Niemal 100-proc. ewapotranspiracja - woda paruje z gleby, mamy suszę rolniczą
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niemal 100-proc. ewapotranspiracja - woda paruje z gleby, mamy suszę rolniczą

10.07.2023autor: Janusz Biernacki

Mamy suszę rolniczą. Jednym z jej powodów jest brak opadów oraz bardzo duże odparowanie wody.

Ewapotranspiracja aktualna jest to ilość wody odprowadzana do atmosfery na skutek parowania z gleby oraz z masy roślinnej w wyniku transpiracji w istniejących warunkach pogodowych, przy aktualnym stanie uwilgotnienia gleby. Obejmuje również parowanie wody opadowej zatrzymanej na roślinach. Proces ten zależy od właściwości roślin, warunków glebowo-wodnych oraz meteorologicznych, szczególnie od wielkości promieniowania słonecznego.
Groźne dane monitoringu
To dość rzadki przypadek, ale mamy obecnie taki układ pogody, że proces ewapotranspiracji w niemal całym kraju od kilku dni osiąga maksymalną dobową wartość, tj. ok. 6 mm (patrz mapa, źródło IMGW).
Oznacza to znaczący ubytek wody z gleby i powiększenie jej deficytu, który w woj. pomorskim przekracza już poziom –250 mm. Ostatecznie zjawisko to powoduje nasilenie suszy rolniczej i wzrost strat plonu. Sprzyjają mu niemal bezchmurne niebo w ciągu dnia, silna ekspansja promieniowania słonecznego, skrajnie wysokie temperatury oraz wysuszające wiatry. W ciągu ostatnich 10 dni odparowało już do atmosfery od ok. 25 mm do ok. 45 mm wody, czyli niemal połowa miesięcznej sumy opadów w lipcu.
[bie]
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady prawne

Kiedy wymagana jest zgoda wodnoprawna? Co rolnik musi zgłosić?

Każdy kolejny suchy rok rzuca wyzwanie – jak zabezpieczyć wodę do produkcji rolnej. Rolnicy mogą korzystać z wód pod określonymi warunkami. Kiedy są wymagane zgody wodnoprawne? Które działania można przeprowadzać na zgłoszenie?

czytaj więcej
Aktualności

1,5 mld zł na wsparcie suszowe 2023: jak będą szacowane straty?

Znamy szczegółowe zasady szacowania i przyznawania pomocy finansowej za straty suszowe w 2023 r. Rząd na ten cel chce przeznaczyć w budżecie państwa 1,5 mld złotych. Jakie straty w uprawach zgłaszają rolnicy?

czytaj więcej
Pogoda

Pogoda dla rolników - średnia suma opadów, a stan ozimin na polu

Jesień to dobry czas na ocenę efektów wcześniejszych prac polowych i stanu ozimin. Ważną rolę odgrywała w tym pogoda w sierpniu i wrześniu, a zwłaszcza skrajnie różne wielkości opadów. Przedstawiamy przestrzenny rozkład średniej sumy opadów i rozkład średniej temperatury powietrza.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)