Jakie będą stawki dopłat do ubezpieczenia upraw w 2020 roku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie będą stawki dopłat do ubezpieczenia upraw w 2020 roku?

31.10.2019autor: Paweł Mikos

Ministerstwo rolnictwa przedstawiło propozycję rozporządzenia dotyczącego wysokości dopłat do ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2020 roku. Rząd chce przeznaczyć na dopłaty do ubezpieczeń rolniczych 500 mln złotych.

Dopłaty do ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich

W projekcie rozporządzenia resort rolnictwa zaplanował dopłaty zarówno do upraw rolniczych, jak i do zwierząt gospodarskich. 

Dopłaty do ubezpieczeń na produkcję roślinną mają obejmować uprawy: 

  • zbóż, 
  • kukurydzy, 
  • rzepaku i rzepiku, 
  • chmielu, 
  • tytoniu, 
  • warzyw gruntowych, 
  • drzew i krzewów owocowych, 
  • truskawek, 
  • ziemniaków, 
  • buraków cukrowych, 
  • roślin strączkowych. 

W przypadku zwierząt gospodarskich dopłaty do ubezpieczeń obejmą

  • bydło, 
  • świnie, 
  • konie, 
  • owce, 
  • kozy, 
  • drób. 

 

r e k l a m a

Dopłata do ubezpieczeń upraw rolnych wyniesie do 65% składki

Rolnikowi będzie przysługiwać dopłata do 65% składki w przypadku zawarcia umowy ubezpieczenia zawierającej pakiet rodzajów ryzyka i określenia przez zakład ubezpieczeń stawki taryfowej nieprzekraczającej 9% sumy ubezpieczenia, a w przypadku upraw na użytkach klasy V i VI powyższa stawka taryfowa może wynieść odpowiednio 12% i 15% sumy ubezpieczenia tych upraw. 

Pozostałą część składki w całości zapłaci rolnik.

 

Od jakiego ryzyka rolnik może ubezpieczyć uprawy i zwierzęta? 

Rolnik może ubezpieczyć uprawy od różnego rodzaju ryzyka, w tym od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, suszy, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych.
Natomiast zwierzęta gospodarskie można ubezpieczyć od ryzyka: wystąpienia huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, uboju z konieczności.

 

Brak ubezpieczenia powoduje zmniejszenie stawki pomocy suszowej o połowę 

Warto także dodać, że pomoc z budżetu państwa w przypadku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, jak chociażby susza w 2019 i 2018 roku,  przysługuje w pełnym zakresie tylko tym rolnikom, którzy posiadali polisę na co najmniej połowę upraw. Brak takiego ubezpieczenia skutkuje obniżeniem stawki pomoc o połowę. 

Ministerstwo rolnictwa przewiduje, że w 2020 roku na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich może zostać przeznaczonych 500 mln złotych. 

 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay 

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Prognoza pogody dla rolników od 1 do 7 stycznia 2020. Gdzie będzie najzimniej?

Nocą lokalnie temperatura powietrza może spadać nawet do –10 stopni Celsjusza, z kolei w ciągu dnia może wzrastać nawet do +3 stopni Celsjusza. Przez większość tygodnia dominować będzie zachmurzenie duże z przejaśnieniami, ale możliwe są też opady deszczu ze śniegiem. Jaka będzie pogoda w poszczególnych regionach?

czytaj więcej

Dopłaty bezpośrednie: 4 mld złotych zaliczek dopłat u rolników

Około 700 tys. gospodarstw rolnych otrzymało zaliczki dopłat bezpośrednich za 2019 rok, a 500 tys. rolników otrzymało zaliczki dopłat obszarowych z PROW. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przelała ok. 4 mld złotych w ramach dopłat. 

czytaj więcej

Gminy nie odbiorą od rolników folii rolniczej nawet z dopłatą?

Wiele gmin już ogłosiło, że zamierza przystąpić do programu usuwania folii rolniczych. Dlatego zbierają od rolników informacje o ilości zużytej folii czy sznurka do słomy. Jednak cześć gmin nie wie czy będzie mogła zaangażować się w odbiór folii rolniczej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)