Maleją stada krów mlecznych w UE. A jak to wygląda w Polsce?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Maleją stada krów mlecznych w UE. A jak to wygląda w Polsce?

26.10.2021autor: Magdalena Szymańska

Najnowsze dane dotyczące pogłowia bydła, w tym krów mlecznych, w Unii Europejskiej wskazują, iż podobnie jak w przypadku świń, w porównaniu z ubiegłym rokiem mamy na terenie Wspólnoty o 0,6% mniej bydła, w tym o 1,3% mniej krów mlecznych. Tym razem jednak na mniejszej podaży korzystają producenci, ponieważ w wyniku wzrostu podaży wzrosły też ceny za żywiec wołowy.

W czym należy upatrywać przyczyn spadku pogłowia?

Przyczyniła się do tego nie tylko mniejsza podaż na unijnym rynku, ale także ograniczenie importu z krajów Ameryki Południowej, głównie z Brazylii, dla której atrakcyjniejszy był rynek chiński, oraz ograniczenie handlu z Wielką Brytanią. W porównaniu z okresem od stycznia do lipca 2020 roku do UE wjechało w analogicznym okresie bieżącego roku o 14,3% mniej wołowiny. Dostawy z Wielkiej Brytanii spadły rok do roku o 40%.

Według Eurostatu w 13 państwach członkowskich, w których znajduje się 92% unijnego pogłowia, w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku, w tym roku o tej porze utrzymywano 70,35 mln sztuk bydła, czyli o prawie 400 tys. sztuk mniej.

r e k l a m a

Historoczne minimum

We Francji i w Niemczech, które należą do największych producentów bydła w UE, pogłowie spadło do historycznych minimów. Francuzi ograniczyli je o 1,9% do około 17,9 mln, a Niemcy o 2,2% do 11,2 mln. Największe spadki dotyczyły jałówek oraz krów mlecznych. Oba kraje zredukowały stada krów o około 2%. Liczebność bydła, w tym krów mlecznych, spadła także w takich państwach, jak Niderlandy, Belgia, Rumunia, Portugalia oraz Dania.

W Polsce notuje się wzrost pogłowia

Na uwagę zasługuje wzrost pogłowia bydła w Irlandii, Hiszpanii oraz w Polsce. Są to kraje, które na liście największych unijnych producentów bydła zajmują odpowiednio drugą, trzecią i czwartą lokatę. Irlandczycy i Hiszpanie zwiększyli zarówno pogłowie bydła, jak i krów mlecznych. W Irlandii pogłowie bydła wzrosło o 0,6%, ale w Hiszpanii już o 2,9%, natomiast pogłowie krów wzrosło odpowiednio o 2,4% oraz o 1,1%. W Polsce z kolei pogłowie bydła wzrosło o 0,9% do 6,4 mln sztuk. Tutaj trzeba mieć na uwadze, iż ten wzrost odbywa się głównie za sprawą importu cieląt. Natomiast pogłowie krów mlecznych spadło aż o 4,7% do 2,1 mln sztuk.

Artykuł ukazał się w „Tygodniku Poradniku Rolniczym” nr 43/2021 na str. 15. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Magdalena Szymańska
fot. M. Szymańska

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak bardzo rosnące koszty produkcji i Zielony Ład uderzą w producentów mleka?

Mimo stosunkowo wysokich cen skupu europejscy hodowcy bydła mlecznego uginają się pod rosnącymi kosztami produkcji. Nastrojów nie poprawia także wizja Europejskiego Zielonego Ładu. Jak duże straty zagrażają producentom mleka?

czytaj więcej

Krajowa Spółka Cukrowa liczy na rekordowe zbiory buraków i produkcję cukru

Wystartowała 20. kampania cukrownicza Krajowej Spółki Cukrowej „Polski Cukier” S.A. Prognozy zakładają, że siedem cukrowni KSC przerobi rekordową ilość buraków, które skupi od ponad 13 tys. polskich rolników.

czytaj więcej

Makabryczny wypadek pod Pszczyną. Ford zmasakrowany przez ciągnik z pługiem

Do niezwykle groźnie wypadku z udziałem ciągnika doszło na krajowej 81 w Pawłowicach w kierunku Wisły (woj. śląskie). Ford z impretem wjechał w tył ciągnika z podczepionym pługiem. Auto zostało zmasakrowane, a 81-letnia pasażerka została zakleszczona we wraku auta.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)