Jakie są kary za bezumowne użytkowanie państwowej ziemi?
Z czym wiąże się korzystanie z nieruchomości rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa bez tytułu prawnego? Kogo dotknie kara i w jakiej wysokości? Wyjaśniamy!
Mam pytanie o wysokość wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości rolnych z Zasobu WRSP bez tytułu prawnego. Kogo obejmuje kara? – to pytania z dyżuru naszych redakcyjnych prawników.
Na to pytanie odpowiada dr hab Aneta Suchoń, profesor UAM:
Według art. 39b ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, osoba władająca nieruchomością wchodzącą w skład Zasobu bez tytułu prawnego jest zobowiązana do zapłaty na rzecz KOWR wynagrodzenia za korzystanie z tej nieruchomości. Wysokość tego wynagrodzenia jest równa 30-krotności wywoławczej wysokości czynszu, który byłby należny od tej nieruchomości, gdyby była ona przedmiotem umowy dzierżawy po przeprowadzeniu przetargu. Wysokość wynagrodzenia ustala się na dzień, w którym Krajowy Ośrodek zażądał zwrotu nieruchomości. Do roszczenia o wynagrodzenie za korzystanie bez tytułu prawnego z nieruchomości Zasobu nie stosuje się przepisów art. 224–231 Kodeksu cywilnego, z wyłączeniem art. 229.
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 stycznia 2017 r. (sygn. akt: V CSK 176/16) orzekł, iż szeroko ujęte pojęcie osoby władającej nieruchomością obejmuje każdy podmiot władający nią dla siebie bez tytułu prawnego. Jest więc nim zarówno posiadacz samoistny, jak i zależny, w tym dzierżawca, który nie wydał gruntu po wygaśnięciu stosunku dzierżawy. Do zapłaty stawki wynagrodzenia w tej wysokości zobowiązany jest każdy władający, niezależnie od tego, czy jest posiadaczem w dobrej, czy w złej wierze.
Najważniejsze tematy