Jak przechowywać nawozy mineralne? Jakie kary grożą rolnikowi?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak przechowywać nawozy mineralne? Jakie kary grożą rolnikowi?

25.02.2023autor: Kamila Szałaj

Rozpoczął się sezon stosowania nawozów mineralnych. Jak je przechowywać w swoim gospodarstwie? Czy muszą być umieszczone w budynkach, czy wystarczy tylko okryć je plandeką? Jakie kary grożą za niewłaściwe przechowywanie nawozów? 

W ubiegłym roku opisywaliśmy historię Krzysztofa Pędraka, rolnika z Hrubieszowa, którego Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska upomniał za nieprawidłowe przechowywanie nawozów w gospodarstwie. Chodzi o Pulan, który rolnik ustawił w oryginalnych opakowaniach, na metalowych paletach, zabezpieczony plandekami przed promieniami słonecznymi i wilgocią. Okazuje się, że było to wbrew przepisom. Jak zatem powinien przechowywać ten nawóz?

r e k l a m a

Jak należy przechowywać nawozy mineralne?

Ministerstwo klimatu i środowiska wyjaśnia, że zasady przechowywania nawozów mineralnych zawarte są w dwóch dokumentach: w ustawie o nawozach i nawożeniu z 2007 r. oraz w instrukcji lub etykiecie danego nawozu.

Ustawa o nawozach i nawożeniu określa, jak mają być przechowywane nawozy mineralne organiczne, organiczno-mineralne, środki poprawiające właściwości gleby i stymulatory wzrostu, w postaci stałej.

Przepisy mówią, że nawozy te powinny być przechowywane w opakowaniach jednostkowych. Nawozy te mogą być również przechowywane luzem w pryzmach formowanych na utwardzonym i nieprzepuszczalnym podłożu, po ich przykryciu materiałem wodoszczelnym. W obu przypadkach przepis doprecyzowuje, że przechowywanie nawozów musi się ponadto odbywać zgodnie z instrukcją ich stosowania i przechowywania. 

Co z przechowywaniem nawozów azotowych?

Jeśli zaś chodzi o saletrę amonową i inne nawozy zawierające azotan amonowy w ilości powyżej 28% w przeliczeniu na azot całkowity, nie mogą być przechowywane luzem w pryzmach, nawet na  nieprzepuszczalnym podłożu. Nie wystarczy też ich przykrycie. Muszą być przechowywane zgodnie z etykietą umieszczoną na ich opakowaniu. Najczęściej wiąże się to z koniecznością trzymania nawozów azotowych w budynkach.

Grupa Azoty wyjaśnia nam, że Pulan, w celu zachowania dobrych właściwości fizycznych i chemicznych oraz w celu zachowania wymogów bezpieczeństwa, powinien być przechowywany jedynie w oryginalnych opakowaniach, w czystych, suchych i wentylowanych budynkach, zabezpieczonych od strony podłoża przed przenikaniem wilgoci. 

Jakie kary grożą za nieprawidłowe przechowywanie nawozów?

Ustawa przewiduje, że kto przewozi lub przechowuje nawozy lub środki wspomagające uprawę roślin w sposób niezgodny z przepisami, powodując zagrożenie zdrowia ludzi lub zwierząt lub środowiska, podlega karze grzywny. W ramach tej sankcji Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska może zastosować mandat albo pouczenie albo wystąpić do sądu z wnioskiem o ukaranie. Maksymalna kwota mandatu to 500 zł.

Minister klimatu i środowiska wyjaśnia ponadto, że przepisy nie przewidują wstrzymywania działalności gospodarstw rolnych z powodu niezgodnego z instrukcją przechowywania nawozów mineralnych. 

Kamila Szałaj, fot. D. Adamiak

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Grupa Azoty podnosi ceny nawozów! Jest nowy cennik Agrochem Puławy od 14.03

W całej Europie mocno tanieje mocznik czy saletrzak. Ale Grupie Azoty to nie przeszkadza i... podnosi ceny nawozów. Oficjalny dystrybutor, czyli Agrochem Puławy właśnie opublikował nowy cennik. Które nawozy zdrożały? 

czytaj więcej

Rolnicy mają dość kar za złe przechowywanie nawozów. Żądają jasnych przepisów

Rolnikom trudno połapać się w zasadach magazynowania nawozów, bo określa je i ustawa, i sami producenci. W efekcie wielu gospodarzy źle przechowuje nawozy i naraża się na kary. - Dwaj krajowi producenci saletry amonowej wyznaczają niejednoznaczne zasady jej magazynowania. To jest bulwersujące – wyjaśnia szef lubelskiego samorządu rolniczego. I żąda jasnych przepisów.

czytaj więcej

Pierwsze „zielone” powiaty na mapach IMGW. Gdzie można nawozić pod uprawy jare?

IMGW na mapach kryterium wcześniejszego terminu nawożenia wskazał pierwsze powiaty, w których średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła próg 5°C, co oznacza, że można w nich stosować nawozy azotowe nie tylko pod oziminy, ale także pod uprawy jare. W jakich powiatach jest to już możliwe? Czy elastyczny termin nawożenia jest rzeczywiście elastyczny?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)