W jaki sposób przekazać gospodarstwo dziecku? Darowizna czy umowa o rentę?
Jak najkorzystniej przekazać gospodarstwo rolne swojemu dziecku? Najczęściej myślimy o darowiźnie, rzadziej o umowie dożywocia... Jakie jeszcze rozwiązanie warto wziąć pod uwagę i dlaczego?
Zamierzamy z mężem przekazać gospodarstwo w darowiźnie synowi, zostawiając sobie kilka hektarów gruntu. Mąż jest już na emeryturze rolniczej, mnie brakuje jeszcze 8 lat do wieku emerytalnego. Będę nadal podlegać ubezpieczeniu w KRUS z racji posiadanej ziemi. Jednak po przekazaniu większości gruntów i stada krów nie będziemy już osiągać takiego dochodu, jak dotychczas. Chcielibyśmy, żeby syn co miesiąc wypłacał mi jakąś stałą kwotę pieniędzy. Jak to możemy sobie zagwarantować? - o pomoc w tej kwestii do redakcyjnego prawnika zwrócili się nasi prenumeratorzy.
Jeżeli chciałaby Pani zagwarantować sobie w umowie wypłatę pieniędzy, to przekazanie gospodarstwa nie może nastąpić w formie umowy darowizny. Zgodnie bowiem z art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.
Umowa o rentę – co to takiego?
Dobrym wyjściem będzie natomiast zawarcie umowy o rentę, w praktyce dziś rzadziej spotykaną. W myśl art. 903 k.c. przez umowę renty jedna ze stron zobowiązuje się względem drugiej do określonych świadczeń okresowych w pieniądzu lub w rzeczach oznaczonych tylko co do gatunku.
Jakie korzyści wynikają z umowy renty?
Umowa renty może być zawarta na czas oznaczony lub nieoznaczony. Koniec umowy może być określony jako data kalendarzowa albo nadejście jakiegoś zdarzenia, np. przyznania emerytury z KRUS. Jeśli nie określono czasu trwania umowy, przyjmuje się, że została ona zawarta na czas życia osoby uprawnionej do świadczeń. Jeżeli nie oznaczono inaczej terminów płatności renty, rentę pieniężną należy płacić miesięcznie z góry.
Możliwe jest takie sformułowanie umowy renty, że w zamian za świadczenia okresowe druga strona zobowiąże się do przeniesienia własności rzeczy. Często renta jest ustanawiana, podobnie jak dożywocie, w zamian za przeniesienie na zobowiązanego własności nieruchomości.
Umowa renty wymaga tylko formy pisemnej, jednak w przypadku gdy wiąże się to z przeniesieniem własności nieruchomości, musi być zawarta w formie aktu notarialnego.
Najważniejsze tematy