Modernizacja gospodarstw rolnych 2021 – rolnicy wciąż mają szansę na dotacje do 900 tys. zł
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Modernizacja gospodarstw rolnych 2021 – rolnicy wciąż mają szansę na dotacje do 900 tys. zł

19.08.2021autor: Paweł Mikos

ARiMR podała, że nabór wniosków na Modernizację gospodarstw rolnych 2021 został przedłużony. Jak do tej pory ponad 1600 rolników złożyło wnioski o wsparcie. Kto i na jakich zasadach może dostać dotacje na modernizacje gospodarstw rolnych i od czego zależy jej wysokość?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała w poniedziałek 16 sierpnia, że nabór wniosków w ramach Modernizacji gospodarstw rolnych 2021 z budżetu PROW 2014-2020 został przedłużony z 19 sierpnia do 20 września 2021 r. To bardzo dobra wiadomość dla rolników, którzy obecnie w większym stopniu zajęci są żniwami niż kompletowaniem dokumentów.

W jakich obszarach ARiMR prowadzi nabór wniosków na modernizację gospodarstw rolnych w 2021 roku?

ARiMR prowadzi od 21 czerwca 2021 roku nabór wniosków o wsparcie modernizacji gospodarstw rolnych we wszystkich obszarach, czyli na:

  • rozwój produkcji prosiąt (obszar A);
  • rozwój produkcji mleka krowiego (obszar B);
  • rozwój produkcji bydła mięsnego (obszar C);
  • zakup maszyn rolniczych i racjonalizację technologii produkcji (obszar D);
  • nawadnianie w gospodarstwie.

Rolnicy otrzymają dotacje w wysokości 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych, a tzw. młody rolnik otrzyma wsparcie w wysokości 60% kosztów kwalifikowanych. Również wyższy próg zwrotu dotyczy także gospodarstw, które wspólnie składają wniosek o pomoc.

Ile dotacji można uzyskać z poszczególnych obszarów modernizacji gospodarstw rolnych?

Warto zwrócić uwagę, że maksymalna wysokość dotacji jest różna dla każdego z obszarów. W przypadku wsparcia na rozwój produkcji prosiąt (obszar A) rolnik może otrzymać maksymalnie do 900 tys. złotych. W przypadku rozwoju gospodarstwa pod kątem produkcji mleka lub bydła mięsnego rolnik może uzyskać do 500 tys. złotych.

Z kolei z obszaru D można uzyskać również do 500 tys. zł, jeśli wsparcie zostanie przeznaczone na budowę lub modernizację budynków inwentarskich, w tym ich wyposażeniem, lub budową lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach. Jeżeli jednak pomoc zostanie przeznaczona wyłącznie na zakup maszyn rolniczych, wówczas maksymalna kwota dotacji wyniesie do 200 tys. złotych.

Natomiast w przypadku dotacji w obszarze nawadniania w gospodarstwie, w całym okresie realizacji PROW 2014-2020, jeden rolnik może uzyskać do 100 tys. złotych.

Warto także pamiętać, że w obecnym naborze kolejność przysługiwania dotacji będzie określona, po uwzględnieniem kryteriów punktowych, według następującej kolejności:

  1. na operacje w obszarze A;
  2. na operacje w obszarze C;
  3. na operacje w obszarze B;
  4. na operacje w obszarze D.

 

Kto może strać się o dotacje z modernizacji gospodarstw rolnych?

Zgodnie z obowiązującym prawem, o wsparcie z PROW 2014-2020 w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych” mogą ubiegać się rolnicy, którzy posiadają gospodarstwa rolne o odpowiedniej wielkości ekonomicznej. Minimalna wielkość to 13 tys. euro, a maksymalna wielkość jest uzależniona od obszaru, w którym składany jest wniosek. W obszarze A może to być do 250 tys. euro, a w obszarach B, C i D jest to 200 tys. euro.

Co istotne wielkość gospodarstwa pod względem areału musi mieścić się w przedziale od 1 do 300 ha. Kolejnym warunkiem jest prowadzenie działalności rolniczej, czyli prowadzeniem w celach zarobkowych działalność rolniczą w zakresie produkcji zwierzęcej lub roślinnej, z wyłączeniem chowu i hodowli ryb, i działalność ta nie jest prowadzona w celach naukowo-badawczych.

 

Jak można złożyć wniosek o dotacje na modernizacje gospodarstw rolnych?

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wnioski przyznanie dotacji należy składać w oddziałach regionalnych ARiMR:

  • poprzez skorzystanie z udostępnionych wrzutni w placówce Agencji,
  • w formie dokumentu elektronicznego wysłanego na elektroniczną skrzynkę podawczą za pośrednictwem platformy ePUAP;
  • przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce Poczty Polskiej.

Agencja powinna opublikować listy osób, którym przyznano dotacje w okresie do 60 dni od zakończenia naboru wniosków.
Jak podaje ARiMR, do połowy sierpnia wnioski o dotacje na modernizacje gospodarstw rolnych złożyło łącznie ponad 1600 rolników na kwotę blisko 300 mln złotych.

Paweł Mikos

Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie są źródła dochodów gospodarstw rolnych w Polsce?

W Polsce oficjalnie jest ponad 1,3 mln gospodarstw rolnych. Jednak wiele z rolników nie jest w stanie utrzymać siebie i swojej rodziny jedynie z działalności rolniczej. Jakie są źródła dochodu gospodarstw rolnych? Jakie gospodarstwa są w stanie utrzymać się głównie z rolnictwa? 

czytaj więcej

Dotacje unijne: Do polskich rolników i na wieś ma trafi 150 mld złotych. Na co?

Na polską wieś i rolnictwa może trafić łącznie ok. 34,5 mld euro, czyli 150 mld zł - podał Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Jednak rolnicy i organizacje rolnicze obawiają się, że mimo dotacji, Zielony Ład może uderzyć w rolnictwo i ich gospodarstwa.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)