Jak wyliczana jest rolnicza renta rodzinna?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak wyliczana jest rolnicza renta rodzinna?

20.11.2019autor: Paweł Mikos

W jaki sposób KRUS wylicza wysokość renty rodzinnej. W jakiej sytuacji renta rodzinna może zostać pomniejszona?

Czy KRUS mógł pomniejszyć wysokość rent rodzinnej? 

Moja mama ma rentę rodzinną po zmarłym tacie. Wcześniej dostawała ją także na brata, dopóki się uczył. Teraz jej zmniejszono tę rentę o 5%. Czy to zgodne z przepisami? – takie pytanie zadał Czytelniczka „Tygodnika Poradnika Rolniczego” naszej redakcyjnej prawniczce. 

 

Na to pytanie odpowiedziała Alicja Moroz, prawnik redakcyjny „Tygodnika Poradnika Rolniczego”. 

r e k l a m a

Jak jest obliczana renta rodzinna? 

Zgodnie z art. 30 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba, jej wysokość wynosi 85% emerytury podstawowej ze zwiększeniem o:

·      50% nadwyżki ponad kwotę emerytury podstawowej – emerytury lub renty inwalidzkiej z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, jaka przysługiwała zmarłemu w chwili śmierci, albo

·      50% części składkowej emerytury rolniczej lub renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, która przysługiwała lub przysługiwałaby zmarłemu w chwili śmierci.

 

Renta rodzinna nie może być niższa niż podstawowa emerytura

Renta rodzinna nie może być wyższa od kwoty świadczenia emerytury lub renty, które przysługiwałoby zmarłemu, i nie może być niższa od emerytury podstawowej wynoszącej obecnie 1100 zł brutto. 

Na każdą następną osobę uprawnioną renta rodzinna ulega zwiększeniu o 5%. 

Skoro brat nie jest już uprawniony do renty rodzinnej i przysługuje ona tylko Pani mamie, to prawidłowo została zmniejszona o dodane wcześniej 5%. 

 

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kto i kiedy może rozwiązać umowę dożywocia?

Kwestie gospodarstw przekazanych umowami dożywocia poruszamy często, ale wciąż budzą one wiele obaw i wątpliwości. Z kolejnymi pytaniami zwrócił się do naszych prawników Czytelnik, który boi się że siostra z matką odbiorą mu gospodarstwo po śmierci ojca.

czytaj więcej

Alimenty na dorosłe dziecko - do kiedy?

Do jakiego momentu rodzic zobowiązany jest płacić alimenty na dziecko, które jest już pełnoletnie? Od czego to zależy? Wątpliwości czytelników wyjaśnia redakcyjny prawnik.

czytaj więcej

Mija termin opłacenia KRUS za IV kwartał. Ile trzeba zapłacić?

Termin opłacenia składek na ubezpieczenie w KRUS za IV kwartał 2019 r. upływa 31 października 2019 r. Jakie są składki na ubezpieczenie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenie Społecznego za IV kwartał? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)