibą w Węgrzynowie udziela promocyjnej ceny członkom MZHBiPM na dostarczone bydło, powiększonej o 20 gr/kg WBC w przypadku jałówek i krów oraz o 10 gr/kg WBC w przypadku byków, zaś dla hodowców z powiatu mławskiego z racji bliskiego położenia ta cena jest jeszcze lepsza i wynosi plus 30 groszy. Prezes Plantowski zaznaczył również, że patronem medialnym MZHBiPM jest „Tygodnik Poradnik Rolniczy”

Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele firm sponsorskich takich jak: Eco Beef, Josera, Farmino.pl, Precon, Top Nasiona, DeLaval, Cargil, Blattin, DSV, Konrad, Chemirol, WWS, MCHiRZ Łowicz, One Power, Agro Eco Power i Kalchem.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcie: Andrzej Rutkowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 15/2022 na str. 61. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

autor Andrzej Rutkowski

Andrzej Rutkowski

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Polskie twarogi i sery w łapkach maluchów

Najmłodsi wiedzą, co dobre. Już od pierwszych swoich lat zajadają się przetworami mlecznymi i jak widać na załączonych zdjęciach - robią to z olbrzymim apetytem.

czytaj więcej

Jakie są punkty krytyczne dla wydajności, zdrowia i rozrodu krów?

Od dłuższego już czasu do naszej redakcji dzwonią Czytelnicy z prośbą o szczegółowe zalecenia dotyczące rozrodu i długowieczności coraz bardziej wydajnych krów. Potwierdza to, że nie lada wyzwaniem dla hodowców jest pokrycie gigantycznego zapotrzebowania pokarmowego zwierząt na wysoką wydajność, które w tej kwestii jest kluczowe.  

czytaj więcej

Raport KE: przez spadek cen mleka, rolnicy będą likwidować stada krów

Komisja Europejska opublikowała krótkoterminową prognozę dla rynku mleka na 2023 rok. Zdaniem unijnych analityków, w bieżącym roku europejscy rolnicy bedą redukować pogłowie swoich stad w odpowiedzi na spadającą opłacalność produkcji mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)