Na jakie grunty rolne przysługuje zwolnienie z podatku rolnego?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Na jakie grunty rolne przysługuje zwolnienie z podatku rolnego?

13.10.2019autor:

Zwolnienie z podatku rolnego często dodatkowym argumentem za dokupieniem gruntów rolnych, jednak rodzi wiele pytań i wątpliwości. O wyjaśnienie zwrócił się do redakcji jeden z Czytelników "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

Niedawno dokupiłem 3 ha gruntów rolnych. Czy zwolnienie z podatku rolnego z tytułu tego zakupu powinno być przyznane tylko w stosunku do tych gruntów, czy też do całości gospodarstwa? - zapytał Czytelnik redakcyjnych prawników.

 

r e k l a m a

Na to pytanie odpowiada Alicja Moroz, prawnik redakcyjny Tygodnika Poradnika Rolniczego: 

 

Nie ma podstaw prawnych do tego, aby zwolnieniem z podatku rolnego zostały objęte wszystkie grunty w gospodarstwie.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4) ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, zwalnia się od podatku rolnego m.in. grunty przeznaczone na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha nabyte w drodze umowy sprzedaży.

Artykuł 12 ust. 4 ww. ustawy przewiduje, że jeżeli podatnik nabywa lub obejmuje grunty o powierzchni mniejszej niż 100 ha, zwolnienie dotyczy gruntów kolejno nabywanych do powierzchni łącznie nieprzekraczającej 100 ha. Z brzmienia tych przepisów wyraźnie wynika, że chodzi o zwolnienie z podatku gruntów nabywanych, a nie wszystkich gruntów nabywcy. 

Zwolnienie nie przysługuje, jeżeli nabywca jest małżonkiem, krewnym w linii prostej lub jego małżonkiem, pasierbem, zięciem lub synową sprzedawcy gruntów.

Okres zwolnienia wynosi 5 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawarto umowę sprzedaży. Po upływie okresu zwolnienia stosuje się ulgę w podatku rolnym polegającą na obniżeniu podatku w pierwszym roku o 75% i w drugim roku o 50%. Zwolnienie i ulga stanowią pomoc de minimis w rolnictwie. 
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy darowane grunty rolne można od razu oddać w dzierżawę?

Czy można przekazać ziemię rolną członkowi rodziny np. dziecku, które nie jest rolnikiem? Jeśli tak, to czy osoba obdarowana ziemią musi prowadzić gospodarstwo czy może od razu sprzedać lub oddać w dzierżawę tę ziemię rolną? Czy można wydzierżawić tę ziemię po farmę fotowoltaiczną?

czytaj więcej

Uwaga! Mija termin opłacenia podatku rolnego

Rolnicy do 15 listopada muszą opłacić IV ratę podatku rolnego. Jakie są stawki i kto może liczyć na zwolnienie z podatku? 

czytaj więcej

Podatek rolny – w 2020 roku będą wyższe stawki

Stawki podatku rolnego w 2020 roku mogą być wyższe niż w 2019. Wynika to z wyższej ceny żyta, która jest podstawą do ustalenia stawek podatku rolnego. Przeciętne polskie gospodarstwo rolne będzie musiało zapłacić nawet 1600 złotych podatku rolnego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)