Krajowy Plan Strategiczny dla Polski zatwierdzony! Ile będzie dotacji dla rolników?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Krajowy Plan Strategiczny dla Polski zatwierdzony! Ile będzie dotacji dla rolników?

01.09.2022autor: Justyna Czupryniak

31 sierpnia 2022 r. Komisja Europejska zatwierdziła pierwszy pakiet planów strategicznych WPR dla Polski i sześciu innych państw członkowskich: Danii, Finlandii, Francji, Irlandii, Portugalii i Hiszpanii. Środki finansowe mają być rozdzielane sprawiedliwiej między małe i średnie gospodarstwa rodzinne oraz młodych rolników – to jedno z głównych założeń Planu w ramach zreformowanej polityki. Zadowolenia z podjętej w Brukseli decyzji nie ukrywał minister Henryk Kowalczyk oraz komisarz rolny UE Janusz Wojciechowski.

Pierwszy plan po reformie WPR

Zatwierdzony w Brukseli Plan Strategiczny jest pierwszym planem, który powstałym na podstawie zreformowanej Wspólnej Polityki Rolnej. Plan Strategiczny dla WPR 2023-2027 zakłada zwiększenie wydatków na:

  • klimat,
  • środowisko,
  • dobrostan zwierząt.

Istotną modyfikacją są ekoschematy, będące nowym rodzajem płatności bezpośrednich.

r e k l a m a

Ile wyniesie wsparcie w ramach Planu Strategicznego WPR od 2023 r.?

Resort rolnictwa poinformował o wsparciu w ramach Planu Strategicznego WPR od 2023 r., który przewiduje na nadchodzące lata. Pochodzące ze środków UE dofinansowanie ma wynosić kolejno:

  • 17,3 mld euro w ramach i filara WPR,
  • 4,7 mld euro w ramach II filara WPR,
  • 3,2 mld euro w ramach środków krajowych.

Plan Strategiczny powodem radości ministra rolnictwa

Minister rolnictwa Henryk kowalczyk nie ukrywał radości z decyzji podjętej przez KE w Brukseli, o czym poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych:

Mamy to! Komisja Europejska zatwierdziła przygotowany przez Polskę Krajowy Plan Strategiczny dla #WPR na lata 2023-2027. To ponad 25 mld EUR, w tym 17 mld EUR na płatności bezpośrednie. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w pracę nad Planem i konsultacje. Dziękuję Januszowi Wojciechowskiemu – poinformował szef resortu rolnictwa na Twiterze.

Długa droga do zatwierdzenia Planu Strategicznego

Działania, prowadzące do zatwierdzenia Planu Strategicznego trwały 4 lata:

  • w 2018 roku rozpoczęto prace nad programem, przez kolejne lata prowadzono rozmowy z Parlamentem Europejskim, Radą UE i Komisją Europejską,
  • 2 grudnia 2021 roku nawiązano porozumienie i przyjęto formalnie nową WPR,
  • na 1 stycznia 2022 roku wyznaczono termin składania planów strategicznych WPR przez państwa członkowskie,
  • 25 maja 2022 roku po otrzymaniu planów i ich sprawdzeniu, wysłano pisma z uwagami do wszystkich państw członkowskich, co wiązało się co kolejnymi zmianami i negocjacjami,
  • 31 sierpnia 2022 r. zatwierdzono Plan przez KPS.

Radość wyrażona w siedmiu językach

Nie tylko po angielsku, ale również w języku duńskim, francuskim, irlandzkim, portugalskim, polskim i hiszpańskim unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformował na Twitterze o podjętej przez KE decyzji. Sposób gratulacji nie był przypadkowy, to właśnie, poza Polską, Dania, Francja, Irlandia, Portugalia i Hiszpania uzyskały akceptację Krajowego Planu Strategicznego.

– Dania, Finlandia, Francji, Irlandia, Portugalia, Polska i Hiszpania to pierwsze siedem krajów, dla których w imieniu KE zatwierdziłem Narodowe Plany Strategiczne dla nowej Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Gratulacje i najlepsze życzenia dla rolników! Plany dla innych państw członkowskich zostaną wkrótce zatwierdzone – napisał Janusz Wojciechowski na Twitterze w siedmiu językach.

Polscy rolnicy mogli liczyć również na indywidualne gratulacje w języku polskim. Komisarz poinformował, że trafi do nich 25 mld euro, z czego 43 % na praktyki rolnicze korzystne dla:

  • środowiska,
  • klimatu,
  • dobrostanu zwierząt.

