W jaki sposób przekazać gospodarstwo dziecku? Darowizna czy umowa o rentę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

W jaki sposób przekazać gospodarstwo dziecku? Darowizna czy umowa o rentę?

03.12.2019autor:

Jak najkorzystniej przekazać gospodarstwo rolne swojemu dziecku? Najczęściej myślimy o darowiźnie, rzadziej o umowie dożywocia... Jakie jeszcze rozwiązanie warto wziąć pod uwagę i dlaczego?

Zamierzamy z mężem przekazać gospodarstwo w darowiźnie synowi, zostawiając sobie kilka hektarów gruntu. Mąż jest już na emeryturze rolniczej, mnie brakuje jeszcze 8 lat do wieku emerytalnego. Będę nadal podlegać ubezpieczeniu w KRUS z racji posiadanej ziemi. Jednak po przekazaniu większości gruntów i stada krów nie będziemy już osiągać takiego dochodu, jak dotychczas. Chcielibyśmy, żeby syn co miesiąc wypłacał mi jakąś stałą kwotę pieniędzy. Jak to możemy sobie zagwarantować? - o pomoc w tej kwestii do redakcyjnego prawnika zwrócili się nasi prenumeratorzy.

 

Na to pytanie odpowiada Alicja Moroz, prawnik redakcyjny Tygodnika Poradnika Rolniczego: 

Jeżeli chciałaby Pani zagwarantować sobie w umowie wypłatę pieniędzy, to przekazanie gospodarstwa nie może nastąpić w formie umowy darowizny. Zgodnie bowiem z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.
 

r e k l a m a

Umowa o rentę – co to takiego?

Dobrym wyjściem będzie natomiast zawarcie umowy o rentę, w praktyce dziś rzadziej spotykaną. W myśl art. 903 k.c. przez umowę renty jedna ze stron zobowiązuje się względem drugiej do określonych świadczeń okresowych w pieniądzu lub w rzeczach oznaczonych tylko co do gatunku. 

 

Jakie korzyści wynikają z umowy renty?

Umowa renty może być zawarta na czas oznaczony lub nieoznaczony. Koniec umowy może być określony jako data kalendarzowa albo nadejście jakiegoś zdarzenia, np. przyznania emerytury z KRUS. Jeśli nie określono czasu trwania umowy, przyjmuje się, że została ona zawarta na czas życia osoby uprawnionej do świadczeń. Jeżeli nie oznaczono inaczej terminów płatności renty, rentę pieniężną należy płacić miesięcznie z góry. 

Możliwe jest takie sformułowanie umowy renty, że w zamian za świadczenia okresowe druga strona zobowiąże się do przeniesienia własności rzeczy. Często renta jest ustanawiana, podobnie jak dożywocie, w zamian za przeniesienie na zobowiązanego własności nieruchomości.

Umowa renty wymaga tylko formy pisemnej, jednak w przypadku gdy wiąże się to z przeniesieniem własności nieruchomości, musi być zawarta w formie aktu notarialnego.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Trzeba zadbać o rolników z pokolenia 50- i 60-latków

Mimo, że rolnik ma 44 lat stażu pracy, to nie może przejść na emeryturę. A że przekazał gospodarstwo synowi, to niejako znajduje się na utrzymaniu własnego dziecka, bo świadczenia z KRUS są na żenującym poziomie. Czas to zmieć – napisał w liście do Tygodnika Poradnika Rolniczego, rolnik z Warmii. 

czytaj więcej

Exodus z rolnictwa. Nawet 100-ha gospodarstwa są likwidowane

Coraz częściej wieś nie jest już miejscem pracy rolników, ale sypialnią dla ludzi, którzy przeprowadzili się tu z miasta. Część rolników odchodzi z zawodu ze względu na stan zdrowia. Problemem jest też brak szacunku dla rolników. Jakie jeszcze są powody exodusu z rolnictwa?

czytaj więcej

Ograniczona możliwość samodzielnej egzystencji – kiedy jest przyznawana i co daje?

W przypadku długotrwałej choroby lub wypadku, która odbija się na sprawności fizycznej oraz psychicznej, można wystąpić o przyznanie stopnia niepełnosprawności. Jak taka procedura wygląda u dzieci przed osiągnięciem 16 roku życia? Na podstawie jakich kryteriów ocenia się niepełnosprawność dziecka? Czy poważna wada wzroku może być jednym z nich?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)