Wzrosną dopłaty do oprocentowania kredytów rolniczych z gwarancją FGR
Rolnicy i przetwórcy sektora rolno-spożywczego do końca 2022 r. mogą skorzystać z wyższych dopłat do oprocentowania kredytów objętych gwarancją Funduszu Gwarancji Rolnych. O ile zwiększono wsparcie?
Resort rolnictwa poinformował o zwiększeniu dopłat do oprocentowania kredytów gwarancyjnych w związku ze wzrostem stóp procentowych, a także z uwagi na problemy z bieżącym finansowaniem gospodarstw rolnych. Podwyżka dotyczy również przedsiębiorstw sektorów przetwórstwa rolno-spożywczego. O ile zwiększono dopłaty do oprocentowania?
Dopłaty do oprocentowania kredytów gwarancyjnych wyższe o 3%
Dotychczas poziom dofinansowania oprocentowania kredytów gwarancyjnych wynosił 2%. KOWR poinformował o zwiększeniu dopłaty o 3%. Teraz rolnicy otrzymają 5% dofinansowania do oprocentowania kredytów, jednak nie wszyscy.
Dofinansowanie w wysokości 5% - dla kogo?
Wprowadzone zmiany dotyczą kredytów obrotowych na utrzymanie płynności finansowych zawartych od 1 lipca 2022 r. w związku z COVID-19, natomiast te same kredyty zawarte do 1 lipca 2022 r. będą objęte wcześniejszą stawką w wysokości 2%.
Które z kredytów mogą być objęte gwarancją?
Fundusz Gwarancji Rolnych jest pierwszym na rynku w całości dedykowanym rolnikom funduszem gwarancyjnym. Gwarancja dostępna w bankach, które zawarły umowę z BGK, obejmuje:
- kredyt inwestycyjny;
- kredyt obrotowy powiązany z inwestycją w ramach PROW 2014-2020;
- kredyt obrotowy na utrzymanie płynności finansowej w związku z COVID -19 (dopłata do oprocentowania 5% w skali roku dla kredytów udzielonych od 1 lipca 2022 r., 2% dla kredytów udzielonych do 30 czerwca 2022 r).
Kwota przeznaczona na zasilenie Funduszu Gwarancyjnego wynosi 119 mln euro.
W których bankach można ubiegać się o kredyt gwarancyjny?
O przyznanie kredytu gwarancyjnego należy ubiegać się w bankach, które zawarły umowę z BGK, jest ich 10:
- Alior Bank S.A.,
- Bank Polskiej Spółdzielczości S.A,
- Bank Spółdzielczy w Brodnicy,
- Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie,
- BNP Paribas Bank Polska S.A.,
- Credit Agricole Bank Polska S.A.,
- mBank S.A.,
- SGB-Bank S.A.,
- Warmińsko-Mazurski Bank Spółdzielczy,
- Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie.
Czytaj również: https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/pieniadze-i-prawo/kredyt-obrotowy-dla-rolnikow-z-doplata-i-gwarancja-bgk-gdzie-i-na-jakich-warunkach/
źródło: gov.pl
oprac. Justyna Czupryniak, fot. evnato.com
Najważniejsze tematy