Przedstawicielstwo KE w Polsce przekazało komunikat

Opublikowany przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oficjalnym komunikacie został zawarty obszerny komentarz unijnego komisarza, odnoszący się do decyzji z 31 sierpnia 2022 r. o zatwierdzeniu siedmiu Krajowych Planów Strategicznych.

– Jesteśmy o krok bliżej wdrożenia nowej WPR na najbliższe pięć lat. Krok ten czynimy w kluczowym momencie, kiedy wyraźnie widać, jak ważne jest solidne wsparcie dla naszego sektora rolnego. Rolnicy stoją w obliczu trudnych wyzwań, takich jak gwałtowny wzrost kosztów produkcji spowodowany rosyjską agresją na Ukrainę oraz niedawna letnia susza. Rolnictwo jest działalnością długoterminową i europejscy rolnicy muszą mieć jasne ramy prawne i finansowe na przyszłość. Nowa WPR pomoże nam wspierać stabilne źródła utrzymania w rolnictwie i długoterminowe bezpieczeństwo żywnościowe poprzez wspieranie inteligentnego, konkurencyjnego, odpornego i zróżnicowanego sektora rolnego. Wyrażam uznanie dla ciężkiej pracy państw członkowskich w celu sfinalizowania swoich planów i wsparcia sektora rolnego. Komisja będzie nadal określać wytyczne, jak najlepiej wykorzystać to, co WPR oferuje naszym rolnikom, społecznościom wiejskim i obywatelom jako całości – zapowiada Janusz Wojciechowski.

270 mln euro na WPR

Jak wynika z założeń, KE przeznaczy na WPR w latach 2023-2027 270 mld euro. Budżet, na który opiewa siedem zatwierdzonych dziś planów to 120 mln euro, z czego 34 mld euro jest przeznaczone tylko na cele środowiskowe i klimatyczne oraz ekoschematy. Podana kwota może zostać wykorzystana na:

  • promowanie korzystnych praktyk dla gleby,
  • poprawę gospodarki wodnej i jakości użytków zielonych.

Co można promować w ramach WPR?

W ramach WPR można również promować:

  • zalesianie,
  • zapobieganie pożarom,
  • odtwarzanie lasów i ich przystosowanie do zmiany klimatu.

Za co będą nagradzani rolnicy, uczestniczący w ekochematach?

Rolnicy uczestniczący w ekoschematach mogą być wynagradzani za:

  • niestosowanie lub zmniejszenie stosowania pestycydów,
  • ograniczanie erozji gleby.

Jakie jeszcze zmiany przewiduje Plan?

Założenia przewidziane w planie wiążą się również z wykorzystywaniem powierzchni użjytków rolnych, gdzie od 86 do 97 proc. krajowej powierzchni ma być uprawiane z normami dobrej kultury rolnej zgodnymi z ochroną środowiska. Wsparcie w wysokiej kwocie jest przewidziane również dla rozwoju produkcji ekologiczne, jednak większość państw planuje podwojenie/potrojenie powierzchni ekologicznych użytków rolnych.

oprac. Justyna Czupryniak

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Komisja Europejska prognozuje spadek produkcji mleka

Pojawiła się kwartalna prognoza krótkoterminowa Komisji Europejskiej dotycząca unijnego rynku rolnego. Przewidywania nie są optymistyczne, przede wszystkim z powodu otoczenia w jakim znalazło się europejskie rolnictwo. Rosyjska inwazja na Ukrainę, dalej odczuwalne skutki pandemii COVID i nieustannie rosnąca inflacja zostały uznane za główne przyczyny zawirowań na rynkach rolnych. Autorzy podkreślają jeszcze jedno ryzyko, które jest coraz bardziej się nasila. Są to stale rosnące ceny energii.  

czytaj więcej
Aktualności

Plany UE mogą oznaczać zakaz stosowania środków ochrony roślin na 1/4 gruntów rolnych!

Rolnicy są zaniepokojeni unijnymi planami wprowadzenia zakazu stosowania środków ochrony roślin na obszarach chronionych. W Niemczech może ucierpieć ponad 4,6 mln ha gruntów rolnych.

czytaj więcej
Aktualności

UE chce magazynować gaz po tym jak Gazprom zakręcił kurek

Ciągle rosnące ceny gazu stały się codziennością, a sam surowiec zasobem trudno dostępnym. Monitorująca sytuację Komisja Europejska podjęła decyzję o wszczęciu dochodzenia dla stowarzyszeń UE w sprawie potrzeb ich przemysłu w zakresie gazu. Jednym z sektorów kluczowych w bezpieczeństwie żywnościowym, wymagających priorytetowego traktowania, jest przemysł nawozowy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)