- zobowiązania wynikające z przejęcia gospodarstwa
- kiedy i w jakich sytuacjach jest kara?
Jestem właścicielem gospodarstwa rolnego. W grudniu 2017 r. kupiłem inne gospodarstwo, wraz z zabudowaniami. Sprzedający skorzystał z dotacji z tytułu przekazania gospodarstwa na powiększenie gospodarstwa innego rolnika. W akcie notarialnym zapisano klauzulę, że kupujący zobowiązany jest prowadzić gospodarstwo rolne przez co najmniej 5 lat i nie może pomniejszyć jego powierzchni. Budynki wchodzące w skład kupionego gospodarstwa znajdują się na odrębnej działce, która nie jest zgłaszana do dopłat obszarowych. Nie użytkuję tej działki, dlatego chciałbym ją podarować siostrze do zamieszkania. Od tego czasu zakupiłem też inne grunty rolne. Gdybym oddał działkę siostrze, obecna powierzchnia gospodarstwa i tak pozostanie większa od tej z grudnia 2017 r. Czy w tej sytuacji będę zobowiązany do zapłacenia kary pieniężnej? - dopytuje czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego".
Wsparcie dla rolnika i regulacje prawne
Wsparcie to jest uregulowane w rozporządzeniu ministra rolnictwa z 18 kwietnia 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania (...), pomocy finansowej w ramach poddziałania „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi” objętego PROW na lata 2014–2020. Z jego treści wynika, że
nie może Pan wyzbyć się przez 5 lat kupionych gruntów rolnych. Musi Pan na nich prowadzić przez ten czas działalność rolniczą. Chyba że działka pod zabudowaniami nie jest sklasyfikowana w ewidencji gruntów i budynków jako użytek rolny.
Dopłaty dla dla zbywającego
Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 2 lit. c), ww. rozporządzenia,
jednym z warunków przyznania pomocy zbywającemu gospodarstwo jest to, że rolnik, który je nabędzie, zobowiązał się do prowadzenia działalności rolniczej na przejętych gruntach rolnych. W przypadku natomiast osoby fizycznej – do prowadzenia tej działalności osobiście i zachowania całkowitej powierzchni gospodarstwa rolnego powiększonego w wyniku przejęcia gruntów rolnych przez 5 lat od dnia przejęcia gospodarstwa rolnego. Oświadczenie tej treści złożone na udostępnionym przez Agencję formularzu dołącza się do wniosku o przyznanie pomocy.
Wnioski o płatność do Agencji
Natomiast do wniosku o płatność zbywający musi dołączyć m.in. umowę przekazania gruntów rolnych i zwierząt gospodarskich wchodzących w skład gospodarstwa. Powinna zawierać zobowiązanie przejmującego gospodarstwo rolne, o którym mowa powyżej, oraz
zapis, że w przypadku niedotrzymania tego warunku przejmujący jest zobowiązany do zapłacenia kary umownej, wraz z określeniem jej wysokości. Fakt, że ogólna powierzchnia gospodarstwa nie zmniejszy się na skutek nabycia innych działek, nie ma znaczenia, jeżeli przejmujący nie dotrzyma warunku prowadzenia działalności rolniczej na przejętych gruntach.
ARiMR informuje
ARiMR na swojej stronie internetowej zamieszcza odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie do różnych działań z PROW.
Odpowiadając na pytanie dotyczące poddziałania 6.5, wyjaśnia, że przejmujący gospodarstwo ma nawet obowiązek doprowadzić przejęte grunty nieużytkowane rolniczo (m.in. zakrzaczone) do stanu pozwalającego prowadzić na nich działalność rolniczą.Alicja Moroz
fot. Pixabay