Rolnicy będą mogli składać cyfrowe wnioski o wpis do ewidencji producentów rolnych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy będą mogli składać cyfrowe wnioski o wpis do ewidencji producentów rolnych

06.05.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Rząd wychodzi naprzeciw rolnikom i chce ułatwić rolnikom składanie wniosków i dokumentów do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nowe rozwiązania mają zapewnić możliwość m.in. elektronicznego składania wniosku.

W Sejmie toczą się prace nad projektem zmieniającym ustawę o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności oraz niektórych innych ustaw, którego wnioskodawcą był minister rolnictwa i rozwoju wsi.

r e k l a m a

Jakie rozwiązania proponuje projekt?

Obecnie wniosek o wpis do ewidencji producentów należy składać w wersji papierowej do kierownika biura powiatowego ARiMR. Papierologia związana z przechowywaniem akt spraw w postaci papierowej zajmowała bardzo dużo miejsca i czasu na poszukiwanie odpowiednich dokumentów.

Najważniejsze rozwiązania zmienionej ustawy to m.in. możliwość:

  • elektronicznego składania wniosku o wpis do ewidencji producentów rolnych, 
  • zmiany i korekty danych.
  • sporządzanie elektronicznej kopii dokumentów,
  • szybki dostęp do akt z każdego szczebla organizacyjnego ARiMR. Obecnie akta spraw przechowywane są wyłącznie w wersji papierowej,
  • doprecyzowanie przepisów w sprawie postępowań ze skopiowanymi elektronicznie dokumentami oraz z elektroniczną kopią dokumentów.

Elektroniczne składanie wniosków dotyczących działań PROW

Dodatkowo, wprowadzona zostanie możliwość elektronicznego składania wniosku o wypłatę oraz wniosku o przyznanie pomocy (tzw. wniosku transferowego) w ramach działań zalesieniowych objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2004–2006 i 2007–2013.

Projekt zakłada doprecyzowanie przepisów, które będą regulować procesy przyznawania pomocy w działaniach transferu wiedzy i doradztwa objętych PROW 2014-2020 oraz wprowadzenie przepisów, regulujących odmowę przyznania pomocy w tych działaniach.

Kiedy nowe przepisy będą obowiązywać?

Nowe rozwiązania mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Fot. Pixabay, MRIRW

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W Holandii do oprysków warzyw i owoców każdy będzie używał dronów

Według badań przeprowadzonych SEO Economic Research każdy plantator owoców i warzyw w Holandii będzie używał dronów do opryskiwania upraw.

czytaj więcej

Cyfrowe wspomaganie decyzji - Postępujący rozwój technologiczny

Postępujący rozwój technologiczny pozwala na usprawnienie wielu zadań związanych z zarządzaniem produkcją sadowniczą. Okazuje się, że cyfrowe wspomaganie decyzji jest możliwe również w przerzedzaniu chemicznym.

czytaj więcej

Jakie kierunki studiów mogą wybierać młodzi rolnicy?

Właśnie wkroczyliśmy w maj – miesiąc matur. Wielu młodych ludzi ma już sprecyzowane plany dotyczące własnej przyszłości, choć pozostali nadal nie są pewni w jakim kierunku i czy w ogóle dalej będą się kształcić. Bardzo ciekawe są studia rolnicze i przyrodnicze.  Jakie kierunki studiów mogą wybierać przyszli rolnicy w roku akademickim 2022/23?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)