Czy po zmniejszeniu stawki renty rodzinnej rolnik musi zwrócić ją do KRUS?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy po zmniejszeniu stawki renty rodzinnej rolnik musi zwrócić ją do KRUS?

27.02.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

Wyrok Sądu Najwyższego rozstrzygnął, czy rolnik, któremu KRUS nakazał zwrot pobieranej przez kilka lat renty rodzinnej, musi oddać pieniądze. Regulujące tę kwestię przepisy prawne były dotąd niejasne.

Batalia sądowa o interpretację przepisów

W maju 2020 roku KRUS dokonał rozliczenia renty rodzinnej Piotra K. w taki sposób, że rolnika postawiono wobec konieczności zwrotu pobieranych przez kilka lat pieniędzy. Wcześniej nastąpiło zmniejszenie renty do 70% z powodu osiągania przez Piotra K. wysokiego przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. 

Rolnik wniósł skargę do sądu, a ten zadecydował, że obniżenie renty było bezpodstawne. W przepisach mowa bowiem tylko o zawieszeniu świadczenia. Wypłacanie go w niższej wysokości nie miało więc podstaw prawnych. 

r e k l a m a

Luki w prawie będą uregulowane 

Wyrok sądu pierwszej instancji nie oznaczał końca walki. Prezes KRUS złożył bowiem apelację. Sąd Apelacyjny w Gdańsku przedstawił Izbie Pracy Sądu Najwyższego wątpliwość, dotyczącą tego, czy można zmniejszyć prawo do rolniczej renty rodzinnej, jeśli świadczeniobiorca osiąga przychód z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego w kwocie przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, nie wyżej jednak niż 130% tej kwoty. 

Sąd Najwyższy rozstrzygnął sprawę i 23 lutego przyjął uchwałę, według której prawo do rolniczej renty rodzinnej nie ulega zmniejszeniu w razie osiągania przez ubezpieczonego przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego w kwocie mieszczącej się w przedziale od 70% do 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Obywatel musi wiedzieć, jakie jest prawo

Sędzia sprawozdawca Piotr Prusinowski uzasadniał, że konieczne było ustalenie, czy artykuł prawny, na który powołał się KRUS, można rozszerzyć w taki sposób, by legalne było domaganie się zwrotu pobranej renty rodzinnej. Ustalenia sądu są jednoznaczne: rentę należało zawiesić, a żądanie zwrotu pieniędzy było bezpodstawne.

 Dzięki przyjęciu nowej uchwały przez SN, rolnicy będą mieli jasność co do swojej sytuacji prawnej w momencie, gdy zastosowane zostaną wobec nich omawiane przepisy.

Z.Ć. fot. pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kiedy można wystąpić do KRUS o zawieszenie pobierania składki emerytalno-rentowej?

Mój mąż pobiera emeryturę rolniczą. Mnie brakują jeszcze 2 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Nadal prowadzimy gospodarstwo. Składki na ubezpieczenie opłacam już 35 lat. Czy w związku z tym mogę wystąpić do KRUS o zawieszenie pobierania składki emerytalno-rentowej?

czytaj więcej
Aktualności

Emerytura rolnicza bez przekazywania gospodarstwa. Kiedy ustawa wejdzie w życie?

W najbliższych kilku dniach powinny zakończyć się konsultacje nad ustawą, która da możliwość otrzymania emerytury rolniczej bez przekazywania gospodarstwa. Oznacza to, że szansę na emeryturę uzyska ponad 18 tys. rolników, którym teraz świadczenie zawieszono. Projekt jeszcze w marcu powinien trafić do Sejmu. 

czytaj więcej

Ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości pod budowę gazociągu

Starosta wydał decyzję o ograniczeniu sposobu korzystania z części naszej działki w związku z budową gazociągu. Czy możemy teraz złożyć do sądu wniosek o ustanowienie służebności przesyłu?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)