Emerytury rolnicze: od kiedy nowe przepisy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Emerytury rolnicze: od kiedy nowe przepisy?

18.01.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

Zmiany w systemie emerytur dla rolników to jeden z 7 głównych punktów w programie Polski Ład dla Polskiej Wsi.  Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował, że projekt ustawy jest już gotowy i powinien trafić do Sejmu w pierwszym kwartale bieżącego roku. Co się zmieni w systemie emerytalnym? 

Ustawa gotowa. Co dalej? 

Henryk Kowalczyk potwierdził, że ustawa jest już opracowana w ministerstwie. Kolejnym etapem będą kilkudniowe konsultacje wewnętrzne oraz zewnętrzne. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, projekt zostanie przedłożony w sejmie do końca marca 2022. Zatwierdzone zmiany miałyby wejść w życie od lipca tego roku. Warunkiem jest dostosowanie systemu informatycznego KRUS do nowych przepisów. 
r e k l a m a

Co planuje rząd? 

Projekt emerytalny w ramach Polskiego Ładu zakłada, że rolnik nie będzie już musiał przekazywać gospodarstwa, by przejść na pełną emeryturę rolniczą. Do tej pory miał obowiązek wyzbycia się go przez sprzedaż, darowiznę lub wydzierżawienie ziemi. Odtąd rolnik-emeryt będzie mógł dalej prowadzić gospodarstwo rolne, jeśli nie ma nikogo, komu mógłby je przekazać. Obecny projekt ustawy przewiduje, że taki gospodarz będzie mógł aktywnie pracować i pobierać emeryturę maksymalnie przez 10 lat. 

Co jeszcze przewidziano dla rolników? 

Przypomnijmy, że Polski Ład dla Polskiej Wsi obejmuje 7 głównych obszarów, które mają zmienić wieś na lepsze. Prócz zmian w systemie emerytalnym są to także: 
  • dopłaty powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw,
  • nowy system ubezpieczeń upraw,
  • ryczałt 15 tys. na budowę zbiornika retencyjnego,
  • bezpłatna przestrzeń targowa dla rolnika w mieście,
  • 4,5 mld zł na odbudowę polskiego przetwórstwa,
  • skuteczna walka z ASF i odbudowa produkcji trzody chlewnej.
Minister Kowalczyk w rozmowie z Polskim Radiem zapewniał, że w MRiRW prowadzone są działania, które mają wprowadzić w życie kolejne postanowienia Polskiego Ładu i wesprzeć rolników. Ministerstwo pracuje obecnie nad wsparciem przetwórstwa, przeciwdziałaniem suszy i systemem dopłat bezpośrednich. 
 Z.Ć. fot. pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Gospodarstwa opiekuńcze. Jak na nowym pomyśle ministerstwa mogą zarobić rolnicy?

Ministerstwo rolnictwa planuje powołać sieć gospodarstw opiekuńczych. Mają one pomóc seniorom na wsi i być dodatkowym źródłem dochodu dla rolników.

czytaj więcej

Obniżka VAT. Czy rolnik ryczałtowy straci VAT za sprzedane produkty?

Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług sprzed kilku dni przewiduje czasową obniżkę stawek podatku VAT w okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r na wybrane produkty. Ma to w konsekwencji wpłynąć na obniżkę cen żywności dla konsumentów. Jak na tej czasowej zmianie wyjdą rolnicy? Co się zmieni dla ryczałtowców?

czytaj więcej

Rolnicy w szoku. Ceny sznurka i folii rolniczej zwalają z nóg

Rolnicy, którzy chcą zaopatrzyć się w folię rolniczą lub sznurek, łapią się za głowę, widząc cenniki dystrybutorów. Ceny tych towarów są wręcz kosmiczne. A wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek podwyżek.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)