Dotacje dla młodego rolnika – jakie są zasady dla małżonków?
Czy premia dla młodego rolnika przysługuje tylko jednemu z małżonków, czy oboje mogą się o nią starać niezależnie? A jeśli tak, to czy oboje ją dostaną? Nasi prawnicy wyjaśniają.
Mam pytanie o premię dla młodych rolników. Czy premię może otrzymać jeden czy oboje małżonkowie prowadzący działalność rolniczą? – zapytał jeden z prenumeratorów "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korzystając z bezpłatnych porad prawnych.
Na to pytanie odpowiada dr hab Aneta Suchoń, profesor UAM:
Kwestie te reguluje § 11 Rozporządzenia MRiRW z dnia 13 lipca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Premie dla młodych rolników” z PROW 2014–2020. Według niego, w przypadku gdy o pomoc ubiegają się oboje małżonkowie i oboje spełniają warunki jej przyznania, pomoc przyznaje się tylko jednemu z nich, co do którego współmałżonek wyraził pisemną zgodę. Pomoc może być przyznana osobie fizycznej, w przypadku gdy:
- jej małżonek, zarówno w trakcie trwania małżeństwa, jak i przed jego zawarciem, w okresie poprzedzającym 24 miesiące przed dniem złożenia przez nią wniosku o przyznanie pomocy nie rozpoczął prowadzenia działalności rolniczej oraz w stosunku do małżonka przed dniem, w którym stał się on właścicielem lub wszedł w posiadanie gospodarstwa o powierzchni co najmniej 1 ha, nie zaistniały czynności i zdarzenia, o których mowa w ustawie,
- małżonkowi, zarówno w trakcie trwania małżeństwa, jak i przed jego zawarciem, niezależnie od rodzaju małżeńskiego ustroju majątkowego, nie przyznano pomocy:
a) z „Premii dla młodych rolników” albo przyznano pomoc, z tym że stwierdzono wygaśnięcie decyzji o jej przyznaniu albo ją uchylono,
b) w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, chyba że pomoc przyznano, lecz nie wypłacono z powodu:
- rezygnacji z premii lub
-
- niezłożenia wniosku o płatność.
Najważniejsze tematy