Jaka kara grozi rolnikowi za niedotrzymanie zobowiązania w związku z przejęciem małego gospodarstwa?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jaka kara grozi rolnikowi za niedotrzymanie zobowiązania w związku z przejęciem małego gospodarstwa?

25.02.2020autor: Michał Czubak

Czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego" zastanawia się, czy może podarować rodzinie działkę, na którą sprzedający otrzymał dotację z zapisem w akcie notarialnym o zobowiązaniu kupującego prowadzenie gospodarstwa rolnego przez min. 5 lat.

Z artykułu dowiesz się

  • zobowiązania wynikające z przejęcia gospodarstwa
  • kiedy i w jakich sytuacjach jest kara?
Jestem właścicielem gospodarstwa rolnego. W grudniu 2017 r. kupiłem inne gospodarstwo, wraz z zabudowaniami. Sprzedający skorzystał z dotacji z tytułu przekazania gospodarstwa na powiększenie gospodarstwa innego rolnika. W akcie notarialnym zapisano klauzulę, że kupujący zobowiązany jest prowadzić gospodarstwo rolne przez co najmniej 5 lat i nie może pomniejszyć jego powierzchni. Budynki wchodzące w skład kupionego gospodarstwa znajdują się na odrębnej działce, która nie jest zgłaszana do dopłat obszarowych. Nie użytkuję tej działki, dlatego chciałbym ją podarować siostrze do zamieszkania. Od tego czasu zakupiłem też inne grunty rolne. Gdybym oddał działkę siostrze, obecna powierzchnia gospodarstwa i tak pozostanie większa od tej z grudnia 2017 r. Czy w tej sytuacji będę zobowiązany do zapłacenia kary pieniężnej? - dopytuje czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego".
r e k l a m a

Wsparcie dla rolnika i regulacje prawne

Wsparcie to jest uregulowane w rozporządzeniu ministra rolnictwa z 18 kwietnia 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania (...), pomocy finansowej w ramach poddziałania „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi” objętego PROW na lata 2014–2020. Z jego treści wynika, że nie może Pan wyzbyć się przez 5 lat kupionych gruntów rolnych. Musi Pan na nich prowadzić przez ten czas działalność rolniczą. Chyba że działka pod zabudowaniami nie jest sklasyfikowana w ewidencji gruntów i budynków jako użytek rolny.

Dopłaty dla dla zbywającego

Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 2 lit. c), ww. rozporządzenia, jednym z warunków przyznania pomocy zbywającemu gospodarstwo jest to, że rolnik, który je nabędzie, zobowiązał się do prowadzenia działalności rolniczej na przejętych gruntach rolnych. W przypadku natomiast osoby fizycznej – do prowadzenia tej działalności osobiście i zachowania całkowitej powierzchni gospodarstwa rolnego powiększonego w wyniku przejęcia gruntów rolnych przez 5 lat od dnia przejęcia gospodarstwa rolnego. Oświadczenie tej treści złożone na udostępnionym przez Agencję formularzu dołącza się do wniosku o przyznanie pomocy.

Wnioski o płatność do Agencji

Natomiast do wniosku o płatność zbywający musi dołączyć m.in. umowę przekazania gruntów rolnych i zwierząt gospodarskich wchodzących w skład gospodarstwa. Powinna zawierać zobowiązanie przejmującego gospodarstwo rolne, o którym mowa powyżej, oraz zapis, że w przypadku niedotrzymania tego warunku przejmujący jest zobowiązany do zapłacenia kary umownej, wraz z określeniem jej wysokości. Fakt, że ogólna powierzchnia gospodarstwa nie zmniejszy się na skutek nabycia innych działek, nie ma znaczenia, jeżeli przejmujący nie dotrzyma warunku prowadzenia działalności rolniczej na przejętych gruntach.

ARiMR informuje

ARiMR na swojej stronie internetowej zamieszcza odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie do różnych działań z PROW. Odpowiadając na pytanie dotyczące poddziałania 6.5, wyjaśnia, że przejmujący gospodarstwo ma nawet obowiązek doprowadzić przejęte grunty nieużytkowane rolniczo (m.in. zakrzaczone) do stanu pozwalającego prowadzić na nich działalność rolniczą.

Alicja Moroz
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Polski rolnik też zyskuje na chińskim imporcie. Ile?

Jak import chiński będzie kształtowa? Czy zagrozi mu koronawirus? Czy ASF pochłonie kolejne stada tamtejszych świń? Od tego, jaka będzie odpowiedź na te pytania, zależy sytuacja rolników w Europie, w tym również w Polsce.

czytaj więcej

Przekazanie siedliska osobie niebędącej rolnikiem. Jakie przepisy obowiązują?

Czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego" zastanawia się, czy może przekazać osobie, która nie jest rolnikiem indywidualnym, własność siedliska. To, jakie w tym przypadku obowiązują przepisy wyjaśnia prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń.

czytaj więcej

Rolniku, skorzystaj z porad prawnych poradni uniwersyteckiej

Szukasz pomocy prawnej lub porady, co zrobić w problematycznej sytuacji? Skorzystaj z pomocy Studenckiej Uniwersyteckiej Poradni Prawnej na Wydziale Prawa i Administracji UAM w Poznaniu! Jak to zrobić?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)