Tylko weterynaria będzie mogła odbierać zwierzęta rolnikom. Animalsi wpadli w szał
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Tylko weterynaria będzie mogła odbierać zwierzęta rolnikom. Animalsi wpadli w szał

15.12.2022autor: wk

Organizacje pro-zwierzęce stracą możliwość odbierania zwierząt rolnikom. Takie prawo będzie miała tylko Inspekcja Weterynaryjna. Resort rolnictwa już pracuje nad stosownymi przepisami. Ale obrońcy zwierząt ostro się temu sprzeciwiają. - PiS skazuje zwierzęta na śmierć. Działa na korzyć swoich wyborców i pobratymców, czyli rolników - argumentują. 

PiS: Tylko inspekcja weterynaryjna będzie mogła odbierać zwierzęta rolnikom

W minioną niedzielę 11 grudnia w Przysusze (woj. mazowieckie) podczas Zgromadzenia Polskiej Wsi PiS minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział, że tylko inspekcja weterynaryjna będzie mogła odbierać zwierzęta rolnikom.

- Skończymy z odbieraniem zwierząt rolnikom przez różne organizacji, które czasem robią to tylko dla chęci zysku. Takie uprawnienia będzie miała tylko Inspekcja Weterynaryjna – zaznaczył. Ten punkt ma się też znaleźć w Kodeksie Rolnym.

Ministerstwo rolnictwa poinformowało właśnie, że rozpoczęło już prace legislacyjne nad interwencyjnymi odbiorami.

r e k l a m a
– Ministerstwo przystąpiło do przygotowania projektu ustawy, której celem jest wyposażenie terenowych organów Inspekcji Weterynaryjnej szczebla powiatowego w kompetencje do interwencyjnego odbierania zwierząt. Na skutek tej zmiany upoważnieni przedstawiciele organizacji, których celem jest ochrona zwierząt nie będą mogli przeprowadzać tzw. interwencyjnego odbioru zwierząt  - powiedział w Sejmie wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski. 

Projekt jest obecnie konsultowany z Głównym Inspektoratem Weterynarii. 

Kowalczyk: rolnicy, którym odebrano zwierzęta musieli płacić tysiące złotych za ich przetrzymywanie 

Głos w tej sprawie na mównicy sejmowej zabrał także minister Kowalczyk. 

- Czasami dochodziło do sytuacji bulwersujących. Odbierano zwierzęta rolnikom, a potem te zwierzęta były sprzedawane bardzo szybko, a jeszcze rolnik było obciążany kosztami przetrzymywania. Były to koszty nierzeczywiste, nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Te koszty ponosił rolnik, który był doprowadzany do bankructwa lub samorząd gminny. Wobec tego uznaliśmy, że podmiotem uprawnionym do obiektywnej weryfikacji, oceny stanu zwierząt najlepiej jak jest lekarz weterynarii - powiedział wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Minister zapowiedział też znaczne wzmocnienie kadrowe Inspekcji Weterynaryjnej, która od 2023 r. otrzyma ponad 900 etatów.

- Dzięki temu Inspekcja Weterynaryjna z większymi możliwościami kadrowymi będzie w stanie systematycznie, a nie tylko interwencyjnie, kontrolować stan zwierząt, stan hodowli, ale będzie też gotowa reagować na wszelkie zgłoszenia i sygnały dotyczące złego stanu zwierząt, które byłyby w gospodarstwach. Nikogo nie pozbawiamy prawa sygnalizowania – kontynuował H. Kowalczyk.

Animalsi protestują. "PiS chce odebrać prawo do ratowania życia i zdrowia zwierząt"

Zapowiedź zmian w przepisach wywołała już protesty polityków opozycji oraz organizacji pro-zwierzęcych, które zarzucają rządowi demontaż systemu ochrony zwierząt w Polsce. 

- Po 25 latach działania ustawy o ochronie zwierząt, PiS chce odebrać prawo do ratowania życia i zdrowia zwierząt organizacjom pozarządowym, skazując je na cierpienie i śmierć u oprawców - tak w reakcji na propozycję PiS pisze Konrad Kuźmiński z Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt.

Organizacja w weekend uruchomiła petycję online, gdzie zbiera głosy sprzeciwu wobec planowanych zmian w prawie.

- Urzędy i instytucje państwowe mają znikomą wiedzę na temat zwierząt oraz tego, jak im pomóc. Większość urzędów zawsze stoi po stronie oprawców w obronie ich dobrego imienia, mając w poważaniu cierpienie zwierzęcia. Dlaczego? Po to żeby nie wydawać z budżetu państwa pieniędzy na konające zwierzęta. Tylko dzięki organizacjom, które nie boją się mówić głośno, jak jest źle i pokazują prawdziwe oblicze Polski, coś może się zmienić. PiS chce działać na korzyć swoich wyborców i pobratymców - tym razem rolników. Chce odebrać organizacjom prawo do ratowania zdrowia i życia zwierząt, tym samym skazując je na śmierć - pisze DIOZ.

W mediach społecznościowych już pojawia się fala komentarzy.

- Nie pozwolimy na demontaż systemu ochrony zwierząt w Polsce! Będziemy walczyć w Sejmie z propozycją PiS na całkowite pozbawienie organizacji społecznych możliwości dokonywania tzw. odbiorów interwencyjnych - wyjaśnia posłanka Małgorzata Tracz.

Skandal! Pytam się gdzie jest 5-tka dla zwierząt bydlaki? Tfu z takim prawem a raczej bezprawiem - komentuje inna internautka.

Ale zupełnie inaczej sprawę postrzegają przedstawiciele organizacji rolniczych, które wielokrotnie alarmowały o nadużyciach ze strony organizacji pro-zwierzęcych.

Jacek Zarzecki prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego zaapelował o zwołanie posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt, na temat kontrowersji wokół interwencyjnych odbiorów zwierząt ze szczególnym uwzględnieniem nieprzestrzegania i nadużywania prawa przez organizacje. 

wk, fot. Animals

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Nie będzie zakazu interwencyjnego odbioru zwierząt! Co mogą organizacje prozwierzęce?

Ministerstwo rolnictwa informuje o zmianie przepisów dotyczących działalności organizacji prozwierzęcych. Nie będzie zakazu, ale zmienią się zasady interwencyjnego odbioru zwierząt rolnikom. Jakie obowiązki i możliwości się pojawią?

czytaj więcej

Ogromny wzrost liczby bobrów w Polsce. Jak rolnicy mogą się bronić przed szkodami wyrządzanymi przez te zwierzęta?

Populacja bobra w Polsce wzrosła pięciokrotnie. W ślad za tym rosną straty, bo spiętrzona na tamach woda zalewa rolnikom pola i łąki. - Nie pomagają nawet 20-metrowe rury pod tamami - żali się nasza Czytelniczka. Jak można bronić się przed bobrami? Czy będzie większy odstrzał tych zwierząt?

czytaj więcej

Rolnicy muszą przekazać do ARiMR spis zwierząt gospodarskich. Kogo to dotyczy?

Wszyscy rolnicy utrzymujący w swoich gospodarstwach świnie, owce oraz kozy są zobowiązani do sporządzenia corocznego spisu sztuk znajdujących się w stadzie. Termin złożenia dokumentów mija 31 grudnia.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)