Nawet 13 tys. zł/ha dotacji na zadrzewienia śródpolne. Dla kogo i na jakich warunkach?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nawet 13 tys. zł/ha dotacji na zadrzewienia śródpolne. Dla kogo i na jakich warunkach?

25.02.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało rozporządzenie, określające warunki przyznania wsparcia na zadrzewienie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 (PROW). Już niebawem będzie można się o nie ubiegać. Jakie będą zasady?

Kiedy ruszy nabór wniosków o dotacje do zadrzewień?

MRiRW poinformowało, że najbliższa tura wnioskowania o wsparcie na tworzenie zadrzewień śródpolnych ruszy 1 czerwca i potrwa dwa miesiące, do 31 lipca 2022 r. W tym czasie można będzie ubiegać się o pomoc, składając odpowiednie wnioski w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). 

r e k l a m a

Kto może się ubiegać o dotację? Ile można dostać?

Pieniądze w ramach wsparcia na zadrzewienie przeznaczono dla dwóch grup: rolników, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami gruntów, na których zakładane będzie zadrzewienie, lub grunty te stanowią własność małżonka, oraz jednostek samorządu terytorialnego. Przewidziane stawki są zależne od nachylenia terenu i wyniosą od 10 892 zł/ha do 13 664 zł/ha. Dodatkowo przyznawane będzie wsparcie na ochronę drzew i krzewów przed zniszczeniami, powodowanymi przez zwierzęta. 

Jakie zadrzewienie wesprze ministerstwo rolnictwa? 

W ramach PROW można wnioskować o założenie zadrzewienia o powierzchni 0,1–0,5 ha i szerokości nie większej niż 20 m. Można będzie założyć je na gruntach ornych. Ministerstwo rolnictwa informuje, że preferowane w nasadzeniach będą gatunki liściaste, które powinny stanowić co najmniej 90% planowanego składu gatunkowego zadrzewienia. Muszą to być gatunki drzew lub krzewów, które naturalnie występują w Polsce. Wśród nich powinny znaleźć się rośliny biocenotyczne lub miododajne. 

Będą też pieniądze na utrzymanie zalesienia? 

Do gruntów, na których rolnik zdecydował się zasadzić drzewa, przysługują płatności bezpośrednie, zarówno w roku założenia zadrzewienia, jak i w kolejnych latach. Dodatkowo, jak poinformował jakiś czas temu resort rolnictwa, w kolejnych latach obszary zadrzewione będą mogły być objęte kolejnym wsparciem, tym razem przeznaczonym na ich pielęgnację i utrzymanie w ramach ekoschematów (I filar WPR). Ma to umożliwić realizację długotrwałych celów środowiskowych, a przy tym stanowić korzyść finansową dla rolnika w formie rekompensaty za podjęte zobowiązania. 

Zadrzewienie wspomoże bioróżnorodność

“Nowe zadrzewienia śródpolne stanowić będą element krajobrazu istotny dla zachowania bioróżnorodności obszarów rolnych, miejsca bytowania wielu organizmów i bazę pokarmową m.in. dla ptaków i owadów zapylających, wspomagając tym samym utrzymanie równowagi ekologicznej w systemach rolniczych. Zadrzewienia będą odgrywać ważną rolę dla produkcji rolnej poprzez m.in. zwiększanie retencji krajobrazowej, poprawę jakości wód, ograniczenie skutków suszy oraz zapobieganie erozji glebowej.” - możemy przeczytać na stronie Ministerstwa Rolnictwa. 

Ze względu na istotną rolę zadrzewień dla ekosystemu, strategie Europejskiego Zielonego Ładu przewidują zasadzenie co najmniej 3 mld dodatkowych drzew w Unii Europejskiej do 2030 r.


oprac. Z.Ć. na podstawie danych MRiRW
fot. Pixabay, tabela: MRiRW

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy po zmniejszeniu stawki renty rodzinnej rolnik musi zwrócić ją do KRUS?

Wyrok Sądu Najwyższego rozstrzygnął, czy rolnik, któremu KRUS nakazał zwrot pobieranej przez kilka lat renty rodzinnej, musi oddać pieniądze. Regulujące tę kwestię przepisy prawne były dotąd niejasne.

czytaj więcej

Jak wojna Rosji z Ukrainą wpłynie na ceny zbóż, nawozów, mleka i paliw?

Wojna na Ukrainie będzie miała potężny wpływ na światowe rynki rolne. Zboża i rzepak dosłownie szaleją na giełdach. Jak ten konflikt odbije się na rolnictwie?

czytaj więcej

Rolniku, płacz i płać. Nawet ceny olejów i smarów wprowadzają w osłupienie

Drożyzna uderza w rolnika z każdej strony. W tym roku wyjątkowo droga będzie także wymiana oleju i smarowanie maszyn rolniczych. Dlaczego? Bo ceny tych produktów mocno poszły w górę. O ile? Czy jest jakaś alternatywa?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)