Zamiast IJHARS to skarbówka będzie kontrolować rolników
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zamiast IJHARS to skarbówka będzie kontrolować rolników

09.12.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

W świetle projektu ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, niektóre zadania Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych zostaną przeniesione do KAS.

Czym zajmuje się Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych to państwowa inspekcja sprawująca nadzór nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych oraz kontrolą warunków ich składowania i transportu.

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych powstała na mocy ustawy z 21 grudnia 2000 o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, która weszła w życie 1 stycznia 2003. Inspekcja powstała z połączenia Inspekcji Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych i Centralnego Inspektoratu Standaryzacji.

r e k l a m a

Owoce i warzywa w szkołach będą kontrolowane przez KAS

Projekt noweli przedłożony przez ministra rolnictwa zakłada, że kontrole finansowania ze środków unijnych owoców i warzyw serwowanych w szkołach oraz dot. wsparcia pszczelarstwa zostaną przeniesione do Krajowej Administracji Skarbowej z Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Dotychczasowe zadania Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) są związane z kontrolą transakcji z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR).  Teraz zadaniem to spocznie na Krajowej Administracji Skarbowej.

Najważniejsze rozwiązania noweli - oprócz kontroli owoców i warzyw w szkołach, także wsparcia pszczelarstwa

Obecnie kontrole (zwane kontrolami ex-post) związane z prawidłowością wypłat środków polskim beneficjentom z EFRG w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) zajmuje się IJHARS. Po wejściu w życie nowych przepisów, a więc od 1 kwietnia 2023 roku, kontrole te będzie przeprowadzane przez dyrektorów izb administracji skarbowej.

Nowe przepisy umożliwią IJHARS skoncentrowanie się na kontroli jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Dodatkowo Ministerstwo Finansów przejmie od resortu rolnictwa zadania przeprowadzania analizy ryzyka i opracowywania projektu rocznego programu kontroli ex-post EFRG.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

fot. enbato.elements

 

 

 

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Spacer z lupą po sadzie - szukamy szkodników drzew owocowych w okresie bezlistnym

W okresie bezlistnym najłatwiej zaobserwować zimujące stadia niektórych szkodników. Każdy pogodny dzień warto więc wykorzystać na spacer po sadzie z lupą w kieszeni.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)