Jak wyliczana jest rolnicza renta rodzinna?
W jaki sposób KRUS wylicza wysokość renty rodzinnej. W jakiej sytuacji renta rodzinna może zostać pomniejszona?
Czy KRUS mógł pomniejszyć wysokość rent rodzinnej?
– Moja mama ma rentę rodzinną po zmarłym tacie. Wcześniej dostawała ją także na brata, dopóki się uczył. Teraz jej zmniejszono tę rentę o 5%. Czy to zgodne z przepisami? – takie pytanie zadał Czytelniczka „Tygodnika Poradnika Rolniczego” naszej redakcyjnej prawniczce.
Na to pytanie odpowiedziała Alicja Moroz, prawnik redakcyjny „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.
Jak jest obliczana renta rodzinna?
Zgodnie z art. 30 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba, jej wysokość wynosi 85% emerytury podstawowej ze zwiększeniem o:
· 50% nadwyżki ponad kwotę emerytury podstawowej – emerytury lub renty inwalidzkiej z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, jaka przysługiwała zmarłemu w chwili śmierci, albo
· 50% części składkowej emerytury rolniczej lub renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, która przysługiwała lub przysługiwałaby zmarłemu w chwili śmierci.
Renta rodzinna nie może być niższa niż podstawowa emerytura
Renta rodzinna nie może być wyższa od kwoty świadczenia emerytury lub renty, które przysługiwałoby zmarłemu, i nie może być niższa od emerytury podstawowej wynoszącej obecnie 1100 zł brutto.
Na każdą następną osobę uprawnioną renta rodzinna ulega zwiększeniu o 5%.
Skoro brat nie jest już uprawniony do renty rodzinnej i przysługuje ona tylko Pani mamie, to prawidłowo została zmniejszona o dodane wcześniej 5%.
Alicja Moroz
Paweł Mikos
redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”
Paweł Mikos – redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii
Najważniejsze tematy