Zasady podziału nieruchomości obciążonej służebnością
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zasady podziału nieruchomości obciążonej służebnością

07.11.2019autor:

Podział działki na której ustanowiono służebność mieszkania może rodzić problemy. Jak przebiega zrzeczenie się służebności? Kiedy zniesienie służebności przez sąd nie będzie możliwe? Te i inne kwestie porusza nasz redakcyjny prawnik w odpowiedzi na pytanie Czytelnika.

Na działce siedliskowej brata mam ustanowioną służebność mieszkania w budynku mieszkalnym i prawo użytkowania 20 arów gruntu. Tak zastrzegli w akcie notarialnym rodzice, przepisując mu gospodarstwo. Brat planuje podzielić tę działkę na dwie mniejsze i jedną chce dać córce. Zwrócił się do mnie z prośbą, żebym zrzekł się tej służebności w stosunku do działki, która ma przypaść córce. Czy muszę to zrobić? Czy mogę żądać od brata jakiegoś wynagrodzenia za zrzeczenie się służebności? - z prośbą o pomoc w takiej sytuacji do naszych prawników zwrócił się jeden z Czytelników "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

r e k l a m a

Na to pytanie odpowiada Alicja Moroz, prawnik redakcyjny Tygodnika Poradnika Rolniczego: 

Jeżeli może Pan wykonywać swoją służebność na działce, która po podziale będzie własnością brata, lepiej będzie zrzec się jej w odniesieniu do działki, która stanie się własnością bratanicy. Jeśli Pan tego nie zrobi, bratanica (albo brat, zanim przeniesie własność działki na córkę) może skutecznie domagać się w sądzie zwolnienia drugiej działki ze służebności. W takim przypadku nie będzie się Panu należało żadne wynagrodzenie. 

Podstawę prawną wystąpienia do sądu z takim roszczeniem stanowi art. 290 § 2 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, w razie podziału nieruchomości obciążonej służebnością utrzymuje się ona w mocy na częściach utworzonych przez podział. Jednak w sytuacji, gdy wykonywanie służebności ogranicza się do jednej lub kilku z nich, właściciele pozostałych części mogą żądać ich zwolnienia od służebności.

 

Zniesienie służebności i co dalej?

Zmiana stanu faktycznego i prawnego nieruchomości w postaci podziału nie prowadzi sama przez się do wygaśnięcia służebności. Dzieje się tak również wówczas, gdy wyodrębniona w wyniku podziału nieruchomość nie była poprzednio objęta zakresem wykonywania służebności. 

Jeśli zatem brat lub jego córka wykażą w trakcie procesu sądowego, że działka powstała w wyniku podziału siedliska brata nie była objęta zakresem przysługującej Panu służebności, to sąd zapewne zniesie w stosunku do tej działki służebność. Wygaśnie ona z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu. Jeżeli jednak służebność była ujawniona w księdze wieczystej, to wygaśnie ona dopiero z chwilą wykreślenia jej z księgi wieczystej. Prawomocne orzeczenie sądu stanowić będzie podstawę wykreślenia służebności z księgi wieczystej. 

 

Służebność mieszkania

Co do służebności mieszkania, to z całą pewnością ogranicza się ona do działki, która pozostanie własnością brata. Istotne jest natomiast, czy użytkował Pan grunt znajdujący się na części działki, która ma przypaść bratanicy.

Jeżeli tak, zniesienie służebności przez sąd nie będzie możliwe. W grę natomiast wchodzi roszczenie o zmianę treści służebności. Zgodnie z art. 290 § 3 k.c., w sytuacji gdy wskutek podziału nieruchomości władnącej albo nieruchomości obciążonej sposób wykonywania służebności wymaga zmiany, sposób ten w braku porozumienia stron będzie ustalony przez sąd. 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kto i kiedy może rozwiązać umowę dożywocia?

Kwestie gospodarstw przekazanych umowami dożywocia poruszamy często, ale wciąż budzą one wiele obaw i wątpliwości. Z kolejnymi pytaniami zwrócił się do naszych prawników Czytelnik, który boi się że siostra z matką odbiorą mu gospodarstwo po śmierci ojca.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)