Jakie są kary za bezumowne użytkowanie państwowej ziemi?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie są kary za bezumowne użytkowanie państwowej ziemi?

07.11.2019autor:

Z czym wiąże się korzystanie z nieruchomości rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa bez tytułu prawnego? Kogo dotknie kara i w jakiej wysokości? Wyjaśniamy!

Mam pytanie o wysokość wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości rolnych z Zasobu WRSP bez tytułu prawnego. Kogo obejmuje kara? – to pytania z dyżuru naszych redakcyjnych prawników.

Na to pytanie odpowiada dr hab Aneta Suchoń, profesor UAM:

Według art.  39b ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, osoba władająca nieruchomością wchodzącą w skład Zasobu bez tytułu prawnego jest zobowiązana do zapłaty na rzecz KOWR wynagrodzenia za korzystanie z tej nieruchomości. Wysokość tego wynagrodzenia jest równa 30-krotności wywoławczej wysokości czynszu, który byłby należny od tej nieruchomości, gdyby była ona przedmiotem umowy dzierżawy po przeprowadzeniu przetargu. Wysokość wynagrodzenia ustala się na dzień, w którym Krajowy Ośrodek zażądał zwrotu nieruchomości. Do roszczenia o wynagrodzenie za korzystanie bez tytułu prawnego z nieruchomości Zasobu nie stosuje się przepisów art. 224–231 Kodeksu cywilnego, z wyłączeniem art. 229.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 stycznia 2017 r. (sygn. akt: V CSK 176/16) orzekł, iż szeroko ujęte pojęcie osoby władającej nieruchomością obejmuje każdy podmiot władający nią dla siebie bez tytułu prawnego. Jest więc nim zarówno posiadacz samoistny, jak i zależny, w tym dzierżawca, który nie wydał gruntu po wygaśnięciu stosunku dzierżawy. Do zapłaty stawki wynagrodzenia w tej wysokości zobowiązany jest każdy władający, niezależnie od tego, czy jest posiadaczem w dobrej, czy w złej wierze.

r e k l a m a
Zdaniem SN, za takim rozumieniem art. 39 ust. 1 ustawy z 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, nieróżnicującym w tym zakresie sytuacji posiadacza nieruchomości, przemawia jego wykładnia językowa, której rezultat potwierdza wyłączenie w art. 39 ust. 3 stosowania odpowiednich przepisów Kodeksu cywilnego wprowadzających takie rozróżnienie. 

 
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Co Inspekcja Ochrony Środowiska skontroluje u rolnika?

Kontrole i wymogi to zmora rolników. Z każdy rokiem przybywa wymogów i obowiązków jakie muszą spełniać gospodarstwa rolne. Dotyczy to m.in. Programu azotanowego, ale też zagospodarowania odpadów. Dlatego warto wiedzieć, co może, a czego nie powinna kontrolować Inspekcja Ochrony Środowiska w gospodarstwie rolnym.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)