Wzrosną dopłaty do oprocentowania kredytów rolniczych z gwarancją FGR
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wzrosną dopłaty do oprocentowania kredytów rolniczych z gwarancją FGR

11.08.2022

Rolnicy i przetwórcy sektora rolno-spożywczego do końca 2022 r. mogą skorzystać z wyższych dopłat do oprocentowania kredytów objętych gwarancją Funduszu Gwarancji Rolnych. O ile zwiększono wsparcie?

Resort rolnictwa poinformował o zwiększeniu dopłat do oprocentowania kredytów gwarancyjnych w związku ze wzrostem stóp procentowych, a także z uwagi na problemy z bieżącym finansowaniem gospodarstw rolnych. Podwyżka dotyczy również przedsiębiorstw sektorów przetwórstwa rolno-spożywczego. O ile zwiększono dopłaty do oprocentowania?

r e k l a m a

Dopłaty do oprocentowania kredytów gwarancyjnych wyższe o 3%

Dotychczas poziom dofinansowania oprocentowania kredytów gwarancyjnych wynosił 2%. KOWR poinformował o zwiększeniu dopłaty o 3%. Teraz rolnicy otrzymają 5% dofinansowania do oprocentowania kredytów, jednak nie wszyscy. 

Dofinansowanie w wysokości 5% - dla kogo?

Wprowadzone zmiany dotyczą kredytów obrotowych na utrzymanie płynności finansowych zawartych od 1 lipca 2022 r. w związku z COVID-19, natomiast te same kredyty zawarte do 1 lipca 2022 r. będą objęte wcześniejszą stawką w wysokości 2%.

Które z kredytów mogą być objęte gwarancją?

Fundusz Gwarancji Rolnych jest pierwszym na rynku w całości dedykowanym rolnikom funduszem gwarancyjnym. Gwarancja dostępna w bankach, które zawarły umowę z BGK, obejmuje:

  • kredyt inwestycyjny;
  • kredyt obrotowy powiązany z inwestycją w ramach PROW 2014-2020;
  • kredyt obrotowy na utrzymanie płynności finansowej w związku z COVID -19 (dopłata do oprocentowania 5% w skali roku dla kredytów udzielonych od 1 lipca 2022 r., 2% dla kredytów udzielonych do 30 czerwca 2022 r).

Kwota przeznaczona na zasilenie Funduszu Gwarancyjnego wynosi 119 mln euro.

W których bankach można ubiegać się o kredyt gwarancyjny?

O przyznanie kredytu gwarancyjnego należy ubiegać się w bankach, które zawarły umowę z BGK, jest ich 10:

  • Alior Bank S.A.,
  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A,
  • Bank Spółdzielczy w Brodnicy,
  • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie,
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.,
  • Credit Agricole Bank Polska S.A.,
  • mBank S.A.,
  • SGB-Bank S.A.,
  • Warmińsko-Mazurski Bank Spółdzielczy,
  • Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie.

Czytaj również: https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/pieniadze-i-prawo/kredyt-obrotowy-dla-rolnikow-z-doplata-i-gwarancja-bgk-gdzie-i-na-jakich-warunkach/ 

źródło: gov.pl

oprac. Justyna Czupryniak, fot. evnato.com

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie są ceny węgla w skupie? Gdzie w ogóle można kupić opał?

Węgiel i cukier to towary, o których w ostatnich tygodniach mówi się niemal nieustannie. W sierpniu w życie weszły unijne ustalenia z kwietnia, zakazujące importu węgla z Rosji do krajów UE. Jak Polska, która zadeklarowała embargo na rosyjski węgiel jeszcze w marcu, radzi sobie w tej sytuacji? Czy mamy dziś gdzie kupić węgiel i ile musimy za niego zapłacić?

czytaj więcej

Wyższe limity dopłat do kredytów preferencyjnych na zakup ziemi rolniczej

Agencja udostępniła 25 lipca bankom dodatkowy limit środków na dopłaty do kredytów z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników (z linii MRcsk). Po zwiększeniu łączny limit środków na dopłaty do tych kredytów wynosi 9 mln zł.

czytaj więcej

Jakie będą dopłaty do dobrostanu zwierząt po zmianach w KPS?

Krajowy Plan Strategiczny, który wejdzie w życie już w przyszłym roku, zakłada premiowanie hodowców bydła mlecznego, którzy poprawiają warunki utrzymania posiadanych zwierząt ponad niezbędne minimum. Dzięki jakim zmianom rolnicy mogą liczyć na dodatkowe dopłaty i w jakiej wysokości, spełniając wymogi ekoschematu "Dobrostan zwierząt"?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)