Startują dopłaty do materiału siewnego 2022. Co się zmieniło? Ile można dostać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Startują dopłaty do materiału siewnego 2022. Co się zmieniło? Ile można dostać?

26.05.2022

Rolnicy mogą już składać wnioski o przyznanie dopłat do kwalifikowanego materiału siewnego. ARiMR przypomina, że w 2022 roku rozszerzono gatunki upraw, na jakie można uzyskać dopłaty. Jakie będą stawki dopłat? Jaka jest minimalna ilość materiału siewnego potrzebna, aby ubiegać się o wsparcie?

Od 2022 roku można uzyskać dopłatę do materiału siewnego także pszenicę orkisz

Od 25 maja 2022 roku rolnicy mogą składać w biurze powiatowym ARiMR wnioski o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.

Podstawowa zmiana jaka zaszła w przepisach dot. przyznawania rolnikom wsparcia za stosowanie materiału kategorii elitarny lub kwalifikowany, to poszerzenie gatunków roślin, na które przysługuje pomoc o pszenicę orkiszową. Zgodnie z rozporządzeniem, aby ubiegać się dopłaty do orkiszu minimalna ilości materiału siewnego użyta do obsiania 1 ha powierzchni gruntów ornych wynosić 200 kg zarówno dla pszenicy orkiszowej w czystym siewie, jak i dla mieszanek zbożowych sporządzonych z materiału siewnego odmian pszenicy orkisz.

Warto dodać, że izby rolnicze wnioskowały o poszerzenie gatunków roślin, które uprawniają do skorzystania z dopłat do materiału siewnego także o grykę, facelię i rzodkiew oleistą. Zdaniem samorządu rolniczego, przyczyniłoby się to do większej wymiany materiału siewnego, poprawy plonowania i zdrowotności roślin. Jednak Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odrzuciło tę propozycję, twierdząc, że te gatunki roślin mają zbyt niski potencjał gospodarczy.

r e k l a m a

Na jakie uprawy przysługują dopłaty do materiału siewnego? Jakie są limity wysiewu?

Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem, z tej formy wsparcia mogą skorzystać rolnicy, którzy obsiali lub obsadzili swoje pola materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany następujących gatunków roślin uprawnych:

  • zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto;
  • rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
  • ziemniaki.

Przy ubieganiu się o dotacje istotne jest także przestrzeganie minimalnych norm siewu nasion lub sadzenia w przeliczeniu na 1 ha. Najnowsze normy wskazują, że minimalna ilości materiału siewnego, jaka powinna być użyta do obsiania wynosi w przypadku:

  • odmiany populacyjnej pszenicy zwyczajnej – 150 kg;
  • odmiany mieszańcowej pszenicy zwyczajnej – 70 kg albo 1,7 jednostki siewnej;
  • pszenicy twardej – 150 kg;
  • pszenica orkisz – 200 kg;
  • odmiany populacyjnej żyta – 90 kg albo 2 jednostki siewne; 
  • odmiany syntetycznej żyta – 80 kg;
  • odmiany mieszańcowej żyta – 60 kg albo 1,7 jednostki siewnej;
  • odmiany populacyjnej jęczmienia – 130 kg;
  • odmiany mieszańcowej jęczmienia – 90 kg albo 2 jednostki siewne;
  • pszenżyta – 150 kg;
  • owsa zwyczajnego – 150 kg;
  • owsa nagiego – 120 kg;
  • owsa szorstkiego – 80 kg;
  • łubinu (żółtego, wąskolistnego lub białego) – 150 kg;
  • grochu siewnego (odmiany roślin rolniczych) – 200 kg;
  • bobiku – 270 kg; 
  • wyki siewnej – 80 kg;
  • soi – 120 kg;
  • ziemniaka – 2000 kg;
  • mieszanek zbożowych lub mieszanek pastewnych sporządzonych z materiału siewnego gatunków lub odmian roślin zbożowych lub pastewnych wymienionych w pkt 1-17 – 140 kg; \
  • mieszanek zbożowych sporządzonych z materiału siewnego odmian pszenicy orkisz – 200 kg.

Jakie stawki dopłat do materiału siewnego w 2022 roku?

To jakie będą dokładnie stawki dopłat do elitarnego i kwalifikowanego materiału siewnego w tym roku będzie zależeć od tego ile wniosków spłynie do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jakiej powierzchni będą dotyczyć oraz jakich gatunków roślin uprawnych.

Na podstawie tych danych rząd wyda rozporządzenie określające stawkę dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany. Rząd ma na to czas do końca września.

Przypomnijmy, że stawki dopłat do materiału siewnego w 2021 roku wynosiły:

  • do zbóż (jęczmień, owies, pszenica, pszenżyto, żyto;) i mieszanek zbożowych – 67,98 zł/ha,
  • do roślin strączkowych (bobik, groch siewny, łubin, soja, wyka siewna) – 108,77 zł/ha,
  • do ziemniaków – 339,90 zł/ha.

Do kiedy można złożyć wniosek o dopłaty do materiału siewnego?

Wnioski o dopłaty do materiału siewnego rolnicy powinni składać do kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 25 czerwca 2022 roku.

Dokumenty można złożyć:

  • osobiście w kancelarii biura powiatowego ARiMR,
  • przesłać listem poleconym,
  • za pośrednictwem platformy ePUAP. 

Do wniosku o przyznanie dopłaty za materiał siewny rolnik musi dołączyć oryginał albo kopię faktury zakupu materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany wystawionej od dnia 15 lipca 2021 r. do dnia 15 czerwca 2022 r., o ile materiał ten został zużyty przed 15 czerwca. Należy również dołączyć tzw. WZ-etkę, czyli dokument potwierdzający wydanie z magazynu tego materiału.

Do wniosku należy również dołączyć zaświadczenia wydawane przez ARiMR o udzielonej pomocy de minimis, jakie rolnik otrzymał w ciągu 3 lat podatkowych. Zamiast takiego zaświadczenia rolnik może także złożyć oświadczenie o wielkości ww. pomocy de minimis otrzymanych w ciągu ostatnich 3 lat obrotowych.

Kiedy wypłata pieniędzy z dopłat do materiału siewnego?

O tym czy rolnik otrzyma dotacje zdecyduje ARiMR w ciągu 60 dni od wydania przez rząd rozporządzenia o stawkach dopłat do materiału siewnego, czyli w praktyce do końca listopada.

Kolejne 30 dni od przyznania rolnikowi tej formy wsparcia, Agencja ma na przesłanie pieniędzy rachunek bankowy rolnika.

Paweł Mikos 

Fot. Amazone

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

TOP 25 gospodarstw, które dostają największe dopłaty bezpośrednie w Polsce. Sumy są zawrotne

Gospodarstwo z Piotrowa Pierwszego w Wielkopolsce to największy beneficjent płatności bezpośrednich w Polsce. W 2021 roku otrzymało z ARiMR ponad 7,3 mln zł. Poznajcie TOP 25 gospodarstw, które dostają najwięcej z UE. Kwoty mogą przyprawić Was o zawrót głowy.  

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)